Czy budowanie relacji z innymi jest podstawą sukcesu w biznesie? Jak budować relacje w zespole? - Jeżeli chcemy cokolwiek zrobić w biznesie, dostać premię, przepchnąć swój pomysł, to ktoś nam musi w tym pomóc. Sami tego nie zrobimy - mówił w Dzień Dobry TVN Miłosz Brzeziński, coach biznesu i autor książki "Sztuka budowania relacji". Jak to zrobić, by nie być ofiarą w grupie? Jakimi cechami powinien się wykazywać mężczyzna w zespole, a jakimi kobieta? Kto nigdy nie nauczy się pracy w zespole?
Czy to w jakiej kolejności przychodzimy na świat w naszej rodzinie determinuje fakt, jak będzie się nam wiodło w życiu? Czy kolejność urodzenia ma wpływ na naszą inteligencję i zarobki? Tym tematem zajęły się dwa ośrodki badawcze - w Edynburgu i Sydney. Ich badania dowodzą, że najstarsi z rodzeństwa mają wyższe IQ, są lepiej wykształceni i lepiej zarabiają. O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Monikę Perkowską, psychologa dziecięcego.
Wiele osób ma niskie poczucie własnej wartości. Jak je zbudować? Zdaniem Marcina Prokopa należy odciąć się od Facebooka. Czy tego samego zdania były: psycholog Małgorzata Ohme i psycholog społeczna Joanna Heidtman? Od gości Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy poczucie wartości wyniesione z domu można potem utracić.
Spędzanie Bożego Narodzenia w domu, w gronie najbliższych to piękna polska tradycja. Jak zatem zakomunikować rodzinie, że zamierzamy wyjechać na Święta? Czy takie zachowanie zaliczane jest do grzechów? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Małgorzatą Ohme, aktorem Leszkiem Lichotą i księdzem Kazimierzem Sową.
Przed świętami galerie handlowe i supermarkety pełne są ludzi w popłochu robiących nieprzemyślane zakupy. Napiętej atmosfery nie rozluźniają również marketingowcy i ekonomiści behawioralni, których sprytne triki zachęcają nas do kupowania kolejnych niepotrzebnych nam rzeczy. Jak nie wydawać pieniędzy bez sensu? O tym w Dzień Dobry TVN Miłosz Brzeziński.
Badania czytelnictwa wskazują, że aż jedna trzecia kupowanych przez Polaków książek to poradniki. Czy tego typu lektura naprawdę nam służy? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dziennikarza Jakuba Poradę i coacha biznesu Miłosza Brzezińskiego. Co według nich powinien zawierać skuteczny poradnik?
Z inicjatywy wadowickiej Rady Kobiet, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek w jednej ze szkół czytano książkę "Damy, dziewuchy, dziewczyny", która zawiera historie znanych i silnych kobiet. Pomysł nie spodobał się małopolskiej kuratorce, która stwierdziła, że uczennice nie potrzebują takiej motywacji i nie trzeba ich dowartościowywać. Czy miała rację? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z autorką wspomnianej książki Anną Dziewit-Meller i psycholog dr Ewą Jarczewską-Gerc. Co robić, aby dziewczynki wyrosły na silne kobiety?
Jest coraz zimniej, wieje duży wiatr, pada, a dni są coraz krótsze. Sprzyja to pogorszeniu samopoczucia. Jak sobie umilić jesienne dni? O gadżetach na taką pogodę mówił w Dzień Dobry TVN trener personalny Miłosz Brzeziński.
Wiele osób twierdzi, że do perfekcji opanowało wielozadaniowość. Tymczasem są naukowcy, którzy twierdzą, że nie istnieje coś takiego. Do tej grupy należy gość Dzień Dobry TVN psycholog społeczny dr Konrad Maj. Dlaczego według niego lepiej skoncentrować się na jednym zadaniu niż na wielu naraz?
Lato to dobry czas, aby odpocząć. Jak to zrobić? O swoich pomyśle na relaks prowadzącemu Projekt Plaża Olivierowi Janiakowi powiedział bloger Adam Zadrożny.
Niewierność jest jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń. O tym, jak poradzić sobie ze zdradą i, jak potrafi się zemścić zraniona kobieta rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z Katarzyną Fik, uczestniczką programu "Projekt Lady", Tatianą Mindewicz-Puacz, mentorką w programie oraz prowadzącą Małgorzatą Rozenek-Majdan. Czy kobiety są bardziej mściwe od mężczyzn? Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami? I komu chciała "nastukać" Dorota Wellman? :-)
Są osoby, które nie piją alkoholu, nawet podczas spotkań towarzyskich. Niestety nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem gospodarzy przyjęcia lub innych imprezowiczów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego oraz popularyzatora wiedzy z zakresu savoir-vivre i etykiety w biznesie Wojciecha S. Wocława, by zapytać, jak odmawiać picia alkoholu, żeby nikt się nie obraził. Czy odwrócenie kieliszka to dobry sposób?
Niektórzy, żyjąc w ciągłym pędzie, nie potrafią nagle się zatrzymać i wyjechać na urlop. Jak można im pomóc? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Joanną Heidtman, dyrektor komunikacji i PR Pauliną Smaszcz-Kurzajewską oraz projektantem Dawidem Wolińskim. Jak nasi goście lubią odpoczywać podczas wakacji? Ile potrzebują czasu, aby się zresetować?
Traumatyczne zdarzenia mają negatywny wpływ na ludzką psychikę. Jak się po nich podnieść? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: terapeutkę i mentorkę z programu "Projekt Lady" Tatianę Mindewicz-Puacz.
Wakacje to czas festiwali i wszelkiego rodzaju imprez na świeżym powietrzu, które pełne są ludzi. Co, gdy w tłumie wybuchnie panika? Jak się zachować? Czy da się przygotować do takiego zdarzenia? I kto jest odpowiedzialny za nasze bezpieczeństwo podczas imprez masowych? W Dzień Dobry TVN dr Mariusz Sokołowski i psycholog społeczna Bianca-Beata Kotoro powiedzieli o psychologii tłumu.
Czasami po zakończeniu burzliwej dyskusji żałujemy, że nie potrafiliśmy rzucić na czas celnej, ciętej riposty. Czy można nauczyć się odgryzania z klasą? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z aktorką Katarzyną Kwiatkowską, coachem biznesu Miłoszem Brzezińskiem i dziennikarzem Rafałem Madajczakiem.
Hipnoza regresyjna jest stosowana jako metoda rozwiązywania poważnych problemów emocjonalnych, których źródła tkwią w dzieciństwie. Czy można ją uznać za terapię? Kto może się jej poddać? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeutka par, psycholog Zuzanna Celmer.
Często z tego, że zajadamy stres, zdajemy sobie sprawę już po fakcie. Za chwilę gastronomicznej przyjemności płacimy poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Wtedy znowu sięgamy po jedzenie, by poprawić sobie nastrój. Jak wydostać się z zaklętego kręgu? Czy podjadanie związane jest tylko ze stresem? O tym w Dzień Dobry TVN żona kucharza Jana Kuronia Aneta Kuroń i psychodietetyk Justyna Markowska.
Wielu z nas wydaje się, że władza może robić sobie, co chce i my jako obywatele nie możemy jej skontrolować. To błędne myślenie, ponieważ mamy uprawnienia w tym zakresie, np. możemy zadawać pytania. Jakie? Czy musimy je uzasadniać? O korzystaniu z naszych praw obywatelskich rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z działaczkami społecznymi: Elżbietą Wąs i Anną Grytą oraz Szymonem Osowskim - prawnikiem z Sieci Obywatelskiej Watchdog.
Kawiarnia Salara Farsi wielokrotnie była przedmiotem ataków na tle rasistowskim. W tym tygodniu doszło do kolejnego. Irańczyka zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby porozmawiać o aktach przemocy wobec obcokrajowców. Czy podejrzewa, kto może stać za rasistowskimi atakami na jego lokal? Czy według jego obserwacji w ostatnich latach następuję wzrost tego typu zachowań? Czy po tych atakach opuści Polskę? Obok Salara usiadł socjolog i pedagog prof. Mariusz Jędrzejko. Jak można scharakteryzować osoby, które dopuszczają się ataków na tle rasistowskim?
Ilu genialnych odkryć dokonano w skutek błędu? Wystarczy wspomnieć wyprawę Kolumba czy powstanie viagry. Każdą porażkę da się przekuć w sukces? Na to pytanie odpowiedział w Dzień Dobry TVN Erik Kessels - ekspert w dziedzinie reklamy i autor książki "Ale wtopa!"
Wiele osób nie lubi zmian w życiu. Co je powstrzymuje przed ich dokonaniem? Jak się przygotować do zmian, jeśli już podejmiemy decyzję, że chcemy je wprowadzić? Na pytania odpowiedziała psycholog Magdalena Chorzewska, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Blue Monday to jedyny dzień w roku, kiedy mamy społeczne przyzwolenie na bycie smutnym. Jak radzić sobie w świecie, w którym naszym obowiązkiem jest ciągłe bycie wesołym i pełnym energii? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychoterapeutę Mateusza Ostrowskiego.
Nowy Rok to moment, kiedy podsumowujemy to, co działo się przez ostatnie 365 dni i postanawiamy zmienić coś w swoim życiu. Niestety, zazwyczaj szybko się poddajemy... Jak zmienić swoje życie w 2017 roku? W Dzień Dobry TVN coach biznesowy Miłosz Brzeziński mówi: "Pamiętajcie o metodzie małych kroczków i grupie wsparcia!"
Przy wigilijnym stole nie potrafimy oprzeć się pokusie poruszania tematów prowadzących do awantur. Dlaczego tak się dzieje? Jak pogodzić się z rodziną po świątecznej kłótni? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzatą Ohme oraz aktorkami Anną Lucińską i Anną Kerth.
Przy wigilijnym stole nie zawsze jest miło i wesoło. A to dlatego, że wśród naszych gości są ludzie o odmiennych typach osobowości, stwarzający różne sytuacje, nawet konfliktowe. Jak rozmawiać z każdą z obecnych osób? O strategiach przy wigilijnym stole rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem biznesu Miłoszem Brzezińskim.
Dlaczego politycy starają się podzielić społeczeństwo i dlaczego robią to odwołując się, nie do konkretów, a do emocji? Dlaczego w języku polityki jest coraz więcej populizmu, a coraz mniej rozsądnych rozwiązań? O socjotechnikach używanych przez ludzi walczących o władzę opowiedział nam Mateusz Zaremba, politolog i socjolog SWPS : "Największą zgubą dla polityków byliby wykształceni, świadomi wyborcy, znający procesy rządzące światem"
W zgorzeleckim liceum 16-latek zaatakował kolegę nożem. Do incydentu doszło w czasie lekcji. Skąd w młodych ludziach takie pokłady agresji? O wychowaniu w kulturze gniewu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psycholog dr Aleksandrą Piotrowską i Mariuszem Sokołowskim z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW.
Jak już informowaliśmy w Dzień Dobry TVN, rodzina Małyszów padła ofiarą stalkingu. Tylko u nas Izabela i Adam Małyszowie opowiedzieli o szczegółach tej sprawy. Kiedy zaczęło się nękanie? Kto jest stalkerem? Czy osoba ta została ukarana? I wreszcie, dlaczego rodzina zdecydowała się na upublicznienie danych stalkera?
Intuicja, znana również jako szósty zmysł, jest ponoć domeną kobiet, dlatego też do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy trzy przedstawicielki płci pięknej: Annę Cieślak i Edytę Herbuś oraz wizjonerkę Aidę Kosojan-Przybysz. W jakich sytuacjach polegają na tym, co podpowiada im serce? Czy da się rozwinąć wrodzony zmysł intuicji, a jeśli tak, to jak go ćwiczyć?