Na świecie żyje ponad 40 tysięcy gatunków pająków. Natknąć możemy się na nie wszędzie – w lesie, parku, a nawet w domu. W wielu osobach budzą niechęć, obrzydzenie, a nawet strach. Arachnofobia jest często spotykanym lękiem, który bywa źródłem niezwykle wielu problemów.
Stopa w drzwiach kojarzy się nam głównie z sytuacją, kiedy chcemy je zamknąć komuś przed nosem. Wsunięcie stopy między futrynę a drzwi jest sygnałem, że osoba, która do nas przyszła, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. „Stopa w drzwiach” to również nazwa techniki manipulacyjnej.
Dramatyczną kondycję polskiej psychiatrii dziecięcej przedstawił opublikowany niedawno artykuł Onetu. Tekst wstrząsnął opinią publiczną. Dziennikarz Janusz Schwertner opowiedział historię dwóch chłopców, którzy padli ofiarą ułomnego systemu i nie otrzymali właściwej opieki wtedy, kiedy jej najbardziej potrzebowali. Dla jednego z nich - Wiktora -skończyło się to tragicznie. Z mamą Kacpra, jego przyjaciela, rozmawiała Małgorzata Ohme.
Żona Tomasza Rejmana po sześciu latach zmagań zmarła na raka piersi. Wiadomość o chorobie Manueli spadła na całą rodzinę znienacka, nie dając czasu na przygotowania. Dziś pan Tomasz radzi innym, jak krok po kroku podjąć walkę z nowotworem oraz jak wspierać chore osoby. Jak ważna w procesie leczenia jest rodzina? I dlaczego tak istotna jest pomoc psychoonkologa?
Jesteś mistrzynią w snuciu czarnych scenariuszy i niepotrzebnie przejmujesz się drobnostkami? Obsesyjnie roztrząsasz sytuacje, które w ogóle mogą się nie wydarzyć? A kiedy coś się jednak stanie, ze zdumiewającą szybkością wpadasz w histerię? Jeśli odpowiedź na każde z tych pytań jest twierdząca, to znak, że pora nauczyć się zarządzać swoimi emocjami. Jak to zrobić? Wytłumaczyła to goszcząca w Dzień Dobry TVN terapeutka Joanna Godecka.
Przeglądasz się w lustrze i widzisz wszystko, co najgorsze. Duże uda, krzywe nogi, zmarszczki, pryszcze. Zastanawiasz się, dlaczego na zdjęciach wyglądasz korzystniej. Kto jest winny? Lustro, złe światło czy nasze nastawienie? Porozmawialiśmy o tym z fotografką Martą Wojtal i psycholog Joanna Chmurą.
Rzucanie palenia należy do jednych z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Istnieje wiele metod, które obiecują skuteczną pomoc w odstawieniu papierosów. Jedną z nich jest hipnoterapia. Dowiedz się, jak zerwać z nałogiem za pomocą hipnozy.
Joanna i Piotr Duziakowie wrzucają do sieci śmieszne filmiki, które bawią coraz szersze grono odbiorców. Śmiejąc się, zapominają o trapiących ich problemach. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy śmiechoterapeutkę dr Marię Kmitę. Co nam daje śmiech? Czy można się go nauczyć?
Lata lecą, a my często dochodzimy do wniosku, że w niektórych sytuacjach mogliśmy postąpić inaczej. Żałujemy straconych szans i okazji. Ewa Kasprzyk ubolewa na przykład, że nie ma co najmniej trójki dzieci. Jakie są inne niespełnione pragnienia ludzi?
Wspaniałe plany, wykupione karnety na siłownię, pomysły na biznes i nowe diety, które po tygodniu idą w zapomnienie. Motywacja czasami pojawia się nagle, a potem znika jak za dotknięciem magicznej różdżki. To lenistwo czy po prostu słomiany zapał?
Depresja to zespół zaburzeń psychicznych obejmujący strefę nastroju. Jest chorobą śmiertelną. Podstawowe objawy to obniżenie nastroju. O tym, jak odróżnić smutek od depresji w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psychiatrą Sławomirem Murawcem.
Starość to nie choroba, to także nie ułomność, choć niektórzy z pewnością tak ją właśnie postrzegają. To nieuchronny etap, do którego prowadzi ludzki rozwój. Okres starości nie musi jednak oznaczać kompletnego wycofania się z życia, marazmu i ciągłej walki z chorobami. To, czy starość może być piękna, zależy bowiem w dużej mierze od samego człowieka.
Nagła utrata bliskiej osoby jest niebywałym wstrząsem, na który nie sposób się przygotować. Przeżywanie żałoby postępuje etapowo i wiąże się z doświadczaniem wielu niechcianych emocji. Przezwyciężenie bólu po stracie stanowi jednak konieczny krok w procesie pogodzenia się ze stratą. O tym, jak radzić sobie z żałobą i z czym się ona wiąże opowiedziały Olga Puncewicz, założycielka Fundacji „Nagle Sami” i Magdalena Chorzewska, psycholog.
Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że co najmniej 3 miliony Polaków boryka się z syndromem współuzależnienia. Problem ten najczęściej dotyka kobiety, które w znacznej większości przypadków trwają w związkach z osobami wykazującymi zachowania destrukcyjne. O tym, czym kierują się podejmując tego typu decyzje, opowiedziały bohaterki reportażu Stefanii Kulik oraz gość studia Dzień Dobry TVN Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień.
Niedojrzałość emocjonalna. Czym jest i z czego wynika? Dziś w studiu Dzień Dobry TVN o lęku przed dorosłością i odpowiedzialnością opowiedziała dr Joanna Heidtman, psycholog i socjolog.
Myślenie abstrakcyjne to zdolność wrodzona. Dzięki niej ludzie potrafią ujmować rzeczywistość w sposób pojęciowy, np. mogą zwizualizować sobie przedmiot, nie widząc go. Osoby z zaburzoną umiejętnością abstrakcyjnego myślenia nie potrafią wyobrazić sobie sytuacji hipotetycznych, nie umieją w kreatywny sposób rozwiązywać problemów, nie rozumieją ironii, żartów oraz potrzeb i uczuć innych osób. Czy i w jaki sposób można trenować myślenie abstrakcyjne?
Poczucie własnej wartości, samoakceptacja i szacunek do własnej osoby to jedne z podstawowych elementów wpływających na komfort życia, odczuwanie szczęścia i pozytywne relacje z innymi ludźmi. Każda najmniejsza nawet zmiana w życiu powinna być realizowana w zgodzie z własnym sumieniem, gdyż w ten sposób osiągnie się samozadowolenie i wzmocni wiarę w swoją osobę. Jak pokochać samego siebie i nauczyć się spełniać własne potrzeby?
Atrybucja to jeden ze sposobów, w jaki postrzegamy zachowania innych. Psychologia społeczna tłumaczy ją jako doszukiwanie się, definiowanie przyczyn działań innych ludzi. Znalezienie logicznego wytłumaczenia określonych zjawisk i zachowań to jedna z ważniejszych potrzeb człowieka, zapewniająca mu poczucie bezpieczeństwa.
Co to jest dysortografia? Osoby z dysortografią zazwyczaj mają ciągłe trudności w przestrzeganiu zasad ortografii, pomimo że dobrze znają jej zasady. Bezpośrednie przyczyny dysortografii to zakłócenia percepcji wzrokowej i słuchowej. Powstają one najprawdopodobniej na skutek mikrouszkodzeń układu nerwowego.
Dysortografia to zaburzenie, które pojawia się u małych dzieci w trakcie nauki czytania i pisania. Dysortografia związana jest z popełnianiem błędów ortograficznych pomimo znajomości zasad pisowni. Zaburzenie to nigdy całkowicie nie ustępuje, jednak może być korygowane poprzez specjalne ćwiczenia.
Problem dysleksji dotyczy około 10 proc. uczniów, z czego u 3–4 proc. stwierdzana jest dysleksja głęboka. Zdecydowaną większość dzieci z tym zaburzeniem stanowią chłopcy. Co to dysleksja i jakie są jej przyczyny? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Joanna Giżyńska.
Badania pokazują, że co dziewiąty Polak chodzi do wróżki. Niektórzy traktują to, jako hobby, inni rozrywkę, a inni jako konieczność. Co zrobić, gdy wizyty u wróżki stają się zbyt częste? O tym, czym jest astroholizm i co go powoduje, opowiedzieli w studiu psycholog Piotr Mosak i astrolog Merkurją.
Agorafobia to lęk przed otwartymi przestrzeniami. Ujawnia się także w określonych sytuacjach, takich jak samotna podróż komunikacją publiczną, udział w większym zgromadzeniu. Robbie Williams cierpiał na agorafobię. Odrzucił przez to kontrakt warty 15 mln funtów. Ludziom cierpiącym na lęk przed przestrzenią trudność sprawiają tak prozaiczne czynności, jak wyjście z domu lub wejście do sklepu.
Określenie „strefa komfortu”, to jedno z najbardziej ulubionych i eksploatowanych sformułowań wszelkiego rodzaju „coachów”, mówców motywacyjnych, ekspertów od samorozwoju, których głównym celem jest zachęcenie nas do zmiany. Jednak czy zmiana zawsze i dla każdego jest dobra? Co można dzięki niej zyskać?
Mowa ciała według wielu badaczy decyduje o tym, jak skuteczny i spójny jest komunikat kierowany do nas przez rozmówców i odwrotnie. Mimika, gesty, postawa ciała i kontakt wzrokowy mają wpływ na to, czy informacje, które przekazujemy, a także cele, jakie sobie stawiamy w rozmowie, będą prawidłowo odczytane przez naszego rozmówcę, a także czy nasza komunikacja zostanie odebrana jako spójna i przekonująca.
Mapa myślowa może być świetnym sposobem na efektywne uczenie się. Do tego w doskonały sposób pobudza i rozwija kreatywność oraz aktywuje intuicję i logikę. Warunkiem powodzenia tej metody jest jednak to, że mapa musi być czytelna, najlepiej kolorowa, powinna też zawierać najistotniejsze dla jej autora hasła.
Manipulacja to technika wywierania wpływu na innych ludzi poprzez kłamstwa, zastraszanie lub wywoływanie negatywnych emocji. Manipulacja pojawia się zarówno na poziomie językowym, jak i emocjonalnym i społecznym.
To, jak siebie widzimy, może w znaczący sposób wpływać zarówno na nasze zachowanie, jak i funkcjonowanie w otoczeniu. O tym, czym jest i jak wzmacniać naszą samoocenę, opowiedziała psycholog Magdalena Chorzewska.
Okazuje się, że dotyk, przytulenie i serdeczny uścisk mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie - nie tylko w wieku niemowlęcym, ale także dorosłym. O potrzebie zaspakajania potrzeby kontaktu fizycznego rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychiatrą, Justyną Szyburską.
Półfinalista 12. edycji Mam Talent, Maciej Kuhlawik opowiada o walce ze swoimi lękami, a psychiatra Sławomir Murawiec tłumaczy, jak rozpoznać, że za uśmiechem kryje się choroba.