Badania wskazują, że poziom przemocy domowej rośnie. Ofiary, które cierpią za zamkniętymi drzwiami są obecnie w o wiele bardziej rozpaczliwej sytuacji. Dziennikarka Renata Kim napisała niedawno książkę pt. „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram”, w której zawarła rozmowy z ofiarami przemocy psychicznej. W programie opowiedziała, dlaczego tak często nie zauważamy cierpienia innych.
Fala zwolnień trwa i wzbiera na sile. Utrata pracy przez jednego z małżonków ma wpływ na całą rodzinę. Zmienia się nie tylko sytuacja finansowa, ale także układ dnia i zakres obowiązków oraz atmosfera w domu. W jaki sposób przetrwać ten trudny czas bez uszczerbku dla więzi? Kilku rad udzieliła nam psycholog Maria Rotkiel.
Izolacja, której na początku się obawialiśmy, teraz stała się naszą normalnością. Kiedyś trzeba będzie jednak wrócić do dawnej rzeczywistości, a to już generuje kolejne problemy i lęk. O tym jak sobie z tym poradzić opowiedziała nam psycholożka, dr Ewa Jarczewska-Gerc.
Jednym z najważniejszych pytań, które zadaje sobie ludzkość, jest pytanie o sens życia. Także na poziomie indywidualnym jest to pytanie stawiane sobie w wielu momentach życia, często związanych z cierpieniem czy samotnością, ale też w szczęśliwych chwilach. Jaki jest sens życia ludzkiego? Jak znaleźć sens życia?
Epidemia zmusiła wielu młodych dorosłych do ponownego zamieszkania z rodzicami. Stracili pracę, studiują online, a wynajęcie mieszkania kosztuje, wrócili więc do rodzinnych domów. Nie są jednak zachwyceni wizją spędzenia w nich kolejnych tygodni czy nawet miesięcy. Jak radzić sobie z emocjami pod jednym dachem? Kilku porad udzieliła psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz.
Wydłużający się czas kwarantanny stanowi ogromne wyzwanie dla dużej części społeczeństwa. Specjaliści ostrzegają, że w obecnej sytuacji coraz więcej osób sięga po alkohol. W programie rozmawialiśmy psychoterapeutą Robertem Rutkowskim o tym, czy trwająca pandemia przełoży się na wzrost liczby uzależnień.
Zważywszy na zagrożenie spowodowane koronawirusem jesteśmy nieustannie uczulani na to, żeby nie dotykać swojej twarzy. Jak się okazuje nie jest to, takie proste. W ciągu godziny swojej twarzy dotykamy średnio 16 razy. Dowiedz się, jak pozbyć się uporczywych natręctw.
Obecna sytuacja pandemii koronawirusa może negatywnie odbijać się na psychice. Pojawia się strach o zdrowie i życie, ale też o sytuację materialną. Niekorzystnie wpływa też sam fakt izolowania się od innych w domowych. Jak radzić sobie z pojawiającym się lękiem?
Przymusowa izolacja sprawiła, że Polacy coraz częściej szukają łatwych sposobów na umilenie sobie czasu. Jednym z nich jest alkohol, który dla wielu osób stanowi sposób radzenia sobie ze stresem wywołanym przez kryzys epidemiologiczny. Czy izolacja sprzyja piciu? Wyjaśniał to psychoterapeuta Cezary Biernacki.
Kobieca intuicja uznawana jest na nieuchwytne przeczucie, które pomaga w podejmowaniu dobrych decyzji. Dotychczasowe badania nie wykazały istnienia takiego zjawiska, jednak nie udowodniły również, że kobieca intuicja nie istnieje.
W sytuacjach kryzysowych umysł pracuje na zwiększonych obrotach. Niepokój, zmartwienia czy niepewność sprawiają, że nasze marzenia senne są zdecydowanie bardziej intensywne i często mają głębsze znaczenie. Jak czas izolacji wpływa na sen - wyjaśniał nam dr Tadeusz Piotrowski.
Scott J. Kelly spędził w kosmosie łącznie 520 dni. Jego najdłuższa misja trwała 340 dni, podczas której przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z 6 innymi osobami. W rozmowie z Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich doświadczeniach.
Nieodpłatnie, bezinteresownie, przez Internet - to trzy zasady “Psychologów dla społeczeństwa”. 200 specjalistów chce w sieci pomagać Polakom w czasie pandemii koronawirusa. Kto szczególnie może liczyć na ich wsparcie? Wyjaśniał w naszym studiu pomysłodawca tej inicjatywy Krystian Rubacha, psycholog i psychoterapeuta.
Panująca pandemia wymusza rozłąkę z bliskimi, chociażby na czas kwarantanny. Możemy wtedy czuć nie tylko samotność, lecz także lęk o zdrowie i życie najbliższych. Jak przetrwać ten ciężki okres? Jak radzi sobie będąca daleko od rodziny Monika Mariotti?
Inteligencja człowieka jest mierzona przez testy. W XX wieku średnia ich wyników rosła, jednak ostatnie badania dowodzą, że poziom IQ zaczął spadać. Dlaczego z pokolenia na pokolenie jest coraz niższe? Jaki wpływ ma na to Internet?
Pozytywne nastawienie jest ważne w każdym momencie naszego życia, teraz jednak szczególnie. Stan zagrożenia epidemicznego i okres kwarantanny to dla wielu osób bardzo trudny czas. Pojawiają się wątpliwości i lęki. Aktorka Olga Bończyk i psycholog Armen Mekhakyan opowiadają o sile optymizmu i o tym, jak nie ulec panice.
Stan zagrożenia epidemicznego, kwarantanna, zamknięte szkoły, kontrole na granicach, ograniczenia w handlu. Sytuacja związana z koronawirusem sprawia, że możemy odczuwać lęk. Jak nie ulec panice - radziła w naszym studiu psycholog Katarzyna Miller.
Mężczyzna idealny to osoba, o której marzy wiele kobiet na świecie. W rzeczywistości bardzo trudno stwierdzić, jaki powinien być mężczyzna idealny, ponieważ w zależności od okresu historycznego, a także opinii pań, cechy wyglądu i charakteru mogą się zmieniać.
Walka ze stresem to element codzienności każdego człowieka. Stresujące sytuacje czają się wszędzie. Mimo że nie da się ich całkowicie wyeliminować, są sposoby na to, żeby stawić im czoła. Jednym z nich może być wizyta na gdańskim złomowisku, gdzie całkowicie legalnie, w bezpiecznych warunkach i bez żadnych konsekwencji możesz zdemolować wysłużony pojazd.
Wysoka samoocena znacząco wpływa na nasze codzienne nastawienie oraz sposób działania. W dzisiejszych czasach cecha ta postrzegana jest jako niezwykle cenny atut i klucz do sukcesu zarówno zawodowego, jak i towarzyskiego. Dowiedz się, jak zmienić nawyki i zbudować pewność siebie.
Czasami dochodzi do sytuacji, gdy wykonujemy pewne rzeczy obsesyjnie i utrudnia to nasze normalne funkcjonowanie. Możemy już wtedy mówić o pewnym zaburzeniu psychicznym zwanym nerwicą natręctw. Czym jest to schorzenie wyjaśnił dr n. med. Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Płacz może być przejawem silnych emocji. Niektórzy uważają, że jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet i dzieci. Mężczyznom przez stulecia odmawiano prawa do okazywania swoich uczuć. Czy prawdziwy facet może sobie pozwolić na łzy?
Czy rozmówca jest szczery czy też ma coś do ukrycia? Uważny obserwator może to wyłapać, wystarczy, że umie odczytywać mowę ciała. Mimo że kłamstwo to powszechna ludzka przypadłość, mało kto umie się nim posługiwać „bez mrugnięcia okiem”. O tym, jak dostrzec niewerbalne sygnały, opowiedział nam Łukasz Kaca, trener odczytu kłamstwa.
1,5 miliona osób cierpi w Polsce na depresję. Coraz częściej są to ludzie aktywni zawodowo i odnoszący sukcesy. Według ekspertów, powodem jest m.in. szybkie tempo życia i zaburzenie proporcji między pracą a wypoczynkiem. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. O przyczynach, objawach i leczeniu depresji rozmawialiśmy z psychiatrą Dariuszem Wasilewski.
Mimika i gestykulacja, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, otwarta pozycja ciała, odpowiedni ubiór, uśmiech i pogodne nastawienie – to najważniejsze czynniki, które pomagają w kreowaniu korzystnego wizerunku już na początku znajomości. Jak zrobić pierwsze wrażenie? Kilka rad dała nam Aneta Wrona, trenerka ds. wizerunku.
Pięta Achillesowa logopedii, uznawana za nieuleczalną wadę wymowy. Szacuje się, że jąkanie dotyka 4 % populacji. O tym, że problem można wyleczyć przekonywała logopeda Bernadeta Dziekan-Standowicz i jej pacjent Mikołaj Śmierzchalski.
Według stereotypu, mężczyźni najbardziej oczekują przyjścia na świat syna. Nic bardziej mylnego. Wystarczy jedno spojrzenie na słodką buzię córeczki, aby tata oszalał na jej punkcie. Za co ojcowie kochają swoje małe królewny? Jak ważna jest relacja ojciec - córka w życiu dziecka?
Język polski w temacie seksualności jest medyczny, infantylny albo wulgarny. Kiedy rodzice powinni zacząć rozmawiać ze swoim dzieckiem o dojrzewaniu? Kto ma to robić: mama czy tata? Co lepsze: spontaniczna rozmowa czy konkretna pogadanka? O to zapytaliśmy naszych gości.
Kompleks Elektry to teoria wywodząca się z psychoanalizy, definiująca rodzaj stosunku córki do ojca. - Mam wspaniałą relację z tatą, a mój mąż jest do niego podobny. Obaj są życzliwi i serdeczni - mówi nasz gość Aneta Kuroń.
Trauma, czyli uraz w sensie psychologicznym wywołany wydarzeniem, które było dla nas wysoce emocjonalne. Jakie mogą być przyczyny traumy? Jak sobie z nią radzić i kto z nas powinien sprawdzić, czy go to dotyczy? O tym, co może wywołać traumę oraz jakie są mity na jej temat opowiadała psychotraumatolożka Patrycja Plewka.