Masturbacja jest naturalną czynnością, która pozwala na kształtowanie seksualności i poznanie własnego ciała. Zdarza się jednak, że onanizm staje się koniecznością – wtedy uzależnienie od masturbacji ma poważne skutki, wymagane jest leczenie i skorzystanie z pomocy psychologa.
Uzależnienie od seksu, inaczej określane jako seksoholizm, jest poważnym nałogiem, którego nie można bagatelizować, ponieważ niesie za sobą konsekwencje w różnych sferach życia. Seksoholizm to nadmierna potrzeba podejmowania stosunków seksualnych i utrata kontroli nad własnym popędem seksualnym. Leczenie uzależnienia od seksu jest długotrwałe i wymaga wytrwałości, ale przynosi pożądane skutki.
Jako małe dzieci często doświadczamy lęku przed kąpielą, zazwyczaj mieści się on w granicach normy i jest to objaw normalny. Ablutofobia – bo tak nazywa się nasilenie tego lęku – dotyka ludzi w różnym wieku.
Choroba sieroca wbrew pozorom nie dotyka wyłącznie wychowanków domów dziecka. Występuje również u innych dzieci, jeśli doszło do zerwania więzi z matką lub innym głównym opiekunem. Objawy choroby sierocej obejmują szereg charakterystycznych zachowań w wieku dziecięcym, mogą także prowadzić do zaburzeń osobowości na różnych etapach życia.
Choroby psychiczne dotyczą około czterech milionów dorosłych Polaków i cztery miliony dzieci i młodzieży. Rozwój cywilizacji przyczynia się do rozwoju medycyny, ale niestety także do powstawania chorób psychicznych, o których kilkadziesiąt lat temu nie mieliśmy jeszcze pojęcia.
Depresja to zespół zaburzeń psychicznych obejmujący strefę nastroju. Jej podstawowym objawem jest obniżenie nastroju i napędu. Zrozumienie mechanizmów powstawania schorzenia i objawów wyczuli nas na niepokojące symptomy u osób z najbliższego otoczenia i umożliwi wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Uważa się, że ciąża powinna być jednym z najszczęśliwszych okresów w życiu kobiety. Jednak dla wielu kobiet jest to trudny okres, pełen napięcia, stresu, lęków, a nawet pełnoobjawowej depresji ciążowej. Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (ACOG), co piąta kobieta zmaga się z objawami depresji w ciąży. Jak sobie z nią radzić?
Jeśli u twojego dziecka została stwierdzona dysgrafia, ćwiczenia zlecone przez specjalistę będą nieodzowną pomocą. Dzięki systematyczności i konsekwencji możesz pomóc mu w lepiej funkcjonować w szkole. Sprawdź, jakie są przyczyny dysgrafii, czym się objawia i jak z nią walczyć.
Dyskalkulia – co to takiego i ile dzieci naprawdę cierpi z jej powodu? Okazuje się, że problem ten dotyczy około 3-5% uczniów. Trudności z nauką, jakich doświadczają takie osoby, nie są wynikiem zaniedbań czy lenistwa, lecz braku rozumienia problemów matematycznych. Kłopot sprawiają wtedy nawet najprostsze zadania.
Dysmorfofobia to zaburzenie psychiczne, polegające na odczuwaniu ciągłego niezadowolenia z wyglądu lub budowy swojego ciała. Przesadne skupianie się na rzekomych niedoskonałościach wyglądu może nieść za sobą poważne konsekwencje i dezorganizować funkcjonowanie społeczne.
Krew - sennik. Odczytanie symboliki takiego snu nie należy do najłatwiejszych. Krew ma wiele możliwych interpretacji, dużo zależy od kontekstu, w jakim się pojawia, a także od tego, czy jest to krew osoby śniącej czy kogoś innego oraz skąd wypływa. Krew widziana we śnie może być zapowiedzią czegoś pozytywnego lub negatywnego, dlatego tak ważne jest prawidłowe odczytanie jej symboliki. Sennik - śni mi się krew. Co zrobić?
Każdy na swojej drodze chociaż raz spotkał człowieka, który wywierał negatywny wpływ na jego samopoczucie lub życie. Toksyczni ludzie, bo takim mianem się ich określa, mogą pojawić się w pracy, rodzinie lub grupie znajomych. Warto wiedzieć, jak postępować w kontaktach z nimi, aby uchronić się przed ich oddziaływaniem.
Profilaktyka uzależnień jest jednym z podstawowych narzędzi ograniczających rozmiar używania lub nadużywania substancji psychoaktywnych. Profilaktyka uzależnień od alkoholu i narkotyków to przemyślane działania dostosowane do danej grupy docelowej, biorąc pod uwagę stopień ryzyka. Co robić, żeby nasze dziecko nie chciało brać narkotyków? Jak z nim rozmawiać? Czy profilaktyka w szkołach wystarczy?
Uzależnienie od słodyczy ma podłoże psychiczne, w wielu przypadkach jest efektem lęków i stresu. Objawem uzależnienia od słodyczy jest rosnąca chęć spożywania produktów bogatych w cukier. Leczenie tego nałogu nie u wszystkich wygląda tak samo.
Psychoza alkoholowa pojawia się u osób, które nadużywają alkoholu. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które przebiega wraz z halucynacjami i urojeniami. Dość często pojawia się dopiero po zaprzestaniu picia lub po zmniejszeniu dawki. Leczenie psychozy alkoholowej wymaga hospitalizacji.
Otępienie to znaczne obniżenie sprawności umysłowej i intelektualnej, spowodowane nieodwracalnym uszkodzeniem struktur mózgu. Może mieć różny charakter i nasilenie, w zależności od typu. Leczenie otępienia polega na łagodzeniu objawów i powstrzymaniu postępu choroby.
Szczęście jest chyba jednym z najtrudniejszych słów do zdefiniowania. Nie dla wszystkich oznacza to samo. Niektórzy ludzie kojarzą je z miłością, rodziną i spełnianiem marzeń, a inni z pieniędzmi lub wygraną na loterii. Dlatego każdy ma swój własny przepis na szczęście.
Czy rozstanie to zawsze ostateczna decyzja? Czy powrót do siebie jest możliwy? A jeśli tak, to po jakim czasie i na jakich zasadach?
Zespół Aspergera u dzieci i zespół Aspergera u dorosłych dotyczą całościowych zaburzeń rozwojowych. Objawy aspergera to głównie odchylenia zachowania i funkcjonowania w środowisku społecznym od ogólnie przyjętych norm. Jakie są metody pracy z dzieckiem z zespołem Aspergera, a jak wygląda terapia zespołu Aspergera u dorosłych?
Zaburzenia nerwicowe to zespół nieprzyjemnych dolegliwości, które powstają na tle emocjonalnym. Osoba z tym schorzeniem odczuwa silny lęk, który jest powodem pojawienia się dolegliwości ze strony ciała. Warto wiedzieć, jak rozpoznać nerwicę, aby odróżnić ją od innych chorób.
Bulimia jest jednym z zaburzeń odżywiania, w którym napady objadania się są połączone z obsesyjną chęcią utraty wagi i lękiem przed przytyciem. Jest niebezpieczna dla zdrowia i prowadzi do wyniszczenia organizmu. Leczenie bulimii opiera się głównie na psychoterapii.
Potrafią być uroczy – mają dobre maniery, prawią komplementy i okazują zainteresowanie. Bardzo łatwo jest ich polubić czy nawet w nich zakochać. Po głębszym poznaniu okazuje się jednak, że te czarujące osoby tak naprawdę nie mają żadnych norm moralnych. Jak zachowuje się socjopata i skąd bierze się takie zaburzenie?
Strach przed bliskością pojawia się często w przypadku określonych zaburzeń psychicznych – osobowości narcystycznej oraz przy uzależnieniu od seksu. Doświadczają go te osoby, których uczucia zostały bardzo zranione i z tego powodu odczuwają lęk przed psychicznym lub fizycznym zbliżeniem się do kogoś.
Uzależnienie to silne pragnienie lub odczuwanie przymusu zażywania określonej substancji albo wykonywania jakiejś czynności. Należy do grupy zaburzeń psychicznych. Jak leczyć uzależnienia? Wielu bogatych ludzi wysyła członków swoich rodzin, którzy chcą zerwać z nałogiem do drogich ośrodków leczących z uzależnienia? Czy są one skuteczniejsze od innych? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog i specjalistę terapii uzależnień Dorotę Woronowicz.
Kryzys egzystencjalny to powszechne zjawisko we współczesnym świecie. Może przytrafić się każdej jednostce. Najpopularniejszym przejawem lęku egzystencjalnego jest kryzys wieku średniego. Kryzys pojawia się, gdy człowiek zaczyna kwestionować sens swojego życia, wartości, dorobku i życiowego celu.
W codziennym życiu chcemy wykorzystać nasze umiejętności i wiedzę, dlatego poszukujemy jednej opcji, która pozwoli nam na osiągnięcie sukcesu lub też rozwiązanie danego problemu. W psychologii taka cecha naszych procesów poznawczych nazywana jest myśleniem konwergencyjnym.
Unikanie wykonywania swoich obowiązków jest określone mianem lenistwa. Powszechnie uważa się, że lenistwo jest oznaką słabości. Warto jednak popatrzeć na lenistwo z nieco innej strony – jako na mechanizm obronny przed czymś, czego się boimy lub nie lubimy.
Mizofonia to rodzaj nadwrażliwości na konkretną grupę bodźców akustycznych związanych z biologicznym funkcjonowaniem zwłaszcza najbliższej osoby. Dotyczy np. mlaskania, pociągania nosem, chrząkania czy ziewania. Kiedy rozwija się mizofonia, objawy choroby przejawiają się poprzez zaburzenia psychiczne, negatywne zachowania emocjonalne i fizyczne reakcje organizmu. Jak rozpoznać te schorzenie i na czym skupia się leczenie mizofonii?
Chęć odebrania sobie życia pojawia się w momencie doświadczania wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej, kiedy wydaje się, że nigdy nie będzie lepiej. Myśli samobójcze zawsze powinny być potraktowane poważnie, a osoba, która ich doświadcza, potrzebuje natychmiastowej specjalistycznej pomocy.
Wyobrażanie sobie siebie w różnych sytuacjach i silnie ugruntowana wiara, że coś jest możliwe tylko dlatego, że tego chcemy, to myślenie życzeniowe. Sprawia ono przyjemność i powoduje uczucie satysfakcji, choć to, o czym myślimy, nie jest do końca prawdziwe.