Pozytywne nastawienie jest ważne w każdym momencie naszego życia, teraz jednak szczególnie. Stan zagrożenia epidemicznego i okres kwarantanny to dla wielu osób bardzo trudny czas. Pojawiają się wątpliwości i lęki. Aktorka Olga Bończyk i psycholog Armen Mekhakyan opowiadają o sile optymizmu i o tym, jak nie ulec panice.
Stan zagrożenia epidemicznego, kwarantanna, zamknięte szkoły, kontrole na granicach, ograniczenia w handlu. Sytuacja związana z koronawirusem sprawia, że możemy odczuwać lęk. Jak nie ulec panice - radziła w naszym studiu psycholog Katarzyna Miller.
Mężczyzna idealny to osoba, o której marzy wiele kobiet na świecie. W rzeczywistości bardzo trudno stwierdzić, jaki powinien być mężczyzna idealny, ponieważ w zależności od okresu historycznego, a także opinii pań, cechy wyglądu i charakteru mogą się zmieniać.
Walka ze stresem to element codzienności każdego człowieka. Stresujące sytuacje czają się wszędzie. Mimo że nie da się ich całkowicie wyeliminować, są sposoby na to, żeby stawić im czoła. Jednym z nich może być wizyta na gdańskim złomowisku, gdzie całkowicie legalnie, w bezpiecznych warunkach i bez żadnych konsekwencji możesz zdemolować wysłużony pojazd.
Wysoka samoocena znacząco wpływa na nasze codzienne nastawienie oraz sposób działania. W dzisiejszych czasach cecha ta postrzegana jest jako niezwykle cenny atut i klucz do sukcesu zarówno zawodowego, jak i towarzyskiego. Dowiedz się, jak zmienić nawyki i zbudować pewność siebie.
Czasami dochodzi do sytuacji, gdy wykonujemy pewne rzeczy obsesyjnie i utrudnia to nasze normalne funkcjonowanie. Możemy już wtedy mówić o pewnym zaburzeniu psychicznym zwanym nerwicą natręctw. Czym jest to schorzenie wyjaśnił dr n. med. Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Płacz może być przejawem silnych emocji. Niektórzy uważają, że jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet i dzieci. Mężczyznom przez stulecia odmawiano prawa do okazywania swoich uczuć. Czy prawdziwy facet może sobie pozwolić na łzy?
Czy rozmówca jest szczery czy też ma coś do ukrycia? Uważny obserwator może to wyłapać, wystarczy, że umie odczytywać mowę ciała. Mimo że kłamstwo to powszechna ludzka przypadłość, mało kto umie się nim posługiwać „bez mrugnięcia okiem”. O tym, jak dostrzec niewerbalne sygnały, opowiedział nam Łukasz Kaca, trener odczytu kłamstwa.
1,5 miliona osób cierpi w Polsce na depresję. Coraz częściej są to ludzie aktywni zawodowo i odnoszący sukcesy. Według ekspertów, powodem jest m.in. szybkie tempo życia i zaburzenie proporcji między pracą a wypoczynkiem. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. O przyczynach, objawach i leczeniu depresji rozmawialiśmy z psychiatrą Dariuszem Wasilewski.
Mimika i gestykulacja, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, otwarta pozycja ciała, odpowiedni ubiór, uśmiech i pogodne nastawienie – to najważniejsze czynniki, które pomagają w kreowaniu korzystnego wizerunku już na początku znajomości. Jak zrobić pierwsze wrażenie? Kilka rad dała nam Aneta Wrona, trenerka ds. wizerunku.
Pięta Achillesowa logopedii, uznawana za nieuleczalną wadę wymowy. Szacuje się, że jąkanie dotyka 4 % populacji. O tym, że problem można wyleczyć przekonywała logopeda Bernadeta Dziekan-Standowicz i jej pacjent Mikołaj Śmierzchalski.
Według stereotypu, mężczyźni najbardziej oczekują przyjścia na świat syna. Nic bardziej mylnego. Wystarczy jedno spojrzenie na słodką buzię córeczki, aby tata oszalał na jej punkcie. Za co ojcowie kochają swoje małe królewny? Jak ważna jest relacja ojciec - córka w życiu dziecka?
Język polski w temacie seksualności jest medyczny, infantylny albo wulgarny. Kiedy rodzice powinni zacząć rozmawiać ze swoim dzieckiem o dojrzewaniu? Kto ma to robić: mama czy tata? Co lepsze: spontaniczna rozmowa czy konkretna pogadanka? O to zapytaliśmy naszych gości.
Kompleks Elektry to teoria wywodząca się z psychoanalizy, definiująca rodzaj stosunku córki do ojca. - Mam wspaniałą relację z tatą, a mój mąż jest do niego podobny. Obaj są życzliwi i serdeczni - mówi nasz gość Aneta Kuroń.
Trauma, czyli uraz w sensie psychologicznym wywołany wydarzeniem, które było dla nas wysoce emocjonalne. Jakie mogą być przyczyny traumy? Jak sobie z nią radzić i kto z nas powinien sprawdzić, czy go to dotyczy? O tym, co może wywołać traumę oraz jakie są mity na jej temat opowiadała psychotraumatolożka Patrycja Plewka.
Na świecie żyje ponad 40 tysięcy gatunków pająków. Natknąć możemy się na nie wszędzie – w lesie, parku, a nawet w domu. W wielu osobach budzą niechęć, obrzydzenie, a nawet strach. Arachnofobia jest często spotykanym lękiem, który bywa źródłem niezwykle wielu problemów.
Stopa w drzwiach kojarzy się nam głównie z sytuacją, kiedy chcemy je zamknąć komuś przed nosem. Wsunięcie stopy między futrynę a drzwi jest sygnałem, że osoba, która do nas przyszła, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. „Stopa w drzwiach” to również nazwa techniki manipulacyjnej.
Dramatyczną kondycję polskiej psychiatrii dziecięcej przedstawił opublikowany niedawno artykuł Onetu. Tekst wstrząsnął opinią publiczną. Dziennikarz Janusz Schwertner opowiedział historię dwóch chłopców, którzy padli ofiarą ułomnego systemu i nie otrzymali właściwej opieki wtedy, kiedy jej najbardziej potrzebowali. Dla jednego z nich - Wiktora -skończyło się to tragicznie. Z mamą Kacpra, jego przyjaciela, rozmawiała Małgorzata Ohme.
Żona Tomasza Rejmana po sześciu latach zmagań zmarła na raka piersi. Wiadomość o chorobie Manueli spadła na całą rodzinę znienacka, nie dając czasu na przygotowania. Dziś pan Tomasz radzi innym, jak krok po kroku podjąć walkę z nowotworem oraz jak wspierać chore osoby. Jak ważna w procesie leczenia jest rodzina? I dlaczego tak istotna jest pomoc psychoonkologa?
Jesteś mistrzynią w snuciu czarnych scenariuszy i niepotrzebnie przejmujesz się drobnostkami? Obsesyjnie roztrząsasz sytuacje, które w ogóle mogą się nie wydarzyć? A kiedy coś się jednak stanie, ze zdumiewającą szybkością wpadasz w histerię? Jeśli odpowiedź na każde z tych pytań jest twierdząca, to znak, że pora nauczyć się zarządzać swoimi emocjami. Jak to zrobić? Wytłumaczyła to goszcząca w Dzień Dobry TVN terapeutka Joanna Godecka.
Przeglądasz się w lustrze i widzisz wszystko, co najgorsze. Duże uda, krzywe nogi, zmarszczki, pryszcze. Zastanawiasz się, dlaczego na zdjęciach wyglądasz korzystniej. Kto jest winny? Lustro, złe światło czy nasze nastawienie? Porozmawialiśmy o tym z fotografką Martą Wojtal i psycholog Joanna Chmurą.
Rzucanie palenia należy do jednych z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Istnieje wiele metod, które obiecują skuteczną pomoc w odstawieniu papierosów. Jedną z nich jest hipnoterapia. Dowiedz się, jak zerwać z nałogiem za pomocą hipnozy.
Joanna i Piotr Duziakowie wrzucają do sieci śmieszne filmiki, które bawią coraz szersze grono odbiorców. Śmiejąc się, zapominają o trapiących ich problemach. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy śmiechoterapeutkę dr Marię Kmitę. Co nam daje śmiech? Czy można się go nauczyć?
Lata lecą, a my często dochodzimy do wniosku, że w niektórych sytuacjach mogliśmy postąpić inaczej. Żałujemy straconych szans i okazji. Ewa Kasprzyk ubolewa na przykład, że nie ma co najmniej trójki dzieci. Jakie są inne niespełnione pragnienia ludzi?
Wspaniałe plany, wykupione karnety na siłownię, pomysły na biznes i nowe diety, które po tygodniu idą w zapomnienie. Motywacja czasami pojawia się nagle, a potem znika jak za dotknięciem magicznej różdżki. To lenistwo czy po prostu słomiany zapał?
Depresja to zespół zaburzeń psychicznych obejmujący strefę nastroju. Jest chorobą śmiertelną. Podstawowe objawy to obniżenie nastroju. O tym, jak odróżnić smutek od depresji w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psychiatrą Sławomirem Murawcem.
Starość to nie choroba, to także nie ułomność, choć niektórzy z pewnością tak ją właśnie postrzegają. To nieuchronny etap, do którego prowadzi ludzki rozwój. Okres starości nie musi jednak oznaczać kompletnego wycofania się z życia, marazmu i ciągłej walki z chorobami. To, czy starość może być piękna, zależy bowiem w dużej mierze od samego człowieka.
Nagła utrata bliskiej osoby jest niebywałym wstrząsem, na który nie sposób się przygotować. Przeżywanie żałoby postępuje etapowo i wiąże się z doświadczaniem wielu niechcianych emocji. Przezwyciężenie bólu po stracie stanowi jednak konieczny krok w procesie pogodzenia się ze stratą. O tym, jak radzić sobie z żałobą i z czym się ona wiąże opowiedziały Olga Puncewicz, założycielka Fundacji „Nagle Sami” i Magdalena Chorzewska, psycholog.
Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że co najmniej 3 miliony Polaków boryka się z syndromem współuzależnienia. Problem ten najczęściej dotyka kobiety, które w znacznej większości przypadków trwają w związkach z osobami wykazującymi zachowania destrukcyjne. O tym, czym kierują się podejmując tego typu decyzje, opowiedziały bohaterki reportażu Stefanii Kulik oraz gość studia Dzień Dobry TVN Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień.
Niedojrzałość emocjonalna. Czym jest i z czego wynika? Dziś w studiu Dzień Dobry TVN o lęku przed dorosłością i odpowiedzialnością opowiedziała dr Joanna Heidtman, psycholog i socjolog.