Mandaryna o dzieleniu się opieką nad dziećmi z Michałem Wiśniewskim: "Nie wszystko ustaliliśmy od kreski do kreski"

Opieka nad dzieckiem po rozstaniu rodziców
Jak opiekować się nad dziećmi z byłym partnerem? Swoimi doświadczeniami podzielili się Marta "Mandaryna" Wiśniewska i Wojciech Błach. Porad widzom udzieliła również psycholog Marta Żysko-Pałuba.

Rozstanie rodziców może wywołać traumę u dziecka, dlatego dorośli powinni od samego początku zadbać o możliwe jak najbardziej komfortową i spokojną atmosferę. Inna sprawa to podzielenie się opieką nad pociechami po rozwodzie. Tu też należy szanować uczucia dziecka i nie utrudniać mu kontaktu z drugim rodzicem.

Mandaryna o wychowywaniu dzieci z byłym mężem

Marta "Mandaryna" Wiśniewska ma wieloletnie doświadczenie w dzieleniu się opieką nad dziećmi z byłym mężem Michałem Wiśniewskim. Para rozwiodła się w 2016 roku. Owocami ich miłości są 18-letni Xavier i rok młodsza Fabienne. Po rozstaniu lider Ich Troje najczęściej spotykał się z dziećmi w co drugi wtorek, jednak to nie była sztywna reguła.

- Próbowaliśmy dogadać się tak, że wtedy, kiedy on chce i ma czas, żeby zabrać dzieci, to wtedy one do niego idą. Nie wszystko ustaliliśmy od kreski do kreski. Najbardziej lubię ten moment, który jest teraz - dzieci idą do taty, kiedy chcą i kiedy tata chce. To się zatarło i to jest najprzyjemniejsze.

Zdarzało się, że w przeszłości Xavier i Fabienne nie chcieli jechać do taty. Rodzice nie zmuszali ich wtedy do odwiedzin.

Rozwód wyzwala wiele negatywnych emocji. W najtrudniejszych momentach Wiśniewska mogła liczyć na wsparcie ojca.

- Wiedział, kiedy odłożyć siekierę i wyjść z chlebem i solą. (...) Fajnie, jeśli jest ktoś, kto może odrobinę pomóc - wspomina.

Wojciech Błach odnalazł się w patchworkowej rodzinie

Wojciech Błach od kilku lat jest w związku małżeńskim z Agnieszką. W grudniu 2017 roku para powitała na świecie syna Jeremiego. To już drugie dziecko aktora. Owocem jego poprzedniego związku jest 9-letni Bruno. Jednak z byłą partnerką Kamillą Baar utrzymuje zgodne relacje.

- Kiedy miałem 13-14 lat i widziałem w amerykańskich filmach, że facet ma trzy żony i dziecko, to dla mnie to było chore. Tymczasem sam jestem w takiej sytuacji i w takim świecie, że muszę i chcę to godzić - przyznaje.

Błach i Baar od początku kierowali się dobrem dziecka, co pomogło im nie tylko rozstać się pokojowo, ale też sprawnie podzielić opiekę nad synem. Cenne okazało się również aktorskie doświadczenie. Oboje przerobili na scenie różne scenariusze życiowe, a więc w jakimś stopniu wiedzieli, jak się zachować.

- My obydwoje mamy na szczęście zawód bez grafiku, nie taki szablonowy, więc u nas jest plastycznie - podsumował.

Opieka na dzieckiem - porady psychologa

Psycholog Marta Żysko-Pałuba uprzedza, że rozstaniom towarzyszą "ekstremalnie duże emocje". Zgoda na smutek i rozgoryczenie to pierwszy krok do poradzenia sobie z nimi. W momencie kiedy sytuacja zaczyna nas przerastać, dobrze jest zwrócić się o pomoc do kogoś z zewnątrz. Nie możemy jednak obarczać naszymi emocjami dzieci.

- Ważne jest, żebyśmy pamiętali o tym, że to dorośli się rozwodzą, a nie dzieci. Dziecko zawsze będzie miało mamę i tatę. Szukajmy wsparcia u innych, ale dobrze sprawdzić, czy ta osoba nie trzyma za bardzo naszej strony, bo wtedy może nie być obiektywna. Ja polecam mediatorów, bo to są ludzie wyspecjalizowani do uczestniczenia w konfliktach - radzi psycholog.

Wiele par decyduje się również na spotkanie z psychoterapeutą. Rozmowa ze specjalistą pomaga zrozumieć to, co się w nas aktualnie dzieje.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

podziel się:

Pozostałe wiadomości