Myślenie abstrakcyjne to zdolność wrodzona. Dzięki niej ludzie potrafią ujmować rzeczywistość w sposób pojęciowy, np. mogą zwizualizować sobie przedmiot, nie widząc go. Osoby z zaburzoną umiejętnością abstrakcyjnego myślenia nie potrafią wyobrazić sobie sytuacji hipotetycznych, nie umieją w kreatywny sposób rozwiązywać problemów, nie rozumieją ironii, żartów oraz potrzeb i uczuć innych osób. Czy i w jaki sposób można trenować myślenie abstrakcyjne?
Poczucie własnej wartości, samoakceptacja i szacunek do własnej osoby to jedne z podstawowych elementów wpływających na komfort życia, odczuwanie szczęścia i pozytywne relacje z innymi ludźmi. Każda najmniejsza nawet zmiana w życiu powinna być realizowana w zgodzie z własnym sumieniem, gdyż w ten sposób osiągnie się samozadowolenie i wzmocni wiarę w swoją osobę. Jak pokochać samego siebie i nauczyć się spełniać własne potrzeby?
Atrybucja to jeden ze sposobów, w jaki postrzegamy zachowania innych. Psychologia społeczna tłumaczy ją jako doszukiwanie się, definiowanie przyczyn działań innych ludzi. Znalezienie logicznego wytłumaczenia określonych zjawisk i zachowań to jedna z ważniejszych potrzeb człowieka, zapewniająca mu poczucie bezpieczeństwa.
Co to jest dysortografia? Osoby z dysortografią zazwyczaj mają ciągłe trudności w przestrzeganiu zasad ortografii, pomimo że dobrze znają jej zasady. Bezpośrednie przyczyny dysortografii to zakłócenia percepcji wzrokowej i słuchowej. Powstają one najprawdopodobniej na skutek mikrouszkodzeń układu nerwowego.
Dysortografia to zaburzenie, które pojawia się u małych dzieci w trakcie nauki czytania i pisania. Dysortografia związana jest z popełnianiem błędów ortograficznych pomimo znajomości zasad pisowni. Zaburzenie to nigdy całkowicie nie ustępuje, jednak może być korygowane poprzez specjalne ćwiczenia.
Problem dysleksji dotyczy około 10 proc. uczniów, z czego u 3–4 proc. stwierdzana jest dysleksja głęboka. Zdecydowaną większość dzieci z tym zaburzeniem stanowią chłopcy. Co to dysleksja i jakie są jej przyczyny? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Joanna Giżyńska.
Badania pokazują, że co dziewiąty Polak chodzi do wróżki. Niektórzy traktują to, jako hobby, inni rozrywkę, a inni jako konieczność. Co zrobić, gdy wizyty u wróżki stają się zbyt częste? O tym, czym jest astroholizm i co go powoduje, opowiedzieli w studiu psycholog Piotr Mosak i astrolog Merkurją.
Agorafobia to lęk przed otwartymi przestrzeniami. Ujawnia się także w określonych sytuacjach, takich jak samotna podróż komunikacją publiczną, udział w większym zgromadzeniu. Robbie Williams cierpiał na agorafobię. Odrzucił przez to kontrakt warty 15 mln funtów. Ludziom cierpiącym na lęk przed przestrzenią trudność sprawiają tak prozaiczne czynności, jak wyjście z domu lub wejście do sklepu.
Określenie „strefa komfortu”, to jedno z najbardziej ulubionych i eksploatowanych sformułowań wszelkiego rodzaju „coachów”, mówców motywacyjnych, ekspertów od samorozwoju, których głównym celem jest zachęcenie nas do zmiany. Jednak czy zmiana zawsze i dla każdego jest dobra? Co można dzięki niej zyskać?
Mowa ciała według wielu badaczy decyduje o tym, jak skuteczny i spójny jest komunikat kierowany do nas przez rozmówców i odwrotnie. Mimika, gesty, postawa ciała i kontakt wzrokowy mają wpływ na to, czy informacje, które przekazujemy, a także cele, jakie sobie stawiamy w rozmowie, będą prawidłowo odczytane przez naszego rozmówcę, a także czy nasza komunikacja zostanie odebrana jako spójna i przekonująca.
Mapa myślowa może być świetnym sposobem na efektywne uczenie się. Do tego w doskonały sposób pobudza i rozwija kreatywność oraz aktywuje intuicję i logikę. Warunkiem powodzenia tej metody jest jednak to, że mapa musi być czytelna, najlepiej kolorowa, powinna też zawierać najistotniejsze dla jej autora hasła.
Manipulacja to technika wywierania wpływu na innych ludzi poprzez kłamstwa, zastraszanie lub wywoływanie negatywnych emocji. Manipulacja pojawia się zarówno na poziomie językowym, jak i emocjonalnym i społecznym.
To, jak siebie widzimy, może w znaczący sposób wpływać zarówno na nasze zachowanie, jak i funkcjonowanie w otoczeniu. O tym, czym jest i jak wzmacniać naszą samoocenę, opowiedziała psycholog Magdalena Chorzewska.
Okazuje się, że dotyk, przytulenie i serdeczny uścisk mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie - nie tylko w wieku niemowlęcym, ale także dorosłym. O potrzebie zaspakajania potrzeby kontaktu fizycznego rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychiatrą, Justyną Szyburską.
Półfinalista 12. edycji Mam Talent, Maciej Kuhlawik opowiada o walce ze swoimi lękami, a psychiatra Sławomir Murawiec tłumaczy, jak rozpoznać, że za uśmiechem kryje się choroba.
Czym jest radość życia? Gdzie jej szukać? Co składa się na radość życia? Czy aby być zadowolonym z życia, trzeba posiadać pieniądze? Ile razy dziennie najlepiej się przytulać? Co jeść, aby dobrze się czuć? 10 sposobów na to, jak odnaleźć radość życia.
Frustracja to zespół różnych emocji, które pojawiają się, gdy przez długi czas nie jesteśmy w stanie zaspokoić ważnych dla nas potrzeb emocjonalnych. Frustracja rodzi uczucie smutku, złości, lęku, a także duży stres. Gdy pojawia się w naszym życiu, jest sygnałem do zmiany. Jak poradzić sobie z frustracją?
Stanowisko psychologa i psychoterapeuty łączy znajomość ludzkiej psychiki, ale ich wykształcenie, kompetencje oraz sposób leczenia zdecydowanie się od siebie różnią. Tak naprawdę obydwa te stanowiska doskonale się uzupełniają. Spod opieki psychologa można trafić wprost do psychoterapeuty, jeśli tradycyjne metody leczenia będą niewystarczające.
Widzenie "duchów" i rozmawianie z nimi czasami może być objawem różnych chorób, które wymagają wizyty u lekarza. Jakie to są choroby? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę, dr Justynę Szyburską.
Tafefobia (czyli lęk przed pogrzebaniem żywcem) jest dość powszechna w społeczeństwie, chociaż znacznie mniej niż w wiekach minionych. Osoby, które walczą z tym strachem, podejmują środki ostrożności, które mają im pomóc skontaktować się z najbliższymi w razie obudzenia się w trumnie.
Alina Jakupowa to 6-letnia dziewczyna, która zawojowała świat mody. Zagraniczne media okrzyknęły ją najpiękniejszym dzieckiem na świecie. O tym, czy dzieci powinny tak szybko wchodzić w świat dorosłych, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog, Marta Żysko-Pałuba.
Trudne dzieciństwo zobowiązuje i niczego nie usprawiedliwia. Jak przeszłość wpłynęła na psychoterapeutę Wojciecha Eichelbergera? Pisarz opowiedział o swojej autobiografii w rozmowie z Dorotą Wellman.
Jak zmienić przekonania rozmówcy i namówić go do naszych rozwiązań? Na te pytania odpowiada książka „Perswazyjny poker”. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o niej sami autorzy, Grzegorz Załuski- negocjator, konsultant i trener biznesu oraz Adam Czajkowski- trener biznesu.
W kulturze silnie zakorzenione jest poczucie wyższości ze strony mężczyzn, którzy tłumaczą różne zjawiska i pojęcia kobietom. Taki protekcjonalny ton określany jest mianem mansplainingu i wiąże się ze stereotypami płciowymi.
Rozstania nie są łatwe zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Jak w takiej sytuacji powinna zachowywać się przyjaciółka? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Izabela Nowalska, Dellfina Dellert i Matylda Kozakiewicz.
Każdego roku w październiku byli maturzyści wyfruwają w rodzinnego domu i wyjeżdżają na studia. Jak z tęsknotą radzą sobie rodzice? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym psycholog Monika Perkowska oraz Natalia Tur, socjolog i blogerka.
Emocje, szczególnie te negatywne, mogą pociągać za sobą szereg następstw, a ich długotrwałe oddziaływanie może być – i przeważnie jest – wyniszczające dla zdrowia. Jakie mogą być skutki tłumienia emocji? O emocjach i skutkach ich tłumienia opowiedzieli nam w Dzień Dobry TVN psychiatra - dr Sławomir Murawiec i dziennikarka - Katarzyna Montgomery
Pierwszy raz opisano syndrom Bambiego w latach siedemdziesiątych XX wieku. Odnosi się on do infantylnej postawy człowieka wobec przyrody, czyli do idealizacji. Jednocześnie osoby z syndromem Bambiego twierdzą, że wszystko, co robi człowiek, jest złe i prowadzi do destrukcji.
W studiu Dzień Dobry TVN pojawił się szkocki specjalista rozwoju osobistego, który opowiedział o tym, jak nie popadać w autodestrukcję. Czy istnieje sposób, aby naprawić samego siebie?
Pani Jola zajadała smutki kolejnymi porcjami chipsów, gazowanych napojów i fastfoodami. W krytycznym momencie ważyła 246 kilogramów. Dzięki diecie i sile woli udało jej się zrzucić aż 170 kg. Jak bardzo problemy z wagą, szczególnie u osób bardzo otyłych związane są z emocjami – wyjaśniła nam w Dzień Dobry TVN dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS, która brała udział w badaniach dotyczących otyłości.