To, jak siebie widzimy, może w znaczący sposób wpływać zarówno na nasze zachowanie, jak i funkcjonowanie w otoczeniu. O tym, czym jest i jak wzmacniać naszą samoocenę, opowiedziała psycholog Magdalena Chorzewska.
Okazuje się, że dotyk, przytulenie i serdeczny uścisk mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie - nie tylko w wieku niemowlęcym, ale także dorosłym. O potrzebie zaspakajania potrzeby kontaktu fizycznego rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychiatrą, Justyną Szyburską.
Półfinalista 12. edycji Mam Talent, Maciej Kuhlawik opowiada o walce ze swoimi lękami, a psychiatra Sławomir Murawiec tłumaczy, jak rozpoznać, że za uśmiechem kryje się choroba.
Czym jest radość życia? Gdzie jej szukać? Co składa się na radość życia? Czy aby być zadowolonym z życia, trzeba posiadać pieniądze? Ile razy dziennie najlepiej się przytulać? Co jeść, aby dobrze się czuć? 10 sposobów na to, jak odnaleźć radość życia.
Frustracja to zespół różnych emocji, które pojawiają się, gdy przez długi czas nie jesteśmy w stanie zaspokoić ważnych dla nas potrzeb emocjonalnych. Frustracja rodzi uczucie smutku, złości, lęku, a także duży stres. Gdy pojawia się w naszym życiu, jest sygnałem do zmiany. Jak poradzić sobie z frustracją?
Stanowisko psychologa i psychoterapeuty łączy znajomość ludzkiej psychiki, ale ich wykształcenie, kompetencje oraz sposób leczenia zdecydowanie się od siebie różnią. Tak naprawdę obydwa te stanowiska doskonale się uzupełniają. Spod opieki psychologa można trafić wprost do psychoterapeuty, jeśli tradycyjne metody leczenia będą niewystarczające.
Widzenie "duchów" i rozmawianie z nimi czasami może być objawem różnych chorób, które wymagają wizyty u lekarza. Jakie to są choroby? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę, dr Justynę Szyburską.
Tafefobia (czyli lęk przed pogrzebaniem żywcem) jest dość powszechna w społeczeństwie, chociaż znacznie mniej niż w wiekach minionych. Osoby, które walczą z tym strachem, podejmują środki ostrożności, które mają im pomóc skontaktować się z najbliższymi w razie obudzenia się w trumnie.
Alina Jakupowa to 6-letnia dziewczyna, która zawojowała świat mody. Zagraniczne media okrzyknęły ją najpiękniejszym dzieckiem na świecie. O tym, czy dzieci powinny tak szybko wchodzić w świat dorosłych, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog, Marta Żysko-Pałuba.
Trudne dzieciństwo zobowiązuje i niczego nie usprawiedliwia. Jak przeszłość wpłynęła na psychoterapeutę Wojciecha Eichelbergera? Pisarz opowiedział o swojej autobiografii w rozmowie z Dorotą Wellman.
Jak zmienić przekonania rozmówcy i namówić go do naszych rozwiązań? Na te pytania odpowiada książka „Perswazyjny poker”. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o niej sami autorzy, Grzegorz Załuski- negocjator, konsultant i trener biznesu oraz Adam Czajkowski- trener biznesu.
W kulturze silnie zakorzenione jest poczucie wyższości ze strony mężczyzn, którzy tłumaczą różne zjawiska i pojęcia kobietom. Taki protekcjonalny ton określany jest mianem mansplainingu i wiąże się ze stereotypami płciowymi.
Rozstania nie są łatwe zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Jak w takiej sytuacji powinna zachowywać się przyjaciółka? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Izabela Nowalska, Dellfina Dellert i Matylda Kozakiewicz.
Każdego roku w październiku byli maturzyści wyfruwają w rodzinnego domu i wyjeżdżają na studia. Jak z tęsknotą radzą sobie rodzice? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym psycholog Monika Perkowska oraz Natalia Tur, socjolog i blogerka.
Emocje, szczególnie te negatywne, mogą pociągać za sobą szereg następstw, a ich długotrwałe oddziaływanie może być – i przeważnie jest – wyniszczające dla zdrowia. Jakie mogą być skutki tłumienia emocji? O emocjach i skutkach ich tłumienia opowiedzieli nam w Dzień Dobry TVN psychiatra - dr Sławomir Murawiec i dziennikarka - Katarzyna Montgomery
Pierwszy raz opisano syndrom Bambiego w latach siedemdziesiątych XX wieku. Odnosi się on do infantylnej postawy człowieka wobec przyrody, czyli do idealizacji. Jednocześnie osoby z syndromem Bambiego twierdzą, że wszystko, co robi człowiek, jest złe i prowadzi do destrukcji.
W studiu Dzień Dobry TVN pojawił się szkocki specjalista rozwoju osobistego, który opowiedział o tym, jak nie popadać w autodestrukcję. Czy istnieje sposób, aby naprawić samego siebie?
Pani Jola zajadała smutki kolejnymi porcjami chipsów, gazowanych napojów i fastfoodami. W krytycznym momencie ważyła 246 kilogramów. Dzięki diecie i sile woli udało jej się zrzucić aż 170 kg. Jak bardzo problemy z wagą, szczególnie u osób bardzo otyłych związane są z emocjami – wyjaśniła nam w Dzień Dobry TVN dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS, która brała udział w badaniach dotyczących otyłości.
Nie każda miłość w życiu człowieka jest szczęśliwa. Zdarza się, że nieodwzajemniona miłość pojawia się w okresie dorastania lub dorosłości. Doświadczenie związane z nieodwzajemnionym uczuciem jest bardzo trudne i bolesne, a w cięższych przypadkach może doprowadzić nawet do depresji. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psychologa Piotra Mosaka, który podpowiedział, jak wyzwolić się z nieszczęśliwej miłości.
Alkohol spożywany w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Społeczeństwo coraz częściej świadomie decyduje się rezygnować z wysokoprocentowych trunków. O tym, jak odmawiać alkoholu, podczas gdy inni nas namawiają, w studiu „Dzień Dobry TVN” rozmawiali dziennikarz Mateusz Hładki i psychoterapeuta Cezary Biernacki.
W Warszawie, przy Dworcu Centralnym od kilku tygodni koczuje uduchowiona grupa mistrza Mao. Kim jest tajemniczy Salwadorczyk? Co jest celem jego działalności i z kim podróżuje? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Wiele osób marzy o idealnym wyglądzie, dlatego do sieci wstawia przepuszczone przez filtr zdjęcia. Tymczasem retuszowanie fotek może być objawem braku samoakceptacji. Skąd bierze się w kobietach potrzeba bycia piękną? Jak zaakceptować samą siebie? Gośćmi Dzień Dobry TVN były influenserki Oleksandra Szepczyńska, Patrycja Banaś-Gieracka, Katarzyna Szalska oraz psychiatra Maja Herman.
Zaburzenia nerwicowe, w których pacjent odczuwa bardzo silny i nieuzasadniony lęk przed konkretnymi sytuacjami, zdarzeniami, zwierzętami lub przedmiotami, nazywane są fobiami. Fobie dzieli się na fobie specyficzne i fobie sytuacyjne. Osoby cierpiące na fobie powinny unikać kontaktu z bodźcem, który wywołuje lęk. Gościem Dzień Dobry TVN był psycholog, Dariusz Sobieski.
Arachnofobia to chorobliwy lęk przed pająkami. Osoby, które odczuwają niezwykle silny lęk w stosunku do pająków, reagują bardzo emocjonalnie nawet w przypadkach, gdy nie są narażone na bezpośredni kontakt z nimi. Do walki tym irracjonalnym strachem wypracowano kilka sposobów, które okazały się dość skuteczne.
Zakochanie to stan, który może, ale nie musi, prowadzić do miłości. Czujemy motyle w brzuchu, zaczynamy mówić od rzeczy, wszystko nam leci z rąk... Czy to już miłość? Jakie są pierwsze objawy zakochania u faceta? Jak się zachowuje zakochana dziewczyna? Na jakie gesty zwrócić uwagę?
Depresja maskowana to zespół zaburzeń psychicznych obejmujący strefę nastroju. Jednakże w tej postaci depresji typowe jej objawy w postaci obniżenia nastroju i napędu są mniej wyrażone. Podstawowe objawy mają szerokie spektrum i „naśladują” inne choroby.
Po czym poznać, czy niechęć dziecka do pójścia do szkoły, to przejściowy stan, który raczej nie powinien wzbudzać naszych obaw, czy objawy szkolnej fobii? W Dzień Dobry TVN o lęku przed szkołą, sposobach jego rozpoznawania i metodach radzenia sobie z fobią szkolną rozmawialiśmy z dr Anetą Górską-Kot - pediatrą i ordynatorem Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie oraz Martą Bąkowską – dziecięcym psychologiem klinicznym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Zaburzenia lękowe u dzieci są bardzo powszechnym zjawiskiem. Specjaliści alarmują, że mogą one dotykać aż 20% maluchów. Objawy somatyczne nerwicy u dzieci to częste moczenie nocne, obgryzanie paznokci, a także bóle brzucha, głowy i biegunki.
Nerwica lękowa może dotykać nawet 1 na 50 osób, niektórzy ten zespół zaburzeń określają jako depresja lękowa. Zaburzenia lękowe potrafią mieć niezwykle przykrą postać i skutecznie wycofać osobę chorą z życia w społeczeństwie. Co robić, gdy podejrzewamy u siebie lub u osoby bliskiej to zaburzenie? Jak pokonać nerwicę lękową? Zdecydowanie należy zgłosić się do specjalisty. Nieleczone zaburzenia lękowe mogą doprowadzić nawet do samobójstwa.
Zarządzanie czasem niektórym nie sprawia większych trudności, ale dla części osób może być prawdziwym wyzwaniem. Zwykle zauważamy brak odpowiedniej organizacji czasu, gdy na godzinę przed końcem pracy widzimy, że nie skończyliśmy większości swoich zadań! W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Karolinę Cwalina - Stępniak, coacha, która jest ekspertem od zarządzania czasem.