Od 4 lat rodzina Małyszów jest nękana przez pewną nastolatkę. Po interwencjach, które okazywały się mało skuteczne Iza Małysz postanowiła ujawnić personalia stalkerki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawnika Jagnę Piwowarską, aby zapytać o definicję stalkingu i przepisy prawne, które go regulują. Dlaczego w Polsce ofiary nękania mają problemy ze skutecznym dochodzeniem swoich praw? Natomiast od dziennikarki show-biznesowej Barbary Pasek dowiedzieliśmy się, którzy z polskich celebrytów byli stalkowani przez swoich psychofanów.
O sytuacji kobiet w Polsce rozmawialiśmy z prezeską fundacji "Feminoteka" Joanną Piotrowską: "Cały czas statystyki są na tyle zatrważające, (...) że cały czas musimy nagłaśniać kwestię przemocy wobec kobiet i proponować jakieś środki zapobiegawcze i jakieś rozwiązania"
Nawet milion kobiet i mężczyzn rocznie pada ofiarą przemocy psychicznej. Bardzo często nie są to tak zwane rodziny patologiczne, a "dobre domy". Dzieje się tak z bardzo prostego powodu: ran po takim rodzaju krzywdy nie widać, a ofiary często nawet nie zdają sobie sprawy, że nimi są. "Wyzywa, a za chwilę mówi kocham cię" - tak zazwyczaj opisują spiralę w którą wpadły. Czy da się przewidzieć, że partner w pewnym momencie stanie się naszym największym wrogiem? O pomocy zranionym na duszy porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog ze stowarzyszenia "Niebieska linia" Eweliną Bazyluk.
Są młode, odnoszą sukcesy zawodowe i coraz częściej sięgają po alkohol. Co - oprócz samotności - jest powodem picia? Dlaczego kobiety uzależniają się szybciej? Rozmawialiśmy o tym z socjologiem prof. Mariuszem Jędrzejko, modelką Iloną Felicjańską i psycholog Pauliną Biernat.
Rocznie 22% kobiet w Europie doświadcza przemocy fizycznej, natomiast w Polsce 150 ginie w jej wyniku. Często pozostają w związku z damskim bokserem ze względu na dobro swoich dzieci oraz finansowe i emocjonalne uzależnienie od partnera. Czy da się przewidzieć, że życiowy partner zacznie nas bić? W Dzień Dobry TVN Anita Kucharska-Dziedzic z lubuskiego stowarzyszenia na rzecz kobiet "Baba" opowiedziała o toksycznych relacjach.
Wiemy, że śmierć jest nieunikniona, a mimo to rzadko jesteśmy gotowi na odejście bliskich. Jak zatem poradzić sobie ze stratą najbliższej osoby? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem Anną Sokołowską i studentem Szkoły Filmowej w Łodzi Jędrzejem Michalakiem, który musiał zmierzyć się ze śmiercią swojej mamy. W jaki sposób to zrobił?
W internecie krąży video, na którym widać, jak na jednym z targowisk w Warszawie doszło do szarpaniny, podczas której jeden z jej uczestników odgryzł ucho drugiemu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Ewelinę Bazyluk ze Stowarzyszenia Niebieska Linia, aby spytać, dlaczego na pozór spokojni ludzie tracą panowanie nad sobą i jak reagować na agresję.
Dlaczego śmieszą nas filmy w internecie, które pokazują czyjeś spektakularne upadki, zwłaszcza gdy przytrafiają się osobom znanym? Pytanie to zadaliśmy dziś, w studiu Dzień Dobry TVN, Michałowi Pirógowi i Małgorzacie Godlewskiej, która jest psychologiem społecznym.
Wiele osób nie może pozwolić sobie na 2-, 3-tygodniowy urlop i musi się zadowolić tylko tygodniem wolnego. Jak w tak krótkim czasie się zrelaksować? Zapytaliśmy o to goszczących w Dzień Dobry Wakacje: aktorkę Magdalenę Kumorek, aktora Roberta Gonerę oraz mistrzynię Polski w pole dance Berenikę Nienadowską. Czy nasi goście lubią spędzać wolny czas aktywnie?
Czasami to nie głód sprawia, że jemy, a emocje. W Dzień Dobry TVN trenerka zdrowia rodziny i mentor żywieniowy Marta Pawłowska wytłumaczyła, dlaczego pod wpływem stresu i emocji sięgamy po coś słodkiego. Dowiedzieliśmy się również, co należy robić, by nie zajadać emocji.
Każdemu przytrafia się zapomnieć tekstu, który ma zaraz wygłosić lub wyśpiewać. Co robi w takich sytuacjach wokalista zespołu Video Wojciech Łuszczykiewicz, któremu - jak sam się przyznaje - często zdarzają się takie wpadki na scenie? Natomiast socjolog Tomasz Sobierajski radził, jak przekuć taką porażkę w sukces. Do swojej "wtopy" przyznał się również prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak :)
Jednym z tegorocznych laureatów nagród im. Jana Wejcherta, przyznawanych przez Polską Radę Biznesu, jest prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „BABA” Anita Kucharska-Dziedzic. Została wyróżniona za pomoc, jakiej udziela kobietom będącym ofiarami przemocy. W Dzień Dobry TVN Pani Anita powiedziała, jakie są formy przemocy i, w jaki sposób BABA wspiera kobiety.
Temat snu jest fascynujący. Często zastanawiamy się, skąd się biorą sny, czy mamy na nie wpływ i dlaczego przyśniło się nam coś, o czym pozornie nie myśleliśmy. Postanowiliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania i w tym celu zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN: psychiatrę, specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego.
Chyba nie ma na świecie osoby, której coś nie wyszło. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy konsultanta biznesowego Miłosza Brzezińskiego, aby powiedział, dlaczego zdarzają się nam porażki. Dlaczego nasz gość twierdzi, że nie mamy wpływu na niepowodzenia?
Drugą bohaterką wspólnej akcji organizowanej przez TVN i AVON „Piękna i niezależna” jest samotna mama dwóch córek Karolina Wojda, która w swoim życiu przeszła bardzo wiele - najpierw samobójstwo popełnił jej ojciec, a potem poroniła. Kobieta całe swoje życie poświęciła dla innych, by w końcu zrobić coś dla siebie. Zobaczcie, co.
Zastanawialiście się, co zrobić, kiedy miejsce, w którym obecnie przebywacie opanowali terroryści? Większość z nas zapewne odpowiedziałoby "nie". I właśnie dlatego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN byłego oficera Gromu ppłk Krzysztofa Przepiórkę, aby powiedział, jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji.
W Poznaniu student zaatakował tasakiem profesora Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa społecznego dr Konrada Maja, który powiedział, skąd się bierze agresja wśród uczniów i studentów oraz jak rozładować napięcie psychiczne.
Wiążąc się z kimś, przygarniamy do siebie także kolegów lub koleżanki partnera. Po jakimś czasie, kiedy przyjaciele ukochanego bądź ukochanej nie wychodzą z Waszego mieszkania i niemalże stają się jego wyposażeniem lub wyciągają jego lub ją zbyt często na tzw. miasto, zaczyna nam chodzić żyłka na szyi. Czy goszczące w Dzień Dobry TVN: Kaję Śródkę i Laurę Breszkę denerwują koledzy parterów? Na kanapie - obok pań - zasiadł także specjalista ds. damsko-męskich Grzegorz Kordek. Zapytaliśmy go, skąd bierze się zazdrość o kolegów i czy warto ciosać parterowi kołki na głowie za spędzanie czasu ze znajomymi.
Depresja jest bardzo rozpowszechnioną chorobą psychiczną w Polsce. Jak rozpoznać jej pierwsze symptomy? Gdzie leży granica miedzy gorszym samopoczuciem a depresją? Jaka jest różnica między depresją a afektywną chorobą dwubiegunową? Gdzie szukać pomocy? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Katarzyna Napiórkowska, vlogerka, fotografka, autorka klipu o depresji, psychiatra dr Hubert Maria Kowalczys, a także Łukasz Broniszewski, który cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową
Kajetan Poznański jest podejrzany o bestialskie zamordowanie trzydziestoletniej kobiety. Za mężczyzną wydano list gończy. Specjaliści przypuszczają, że domniemany morderca może mieć osobowość psychopatyczną. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kryminologa dra Pawła Moczydłowskiego, aby zapytać, jaka jest definicja tego typu osobowości, skąd się biorą psychopaci i, jak udaje im się maskować swoją chorą osobowość.
W mediach mnożą się doniesienia o dramatycznych wydarzeniach z pijanymi rodzicami w roli głównej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Jolantę Zmarzlik z Fundacji Dzieci Niczyje oraz naczelnik wydziału profilaktyki Komendy Głównej Policji podinsp. Dorotę Pater, by zapytać, jak widok pijanych rodziców wpływa na rozwój i życie dziecka oraz, jak wygląda procedura policyjnej interwencji u pijanych rodziców.
Mobbing dotyka coraz większą grupę ludzi. Jakimi cechami charakteryzują się mobberzy i ich ofiary? Jak się bronić przed mobbingiem? Jak należy się przygotować, jeśli zdecydujemy się wnieść pozew o mobbing? Zapytaliśmy o to psycholog Monikę Klonowską i adwokata Waldemara Gujskiego, których zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.
Gretchen Rubin to amerykańska pisarka i blogerka, której poradniki dotyczące tego, jak być szczęśliwym trafiły na pierwsze miejsca bestsellerów na całym świecie. W swojej najnowszej książce przekonuje, że jedną z dróg do szczęśliwego życia jest wypracowanie w sobie nawyków. O tej teorii i nawykach ludzi sukcesów rozmawiał z nią dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Zapewne wiele kobiet wpada w furię, która przejawia się wrzaskiem, rzucaniem przedmiotami i przekleństwami grubego kalibru. O to, skąd bierze się takie zachowanie i dlaczego złość należy wyrzucać na zewnątrz zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzatę Ohme, Edytę Poncyliusz, aktora Wojciecha Wysockiego i aktorkę Agnieszkę Wielgosz.
Czasami bardzo chcemy coś w życiu zmienić, ale lękamy się zmian. Co wtedy? Jak oswoić lęk przed tym, co nowe? Dlaczego niektórzy z nas boją się zmian? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z psycholog Anną Kędzierską, aktorką Anną Oberc i finalistą programu MasterChef Adamem Kozaneckim.
Badania pokazują, że w szkole przodują dzieci, które wykazują chęć do poznawania świata, zadawania pytań, czytania i brania aktywnego udziału w dyskusjach podczas lekcji. Jak więc wzbudzić w dziecku zainteresowanie światem i nauką? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: pedagoga dr Anetę Czerską - założycielkę Instytutu Rozwoju Małego Dziecka oraz psychologa Małgorzatę Ohme.
Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że gra, która do tej pory była tylko rozrywką, zaczyna panować nad naszym życiem. O tym, jak rozpoznać tego rodzaju uzależnienie i, jak z nim walczyć powiedziała psycholog i terapeutka uzależnień Małgorzata Anna Słowik, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Obok niej usiadł dziennikarz Krzysztof Piersa, który grom komputerowym poświęcał do 10 godzin dziennie. Powiedział nam, jak udało mu się zerwać z nałogiem.
Czternastoletni Dominik Szymański powiesił się we własnym domu. Przypuszcza się, że chłopiec zdecydował się na ten dramatyczny krok, ponieważ od wielu lat był nękany przez rówieśników. Fala internetowego hejtu trwała także po śmierci Dominika. W serwisach społecznościowych pojawiały się obraźliwe wpisy na jego temat. O wirtualnej nienawiści wśród młodych ludzi rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z etnografem Robertem Zydlem i Bartkiem Krasuskim, który niejednokrotnie doświadczył cyberprzemocy.
Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z wpisami ludzi, którzy - tracąc kontrolę na emocjami - swoje chore myśli przelewają na strony www. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer zapytał przechodniów, co myślą na temat hejterów i ich wpisów. Jak, ich zdaniem, może wyglądać hejter? Dał im też do przeczytania kilka nienawistnych komentarzy dotyczących znanych osób. Było przy tym trochę dukania, ponieważ nie każdemu wszystkie słowa przeszły przez gardło.
W internecie dostępnych jest wiele wyników badań naukowych. Większość z nas przyjmuje je za pewnik. Gościa Dzień Dobry TVN - psychologa Magdalenę Chorzewską - zapytaliśmy o to, dlaczego ślepo wierzymy w twierdzenia naukowców. Czy naukowiec zawsze jest autorytetem?