Pretekstem do tej rozmowy jest zachowania Donatana w stosunku do Edyty Górniak, który podczas wspólnych zdjęć w Sopocie miał dotknąć wokalistkę w pośladek. By porozmawiać o granicach, których nie wolno przekraczać do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Magdalenę Chorzewską. naszego gościa zapytaliśmy o definicję molestowania. Jak reagować na zaczepki mężczyzn?
Podczas wyprzedaży wiele osób traci głowę i - zamiast jednej potrzebnej rzeczy - kupuje pięć, z których cztery są zbędne. Dlaczego tak się dzieje? Czy można się oduczyć kupowania niepotrzebnych rzeczy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog i ekonomistkę behawioralną Julię Kołodko.
Dlaczego często jest tak, że to samo wydarzenie pamiętamy inaczej? Co warto pamiętać, a co lepiej zapomnieć? Czy pamięć można ćwiczyć i jakie są jej rodzaje? W Dzień Dobry TVN o tym, jak działa pamięć opowiedział nam Miłosz Brzeziński.
Samotność ma wielki wpływ na nasze zdrowie, powoduje obniżenie sprawności umysłowej, może nawet prowadzić do wcześniejszego zgonu. Jak się okazuje samotność ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Badania udowodniły ze powodem uzależnień nie są narkotyki a samotność. Nasi eksperci od wielu lat badają wpływ samotności na nasz mózg. Dr hab. Piotr Suffczyński jest fizykiem, który bada mózg i od wielu lat prowadzi wykłady poświęcone jego funkcjonowaniu. Prof. Elżbieta Szeląg jest specjalistą z zakresu neuropsychologii i neurorehabilitacji. Dr Pawel Holas jest psychoterapeutą, lekarzem psychiatrą i seksuologiem. Posłuchajcie, co rekomendują byśmy nie czuli się samotni oraz dłużej i zdrowiej żyli. A o komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Monikę Dreger.
O tym co i dlaczego naszemu mózgowi "nie mieści się w głowie", opowiedzieli nam Miłosz Brzeziński psycholog biznesu - "To wszystko co trafia do naszej głowy zostaje rozbite na małe kawałki i zmontowane jeszcze raz" oraz Sylwester Kowalski specjalista ds. mechanizmów sterujących mózgiem i technik relaksacyjnych - "Możemy zacząć od tego w jakim jesteśmy wieku, możemy zacząć od tego w jakim jesteśmy nstroju, (...) na jakim sprzęcie słuchamy tego dźwięku". A Wy, ... co słyszeliście? :)
W ciągu całego życia spotykają nas czasem trudne i bolesne doświadczenia. Jak się po nich pozbierać? O metodach wyjścia z "Czarnej D." mówiły w Dzień Dobry TVN: coach Marzena Grochowska i pisarka Magdalena Witkiewicz. Dlaczego według naszych gości ludzie nadal się wstydzą przyznać, że korzystają z pomocy psychologa i psychiatry? Jak porażkę przekuć w sukces?
Wiele młodych osób marzy o karierze w modelingu. Jakie cechy pomagają zostać modelką, modelem? O predyspozycjach do wykonywania tego zawodu mówiła w Dzień Dobry TVN psycholog i była modelka Kaja Funez-Sokoła.
Czym różni się styl prowadzenia biznesu przez kobiety i mężczyzn? Jakie błędy najczęściej popełniają kobiety prowadząc własną firmę? O specyfice kobiecego biznesu opowiedziała w Dzień Dobry TVN Iwona Golonko - konsultant i psycholog biznesu: "Jesteśmy mniej skłonne do ryzyka, bardziej badamy różne opcje, przez co tych kobiecych biznesów jest mniej".
Podczas spotkań rodzinnych zawsze znajdzie się jakiś wujek lub ciocia, którzy lubią zadawać kłopotliwe pytania. Jak się w takiej sytuacji zachować? O tym w Dzień Dobry TVN mówił psycholog biznesu Miłosz Brzeziński.
Kupujemy bardzo wiele rzeczy. Są wśród nich i takie, które okazują się być nieprzydatne. Dlaczego wpadliśmy w pułapkę niekontrolowanego konsumpcjonizmu? Jak się z niej uwolnić? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z blogerką finansową Katarzyną Iwanoską i psychologiem biznesu Andrzejem Tucholskim.
1 lutego w sześciu miastach Polski na ulicach pojawiły się billboardy, na których można przeczytać: "Statystycznie 1 z 3 twoich znajomych miała aborcję. Nie jesteś sama". O celach kampanii rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Natalią Broniarczyk z Porozumienia kobiet 8 marca.
Wybuchać czy tłumić? Czy należy manifestować złość? O tym, jak sobie radzić ze złością rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psychiatrą Mają Herman, aktorką Moniką Mariotti i dziennikarzem oraz performerem Rafałem Betlejewskim. Dlaczego się złościmy? Ile prawy jest w stwierdzeniu "złość piękności szkodzi"?
Naukowcy wyliczyli, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Podobno wówczas najwięcej ludzi zaczyna łamać noworoczne postanowienia. W tym czasie dostajemy także informacje z banku o konieczności spłaty karty kredytowej za transakcje dokonane przed świętami. Jak sobie poradzić z blue monday? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy coacha Macieja Żylewicza.
Anna Nowaki-Ibisz zaprezentowała w studiu Dzień Dobry TVN przedmioty, które pomogą Ci osiągnąć - jak mówią Duńczycy - hygge. Zobaczcie np.: okulary do światłoterapii, matę do masażu stóp, masażery, świece zapachowe etc. Te gadżety sprowokowały Marcina Prokopa i Dorotę Wellman do zabawy w studiu. Zdaniem Anny, zachowywali się trochę jak niesforne dzieci... ;-)
Jednym z postanowień noworocznych jest nauka języka obcego. Jak zatem skutecznie go przyswoić i to w krótkim czasie? Czy ważne jest przy tym nastawienie psychiczne? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: prowadzącą w internecie kanał o języku angielskim Arleną Witt i popularyzatorem wiedzy Radkiem Kotarskim, który nauczył się szwedzkiego w pół roku.
Czy budowanie relacji z innymi jest podstawą sukcesu w biznesie? Jak budować relacje w zespole? - Jeżeli chcemy cokolwiek zrobić w biznesie, dostać premię, przepchnąć swój pomysł, to ktoś nam musi w tym pomóc. Sami tego nie zrobimy - mówił w Dzień Dobry TVN Miłosz Brzeziński, coach biznesu i autor książki "Sztuka budowania relacji". Jak to zrobić, by nie być ofiarą w grupie? Jakimi cechami powinien się wykazywać mężczyzna w zespole, a jakimi kobieta? Kto nigdy nie nauczy się pracy w zespole?
Czy to w jakiej kolejności przychodzimy na świat w naszej rodzinie determinuje fakt, jak będzie się nam wiodło w życiu? Czy kolejność urodzenia ma wpływ na naszą inteligencję i zarobki? Tym tematem zajęły się dwa ośrodki badawcze - w Edynburgu i Sydney. Ich badania dowodzą, że najstarsi z rodzeństwa mają wyższe IQ, są lepiej wykształceni i lepiej zarabiają. O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Monikę Perkowską, psychologa dziecięcego.
Wiele osób ma niskie poczucie własnej wartości. Jak je zbudować? Zdaniem Marcina Prokopa należy odciąć się od Facebooka. Czy tego samego zdania były: psycholog Małgorzata Ohme i psycholog społeczna Joanna Heidtman? Od gości Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy poczucie wartości wyniesione z domu można potem utracić.
Spędzanie Bożego Narodzenia w domu, w gronie najbliższych to piękna polska tradycja. Jak zatem zakomunikować rodzinie, że zamierzamy wyjechać na Święta? Czy takie zachowanie zaliczane jest do grzechów? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Małgorzatą Ohme, aktorem Leszkiem Lichotą i księdzem Kazimierzem Sową.
Przed świętami galerie handlowe i supermarkety pełne są ludzi w popłochu robiących nieprzemyślane zakupy. Napiętej atmosfery nie rozluźniają również marketingowcy i ekonomiści behawioralni, których sprytne triki zachęcają nas do kupowania kolejnych niepotrzebnych nam rzeczy. Jak nie wydawać pieniędzy bez sensu? O tym w Dzień Dobry TVN Miłosz Brzeziński.
Badania czytelnictwa wskazują, że aż jedna trzecia kupowanych przez Polaków książek to poradniki. Czy tego typu lektura naprawdę nam służy? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dziennikarza Jakuba Poradę i coacha biznesu Miłosza Brzezińskiego. Co według nich powinien zawierać skuteczny poradnik?
Z inicjatywy wadowickiej Rady Kobiet, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek w jednej ze szkół czytano książkę "Damy, dziewuchy, dziewczyny", która zawiera historie znanych i silnych kobiet. Pomysł nie spodobał się małopolskiej kuratorce, która stwierdziła, że uczennice nie potrzebują takiej motywacji i nie trzeba ich dowartościowywać. Czy miała rację? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z autorką wspomnianej książki Anną Dziewit-Meller i psycholog dr Ewą Jarczewską-Gerc. Co robić, aby dziewczynki wyrosły na silne kobiety?
Jest coraz zimniej, wieje duży wiatr, pada, a dni są coraz krótsze. Sprzyja to pogorszeniu samopoczucia. Jak sobie umilić jesienne dni? O gadżetach na taką pogodę mówił w Dzień Dobry TVN trener personalny Miłosz Brzeziński.
Wiele osób twierdzi, że do perfekcji opanowało wielozadaniowość. Tymczasem są naukowcy, którzy twierdzą, że nie istnieje coś takiego. Do tej grupy należy gość Dzień Dobry TVN psycholog społeczny dr Konrad Maj. Dlaczego według niego lepiej skoncentrować się na jednym zadaniu niż na wielu naraz?
Lato to dobry czas, aby odpocząć. Jak to zrobić? O swoich pomyśle na relaks prowadzącemu Projekt Plaża Olivierowi Janiakowi powiedział bloger Adam Zadrożny.
Niewierność jest jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń. O tym, jak poradzić sobie ze zdradą i, jak potrafi się zemścić zraniona kobieta rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z Katarzyną Fik, uczestniczką programu "Projekt Lady", Tatianą Mindewicz-Puacz, mentorką w programie oraz prowadzącą Małgorzatą Rozenek-Majdan. Czy kobiety są bardziej mściwe od mężczyzn? Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami? I komu chciała "nastukać" Dorota Wellman? :-)
Są osoby, które nie piją alkoholu, nawet podczas spotkań towarzyskich. Niestety nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem gospodarzy przyjęcia lub innych imprezowiczów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego oraz popularyzatora wiedzy z zakresu savoir-vivre i etykiety w biznesie Wojciecha S. Wocława, by zapytać, jak odmawiać picia alkoholu, żeby nikt się nie obraził. Czy odwrócenie kieliszka to dobry sposób?
Niektórzy, żyjąc w ciągłym pędzie, nie potrafią nagle się zatrzymać i wyjechać na urlop. Jak można im pomóc? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Joanną Heidtman, dyrektor komunikacji i PR Pauliną Smaszcz-Kurzajewską oraz projektantem Dawidem Wolińskim. Jak nasi goście lubią odpoczywać podczas wakacji? Ile potrzebują czasu, aby się zresetować?
Traumatyczne zdarzenia mają negatywny wpływ na ludzką psychikę. Jak się po nich podnieść? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: terapeutkę i mentorkę z programu "Projekt Lady" Tatianę Mindewicz-Puacz.
Wakacje to czas festiwali i wszelkiego rodzaju imprez na świeżym powietrzu, które pełne są ludzi. Co, gdy w tłumie wybuchnie panika? Jak się zachować? Czy da się przygotować do takiego zdarzenia? I kto jest odpowiedzialny za nasze bezpieczeństwo podczas imprez masowych? W Dzień Dobry TVN dr Mariusz Sokołowski i psycholog społeczna Bianca-Beata Kotoro powiedzieli o psychologii tłumu.