Otępienie to znaczne obniżenie sprawności umysłowej i intelektualnej, spowodowane nieodwracalnym uszkodzeniem struktur mózgu. Może mieć różny charakter i nasilenie, w zależności od typu. Leczenie otępienia polega na łagodzeniu objawów i powstrzymaniu postępu choroby.
Szczęście jest chyba jednym z najtrudniejszych słów do zdefiniowania. Nie dla wszystkich oznacza to samo. Niektórzy ludzie kojarzą je z miłością, rodziną i spełnianiem marzeń, a inni z pieniędzmi lub wygraną na loterii. Dlatego każdy ma swój własny przepis na szczęście.
Czy rozstanie to zawsze ostateczna decyzja? Czy powrót do siebie jest możliwy? A jeśli tak, to po jakim czasie i na jakich zasadach?
Zespół Aspergera u dzieci i zespół Aspergera u dorosłych dotyczą całościowych zaburzeń rozwojowych. Objawy aspergera to głównie odchylenia zachowania i funkcjonowania w środowisku społecznym od ogólnie przyjętych norm. Jakie są metody pracy z dzieckiem z zespołem Aspergera, a jak wygląda terapia zespołu Aspergera u dorosłych?
Zaburzenia nerwicowe to zespół nieprzyjemnych dolegliwości, które powstają na tle emocjonalnym. Osoba z tym schorzeniem odczuwa silny lęk, który jest powodem pojawienia się dolegliwości ze strony ciała. Warto wiedzieć, jak rozpoznać nerwicę, aby odróżnić ją od innych chorób.
Bulimia jest jednym z zaburzeń odżywiania, w którym napady objadania się są połączone z obsesyjną chęcią utraty wagi i lękiem przed przytyciem. Jest niebezpieczna dla zdrowia i prowadzi do wyniszczenia organizmu. Leczenie bulimii opiera się głównie na psychoterapii.
Potrafią być uroczy – mają dobre maniery, prawią komplementy i okazują zainteresowanie. Bardzo łatwo jest ich polubić czy nawet w nich zakochać. Po głębszym poznaniu okazuje się jednak, że te czarujące osoby tak naprawdę nie mają żadnych norm moralnych. Jak zachowuje się socjopata i skąd bierze się takie zaburzenie?
Strach przed bliskością pojawia się często w przypadku określonych zaburzeń psychicznych – osobowości narcystycznej oraz przy uzależnieniu od seksu. Doświadczają go te osoby, których uczucia zostały bardzo zranione i z tego powodu odczuwają lęk przed psychicznym lub fizycznym zbliżeniem się do kogoś.
Uzależnienie to silne pragnienie lub odczuwanie przymusu zażywania określonej substancji albo wykonywania jakiejś czynności. Należy do grupy zaburzeń psychicznych. Jak leczyć uzależnienia? Wielu bogatych ludzi wysyła członków swoich rodzin, którzy chcą zerwać z nałogiem do drogich ośrodków leczących z uzależnienia? Czy są one skuteczniejsze od innych? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog i specjalistę terapii uzależnień Dorotę Woronowicz.
Kryzys egzystencjalny to powszechne zjawisko we współczesnym świecie. Może przytrafić się każdej jednostce. Najpopularniejszym przejawem lęku egzystencjalnego jest kryzys wieku średniego. Kryzys pojawia się, gdy człowiek zaczyna kwestionować sens swojego życia, wartości, dorobku i życiowego celu.
W codziennym życiu chcemy wykorzystać nasze umiejętności i wiedzę, dlatego poszukujemy jednej opcji, która pozwoli nam na osiągnięcie sukcesu lub też rozwiązanie danego problemu. W psychologii taka cecha naszych procesów poznawczych nazywana jest myśleniem konwergencyjnym.
Unikanie wykonywania swoich obowiązków jest określone mianem lenistwa. Powszechnie uważa się, że lenistwo jest oznaką słabości. Warto jednak popatrzeć na lenistwo z nieco innej strony – jako na mechanizm obronny przed czymś, czego się boimy lub nie lubimy.
Mizofonia to rodzaj nadwrażliwości na konkretną grupę bodźców akustycznych związanych z biologicznym funkcjonowaniem zwłaszcza najbliższej osoby. Dotyczy np. mlaskania, pociągania nosem, chrząkania czy ziewania. Kiedy rozwija się mizofonia, objawy choroby przejawiają się poprzez zaburzenia psychiczne, negatywne zachowania emocjonalne i fizyczne reakcje organizmu. Jak rozpoznać te schorzenie i na czym skupia się leczenie mizofonii?
Chęć odebrania sobie życia pojawia się w momencie doświadczania wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej, kiedy wydaje się, że nigdy nie będzie lepiej. Myśli samobójcze zawsze powinny być potraktowane poważnie, a osoba, która ich doświadcza, potrzebuje natychmiastowej specjalistycznej pomocy.
Wyobrażanie sobie siebie w różnych sytuacjach i silnie ugruntowana wiara, że coś jest możliwe tylko dlatego, że tego chcemy, to myślenie życzeniowe. Sprawia ono przyjemność i powoduje uczucie satysfakcji, choć to, o czym myślimy, nie jest do końca prawdziwe.
Neurotyzm jest zespołem cech składających się na neurotyczność – jeden z podstawowych typów osobowości. Neurotyczka i neurotyk charakteryzują się nadmierną wrażliwością emocjonalną i podatnością na doświadczanie negatywnych emocji. Neurotyzm jest warunkowany genetycznie i środowiskowo.
Osobowość unikająca to jedno z głównych rodzajów zaburzeń osobowości. Osoby z tym rozpoznaniem starają się unikać innych ludzi i relacji społeczno-towarzyskich, a także sytuacji, które mogą zakończyć się porażką. Jednostki z osobowością unikającą uważają się za niedoskonałe i mają niskie poczucie wartości, co może prowadzić do depresji.
Osobowość to względnie trwały wzorzec zachowań każdego człowieka. Psychologowie wyróżniają kilka zaburzeń osobowości, które związane są z przyczynami genetycznymi, środowiskowymi, czy wychowawczymi. Osobowość histeryczna charakteryzuje się nadmierną ekspresją zachowań przy jednoczesnej płytkości i zmienności emocjonalnej.
W toku rozwoju u każdego człowieka wykształca się jeden z typów osobowości, czyli względnie stałej struktury cech. Osobowość zależna jest jednym z dziesięciu głównych rodzajów zaburzeń osobowości.
Podświadomość wpływa na całe nasze życie. Na nasze wybory, decyzje, motywacje, zachowanie, relacje z innymi. To w podświadomości zapisane są myśli, emocje, wspomnienia, przekonania. Warto uświadomić sobie, jak wielka jest moc podświadomości.
Samookaleczanie, czyli zadawanie sobie fizycznego bólu w celu zredukowania napięcia emocjonalnego, staje się coraz większym problemem społecznym. Według danych skłonności do autoagresji ma co dziesiąta osoba. Zjawisko dotyczy także dzieci. W każdym przypadku konieczna jest pomoc psychologiczna.
Sen świadomy to rodzaj marzeń sennych, podczas których człowiek zdaje sobie sprawę, że śni i może wpływać na to, co się dzieje. Jest to niezwykle ciekawe doświadczenie, podczas którego można robić niezwykłe rzeczy. Może go osiągnąć każdy, kto zna techniki, za pomocą których można nauczyć się, jak wywołać świadomy sen.
Każdy kojarzy bohaterkę książki Lewisa Carolla “Alicja w Krainie Czarów”, która trafiła do baśniowego świata. W trakcie swojej przygody wciąż zmienia się rozmiar jej ciała - raz rośnie, innym razem jest mała. Chociaż to niewiarygodne, zdarza się także w prawdziwym świecie. Dzieje się tak u osób z Syndromem Alicji w Krainie Czarów.
Silna osobowość charakteryzuje się umiejętnością dostosowania do sytuacji. Najczęściej kojarzy się z wytrzymałością psychiczną na niepowodzenia oraz odpornością na stres. Wykazują ją dobrzy liderzy i autorytety. Silnym psychicznie nie trzeba się urodzić, można się nim stać, pracując nad sobą.
Nie od dziś wiadomo, że szczęście to równowaga duchowa i poczucie spokoju. Taki pogląd wywodzi się ze starożytnego nurtu filozoficznego, jakim jest stoicyzm. Dzisiaj postawa stoicka ponownie zyskuje coraz więcej zwolenników. Dowiedz się, jakie poglądy stoików pozwalały zachować im pogodę ducha.
Za prawidłowy rozwój psychiczny dziecka odpowiada jego środowisko, wychowanie i najbliższa rodzina. Nieobecność taty wpływa negatywnie na kształtowanie się emocji i uczuć zarówno chłopców, jak i dziewczynek, co powoduje problemy w dorosłym życiu. Zjawisko to nosi nazwę syndrom braku ojca.
Mogłoby się wydawać, że osoby, które przekroczyły 40 rok życia, są ustabilizowane i wiedzą, czego chcą. Tymczasem coraz więcej ludzi w tym wieku decyduje się na diametralną zmianę życia. Porzucają pracę, niekiedy rodzinę i poszukują własnego “ja”. Jest to tak zwany syndrom Gauguina.
Rozwód jest ogromnym psychicznym przeżyciem, zwłaszcza gdy następuje w nieprzyjemnej atmosferze. Wciąganie dziecka w konflikty rozwodowe rodziców może spowodować u niego zespół Gardnera, który wpływa negatywnie na dalszy rozwój psychiczny.
Przedwczesne dojrzewanie dziewczynek oraz wczesne dojrzewanie chłopców to nieprawidłowości rozwojowe, w których obserwuje się zmiany psychofizyczne organizmu, prowadzące do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Jak wygląda przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek, a czym charakteryzuje się przedwczesne dojrzewanie u chłopców?
Zaburzenia osobowości to pewien stały wzorzec charakteru człowieka, który dotyczy problemów ze strukturą osobowości. Zaburzenia te rozwijają się w toku życia jednostki, ze względu na działające czynniki genetyczne, środowiskowe czy socjalizację lub dysfunkcjonalne wychowanie ze strony rodziców.