Psycholog a psychoterapeuta. Jakie są różnice w pracy tych dwóch specjalistów?

terapia
Fot. Daly and Newton / Getty Images
Stanowisko psychologa i psychoterapeuty łączy znajomość ludzkiej psychiki, ale ich wykształcenie, kompetencje oraz sposób leczenia zdecydowanie się od siebie różnią. Tak naprawdę obydwa te stanowiska doskonale się uzupełniają. Spod opieki psychologa można trafić wprost do psychoterapeuty, jeśli tradycyjne metody leczenia będą niewystarczające.

Z pomocy psychologów i psychoterapeutów korzysta coraz więcej osób, które borykają się z problemami dnia codziennego. Specjaliści tego typu to doskonali doradcy, jeśli ktoś musi uporać się z przeszłością. U psychologów i psychoterapeutów próżno szukać recep, ponieważ nie mogą oni wdrażać leczenia farmakologicznego. Czym się różnią te dwa zawody?

Więcej:

Psycholog a psychoterapeuta – co to za specjaliści?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologicznym. Zaznaczyć trzeba, że psycholog nie jest lekarzem, ale tytuł magistra psychologiii daje mu prawo do wykonywania zawodu i uprawnienia do: diagnozowania, opiniowania, doradztwa zawodowego oraz do przeprowadzania testów psychologicznych . Psycholog nie może prowadzić psychoterapii, jeśli nie ukończył odpowiedniego kursu psychoterapii. Nie może także wypisywać recept. Psycholog jest zwykle pierwszym specjalistą, do którego trafia człowiek potrzebujący pomocy. Zakres kompetencji tego specjalisty jest bardzo szeroki, dlatego nie musi on pracować wyłącznie z chorymi. Równie dobrze może odnaleźć się w takich dziedzinach jak: psychologia pracy, wychowawcza lub psychologia reklamy.

Magister psychologii, który ukończył dodatkowe 4- lub 5-letnie studia specjalistyczne, może pracować na stanowisku psychologa klinicznego. Jest to fachowiec przygotowany do pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają diagnostyki i różnego rodzaju terapii.

Natomiast psychoterapeuta nie musi posiadać wykształcenia psychologicznego. Wykształcenie wyższe może zdobyć na zupełnie innym kierunku. Niemniej jednak pozwolenie na prowadzenie psychoterapii wymaga od niego posiadania dodatkowych uprawnień, dlatego też musi skończyć szkołę dla psychoterapeutów. Wyszkolenie w zawodzie psychoterapeuty trwa co najmniej 4 lata . Wyróżnia się trzy rodzaje standardów całościowego wyszkolenia psychoterapeuty: Polskiej Rady Psychoterapii – honorowany także przez Ministerstwo Zdrowia, European Association for Psychotherapy, wyższy od standardów PRP, standardy poszczególnych kierunków psychoterapii, np. psychoanalizy, Gestalt.

Pacjenci psychoterapeutów to głównie osoby skierowane przez psychologów. Psychoterapia najczęściej ma na celu zapobieganie potencjalnym „gorszym chwilom”, stanom depresyjnym czy wszelkiej maści zaburzeniom psychicznym.

O wyborze specjalisty powinna zadecydować osoba, która potrzebuje pomocy. Nie ma przeciwwskazań, aby w doradzaniu pomagał psycholog, a psychoterapeuta prowadził dodatkową terapię .

Psycholog a psychoterapeuta – różnice w sposobie leczenia

Choć psycholog i psychoterapeuta to osoby, do których można przyjść po pomoc w rozwiązaniu problemów, to rodzaj oferowanej przez nich terapii jest odmienny . Do psychologa powinny się zgłosić osoby, które mają problem z codziennym funkcjonowaniem, spowodowanym stanami lękowymi i brakiem odporności na stres, a także jeśli w ich rodzinie występują nałogi, których ofiarami są oni sami. Trudne relacje z partnerem, dziećmi albo pracodawcą, to też zadanie dla psychologa, podobnie jak nieumiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

W dużym uproszczeniu można stwierdzić, ż e rolą psychologa nie jest badanie przeszłości osoby z problemami i dociekanie, co skłoniło ją do poszczególnych zachowań. Jego zadanie to pomoc w obecnej sytuacji i zaproponowanie dogodnej formy terapii skutecznej w życiu codziennym. Analizowaniem przeszłości i rozwojem osobistym zajmuje się psychoterapeuta.

Na psychoterapię powinny trafić osoby z bolesnymi wspomnieniami z przeszłości, którym trauma utrudnia codzienne funkcjonowanie. W wielu przypadkach skutkuje to niemożnością budowania poprawnych relacji z innymi ludźmi, dlatego warto poznać i ułożyć sobie od nowa dawne wydarzenia. Osoby korzystające z psychoterapii to wielu przypadkach pacjenci psychiatryczni, którzy taką formę pomocy łączą z leczeniem farmakologicznym.

Zobacz film: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa i seksuologa? Źródlo: Dzień Dobry TVN

Psycholog a terapeuta – praca

Psychologów i psychoterapeutów można znaleźć w Poradniach Zdrowia Psychicznego lub w prywatnych gabinetach. Niektórzy specjaliści proponują także terapię online lub pomoc bezpośrednio w domu pacjenta. Ceny wizyt, o ile terapia nie jest refundowana, wahają się od 100–200 zł za jedną odbytą sesję .

Wizyta u psychologa lub psychoterapeuty trwa około 50 minut. W czasie sesji specjalista przeprowadza dokładny wywiad z osobą, która potrzebuje pomocy i pyta o oczekiwania. Kluczowym elementem powodzenia terapii jest wzajemnie poznanie się i obopólne zaufanie, inaczej pacjent może nie być się w stanie otworzyć. Ponieważ do gabinetów specjalistów trafiają zwykle osoby, które mają problemy w komunikowaniu się z innymi ludźmi, to trzeba się nastawić na długotrwały proces leczenia. Niektóre terapie, zanim dojdzie do zmian, trwają latami.

Bibliografia:

1. W. Sikorski, Psychoterapia. Wybrane formy i techniki , Oficyna Wydawnicza PWSZ w Nysie, Nysa 2005

2. J. C. Czabała, Poradnictwo psychologiczne a psychoterapia , Roczniki Psychologiczne 2016, t. XIX, nr 3, s. 519–533.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości