Ostatnio bardzo dużo mówi się o rozwoju osobistym człowieka. Z tego artykułu dowiesz się, co oznacza to pojęcie i jaki ma wpływ na naszą karierę, a także poznasz kilka prostych sposobów na swój rozwój emocjonalny.
Nowa szkoła, pierwsza praca to miejsca, do których udajemy się z lękiem. Obawiamy się zwykle nie tylko samych obowiązków związanych z nauką lub wykonywaną pracą, ale także otaczających nas ludzi.
Zapewne każdy z nas choć jeden raz w życiu zastanawiał się, jak zwiększyć swoją atrakcyjność. Jak bardziej podobać się kobietom, jak być atrakcyjną dla męża? Czy istnieją metody na większe powodzenie?
Samoocena jest często poruszanym w psychologii problemem, który ma znaczenie zarówno dla osób młodych, jak i dla starszych. Samoocena wpływa na wiele zachowań człowieka, na jego zdrowie, zadowolenie z życia oraz ogólny sposób działania.
Specyficzna fobia, jaką jest kancerofobia, może okazać się naprawdę niebezpieczna dla zdrowia i samopoczucia pacjentów. Czym jest, jak się objawia i czy można się jej pozbyć?
Gdy w końcu przytrafia się kłótnia w małżeństwie, wiele kobiet wpada w panikę. Zwłaszcza gdy do tej pory taka sytuacja nie miała miejsca. „Czy to początek problemów w małżeństwie? Czy on mnie już nie kocha?” - myślą niektóre panie.
Coaching stał się jakiś czas temu bardzo modny, ponieważ jest alternatywą dla wszelkich form psychoterapii oraz spotkań z psychologiem. Coaching to rozmowa ze specjalistą, która może pomóc jednostce w zrozumieniu siebie oraz w odnalezieniu właściwej drogi życiowej.
Emocje towarzyszą nam od zarania dziejów i w istotny sposób wpływają na procesy poznawcze człowieka. Emocje są bardzo ważnym elementem życia ludzkiego, chociaż obecnie, w XXI wieku, mogą wydawać się niepotrzebne, czy wręcz przeszkadzać w działaniu.
Animizm to pogląd, charakterystyczny dla religii pierwotnych oraz dla dzieci, wedle którego przedmioty nieożywione, a także rośliny oraz zwierzęta, posiadają duszę i mogą przejawiać cechy ludzkie.
Szacuje się, że już co trzeci uczeń w Polsce może być ofiarą cyberprzemocy! Nie należy bagatelizować sygnałów ze strony dzieci i młodzieży, warto uwrażliwiać i samemu pozostawać czujnym na wszelkie przejawy cyberprzemocy. Dowiedz się, jak chronić swoje dzieci przed takimi zagrożeniami.
Jak rozmawiać z mężem, który za dużo pije? Który zdradza albo nieustannie się z nami kłóci? Paradoksalnie zasady są takie same, jak w związku pozbawionym tak poważnych problemów. Szkopuł jednak w tym, że w takich sytuacjach każdą z rad dużo ciężej zrealizować.
Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jak wiele sygnałów wysyłamy światu każdego dnia. A jest ich niezliczenie wiele! Na każdy wysyłany przez nas komunikat składają się takie elementy, jak kontekst, język i symbole.
Psychoterapeuci podczas sesji terapeutycznych wykorzystują różne metody pracy z osobami, które potrzebują ich pomocy. Psychoterapia daje wiele możliwości! Dobre dopasowanie metody do problemu zapewnia skuteczniejszą pracę i sukces psychoterapii.
Brak kontroli nad własnym życiem? Zaburzenia psychiczne? Kryzysy? Trwanie przy szkodliwych nawykach? Psychoterapia Gestalt może stanowić rozwiązanie dla tych problemów. Jest ona jedną z najczęściej stosowanych metod pracy terapeutycznej.
Terapia psychoanalityczna jest jedną z wielu metod pracy z pacjentem. Terapeuta pomaga pacjentowi w znalezieniu nieuświadomionych konfliktów psychicznych, które znajdują się u podłoża jego problemów.
Dzięki nowym technologiom, a przede wszystkim dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu, nasze życie jest znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Wykorzystujemy Internet do robienia zakupów, płacenia rachunków, wyszukiwania informacji. Co więcej, obecna technologia pozwala na konsultacje lekarskie. Bardzo popularna w ostatnim czasie stała się psychoterapia online.
Psychoterapeuta to zawód niezwykle odpowiedzialny i wymagający odpowiedniej wiedzy oraz podstawy teoretycznej. Aby wybrać dobrą szkołę, trzeba rozważyć kilka kwestii.
Ten rodzaj terapii jest zalecany osobom, które mają problemy natury emocjonalnej i negatywnie reagują na bieżące bodźce zewnętrzne. Pomaga wygasić trudne, szkodliwe lub negatywne zachowanie.
Terapia dda jest skierowana do osób, które na skutek wychowywania się w rodzinie z problemem alkoholowym mają problemy emocjonalne i trudności w relacjach interpersonalnych.
Z wielu dostępnych terapii autyzmu, do najbardziej efektywnych zalicza się stosowaną analizę zachowania, znaną jako terapia behawioralna. Jej skuteczność potwierdza 50 lat badań naukowych i praktyki terapeutycznej.
Terapia grupowa przeciwstawiana jest terapii indywidualnej. Jest ona niezwykle powszechna i często stosowana. I choć wiele osób jest zdania, że terapia indywidualna jest lepsza, to jednak kontakt z grupą i z osobami przeżywającymi podobne problemy okazuje się dla wielu niezwykle cenny.
Terapia dzieci przeznaczona jest dla najmłodszych potrzebujących profesjonalnej opieki psychologicznej. Zdarzają się sytuacje, w których rodzic nie potrafi dotrzeć do swojego dziecka lub obserwuje u niego niecodzienne zachowania – warto wtedy pomyśleć o wizycie u specjalisty. Terapia dla dzieci jest również potrzebna dzieciom cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia: autyzm, zespół Aspergera i inne.
Terapia indywidualna to doskonały sposób na uporanie się z problemami natury psychicznej i psychologicznej. Jeżeli zmagasz się z wewnętrznymi problemami, wciąż żyjesz w dużym stresie, masz zdiagnozowaną chorobę na tle psychicznym lub po prostu chcesz zajrzeć w głąb siebie, psychoterapia indywidualna będzie doskonałym rozwiązaniem.
W każdym związku mogą zdarzyć się trudne chwile. Niektóre kryzysy pojawiają się nagle, inne dojrzewają przez długi czas. Niestety, wiele kryzysów małżeńskich kończy się rozstaniem. Czy jest to konieczne? Oczywiście nie zawsze. Często terapia małżeńska może rozwiązać problemy w związku.
Terapia poznawczo-behawioralna należy do najbardziej znanych metod terapeutycznych. Podczas terapii pacjent uświadamia sobie, jak duży wpływ na jego życie mają myśli. Dla kogo jest przeznaczona i czy na pewno jest taka skuteczna?
Problemy i konflikty zdarzają się w większości rodzin. Ważne jest to, aby umieć radzić sobie w ich obliczu. Nie zawsze jest to łatwe i zdarza się, że rodzina potrzebuje pomocy specjalisty – terapeuty. Terapia rodzinna może nie tylko rozwiązać zaistniałe problemy, ale również odbudować więzi pomiędzy członkami rodziny.
Psychoterapia wykorzystuje wiele metod, m.in. podejście psychodynamiczne. Duża część psychoterapeutów ceni tę metodę i chętnie jej używa. Czy faktycznie jest skuteczna i na czym polega?
Terapia systemowa rozwinęła się wraz z nurtem terapii rodzinnej. Rodziła się więc w Stanach Zjednoczonych, mniej więcej w 1940 roku, kiedy to zaczęto dostrzegać i badać wpływ nadopiekuńczej matki na patologie u dzieci i badano rodzinne przyczyny powstawania schizofrenii. Dzisiaj jest to jedna z ważniejszych metod wykorzystywanych w psychoterapii systemowej rodzin, par. Korzystają z niej także pedagodzy rodzinni i lekarze.
Terapia schematów to jedno z młodszych podejść w psychoterapii. Jednak mimo to chętnie i często stosowana jest przez uznanych terapeutów. Terapia schematów skutecznie pomaga w przypadku wielu problemów emocjonalnych.
Terapia współuzależnienia jest ważna jako pomoc osobom uzależnionym – grzmią terapeuci i psycholodzy. Najczęściej we współuzależnienie popadają partnerzy, małżonkowie, dzieci. Biorą oni na swoje barki ciężar, którego nie są w stanie unieść, a który w efekcie prowadzi do ich choroby. Terapia dla współuzależnionych staje się więc koniecznością.