Czternastoletni Dominik Szymański powiesił się we własnym domu. Przypuszcza się, że chłopiec zdecydował się na ten dramatyczny krok, ponieważ od wielu lat był nękany przez rówieśników. Fala internetowego hejtu trwała także po śmierci Dominika. W serwisach społecznościowych pojawiały się obraźliwe wpisy na jego temat. O wirtualnej nienawiści wśród młodych ludzi rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z etnografem Robertem Zydlem i Bartkiem Krasuskim, który niejednokrotnie doświadczył cyberprzemocy.
Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z wpisami ludzi, którzy - tracąc kontrolę na emocjami - swoje chore myśli przelewają na strony www. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer zapytał przechodniów, co myślą na temat hejterów i ich wpisów. Jak, ich zdaniem, może wyglądać hejter? Dał im też do przeczytania kilka nienawistnych komentarzy dotyczących znanych osób. Było przy tym trochę dukania, ponieważ nie każdemu wszystkie słowa przeszły przez gardło.
W internecie dostępnych jest wiele wyników badań naukowych. Większość z nas przyjmuje je za pewnik. Gościa Dzień Dobry TVN - psychologa Magdalenę Chorzewską - zapytaliśmy o to, dlaczego ślepo wierzymy w twierdzenia naukowców. Czy naukowiec zawsze jest autorytetem?
Wielu lubi marzyć. Wśród nich są osoby, które na tym nie poprzestają i dążą do tego, aby marzenia się spełniły. Gość Dzień Dobry TVN konsultant rozwoju Miłosz Brzeziński powiedział nam, kto predysponowany jest do realizacji swoich pragnień, a kto nie.
Chcesz, by twój mężczyzna inaczej się zachowywał i wyglądał? Próbujesz go na siłę zmienić? Pamiętaj, że niektórych mężczyzn nie da się zmienić. I odpowiedź sobie przy okazji na pytanie: po co się z nim wiązałaś skoro nie akceptujesz go takim, jaki jest? A może lepiej go po prostu wymienić niż zmieniać? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy: aktorkę Sylwię Gliwę, aktora Rafała Rutkowskiego i psycholog Annę Kędzierską.
Stres bywa mobilizujący ale też destrukcyjny. Jak wpływa na naszą skórę i włosy? Czy możemy osiwieć w ciągu jednej doby? W naszym studiu gościliśmy dr Ewę Chlebus, dermatolog oraz dr Grażynę Jędrzejczyk, internistkę. Ekspertki poradziły nam jak unikać stresu.
Jak twierdzi Anna Kalczyńska - Marcin Prokop jest mistrzem świata w robieniu jajecznicy, a w czym najlepsi są Wasi mężczyźni? Mówicie im to? O tym co chcą słyszeć faceci rozmawialiśmy z Piotrem Kędzierskim, Grzegorzem Kordkiem i Elizą Jędrzejewską-Kordek. Czy rzeczywiście "głaskologia" jest najlepszym sposobem na uwiedzenie i zatrzymanie przy sobie mężczyzny?
Powróty z urlopów bywają trudne... Po słodkim, wakacyjnym lenistwie trzeba wrócić do obowiązków zawodowych. Brak energii, poddenerwowanie, stres. Jak sobie poradzić z uczuciem pourlopowego znużenia i ułatwić powrót do pracy? Porozmawialiśmy na ten temat z Miłoszem Brzezińskim, coachem personalnym.
Żyjąc w społeczeństwie odgrywamy różne role. W jakich okolicznościach nakładamy maski? Po co to robimy? Na ile zakładając daną maskę pozostajemy sobą? Jak w tym wszystkim nie zgubić swojej tożsamości? Na ten temat porozmawialiśmy z naszą ekspertką Agnieszką Kozak specjalizującą się w zakresie szkoleń z kształtowania umiejętności osobistych.
Niestety jest ono również kłopotliwe dla rodziców. Monika Perkowska, psycholog dziecięcy zwróciła uwagę, że obecnie większość zabaw naszych dzieci nie jest swobodna, a kierowana. Chodzi tu o wszystkie organizowane zajęcia pozalekcyjne. Co zrobić gdy nasza pociecha się nudzi? Podsuwać mu propozycje czy pozwolić na swobodę i relaks? Drugim gościem Dzień Dobry TVN była Anna Kaplińska, mama 8-letniego Stefana i 11-letniej Zosi.
Podobno żyjemy w erze narcyzmu. Psycholog Małgorzata Ohme uważa jednak, że miłość do własnego "ja" jest obecnie nieco nadinterpretowana. Dlaczego? Czym w takim razie jest miłość narcystyczna? Jak ją rozpoznać? Jest dobra czy zła? Czy może być rozwojowa? Jak się żyje z kimś, kto nie odczuwa empatii? I czym jest koluzja? Drugim gościem Dzień Dobry TVN była Barbara Poniatowska, która przez 3,5 roku była w związku z osobą o osobowości narcystycznej.
Poradniki Andrew Matthewsa zostały przetłumaczone na 42 języki, a na jego wykłady motywacyjne przychodzi bardzo wiele osób szukających szczęścia. Czy rzeczywiście szczęście można wypracować? Co robić, by poczuć się szczęśliwym? Jak nauczyć się pozytywnego myślenia? Z autorem bestsellerowych poradników rozmawiała prowadząca Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska.
#LoveYourLines. To tag, jakim kobiety oznaczają zdjęcia, które zamieszczają na portalach społecznościowych. Na opublikowanych ujęciach widać rozstępy. Jaki cel ma tego typu akcja? Kiedyś rozstępy były powodem do wstydu. Jak jest teraz? O tym jak zaakceptować swoje niedoskonałości, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Viktorią Driuk, modelką, u której po ciąży zostały rozstępy oraz Marią Rotkiel, psycholog.
Reagować czy się nie wtrącać? Swoimi sposobami na zniechęcenie potencjalnego partnera podzieliły się psycholog Maria Rotkiel i pisarka Katarzyna Lengren, która wyznała, że kiedy jej córka była jeszcze nastolatką, skutecznym sposobem na zakończenie relacji córki z chłopakiem, było ośmieszenie go w jej oczach. Co na to psycholog Maria Rotkiel?
Utrata pracy to, obok rozwodu i śmierci najbliższej osoby, najbardziej stersogenne wydarzenie. Wtedy tracimy poczucie własnej wartości i zaczynamy martwić się o przyszłość. Jak sobie poradzić z utratą pracy? Czy od razu szukać nowej? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: ekonomistę Marcina Iwucia i psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego.
Montignac, Dukan, śródziemnomorska, magiczne tabletki odchudzające. Magdalena Smalara stosowała przeróżne diety. Jak sama przyznaje - kocha jeść. Postanowiła przestać żyć pod presją odchudzania. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoich doświadczeniach z dietami. Towarzyszyła jej psycholog i dietetyk Agata Ziemnicka.
Zdrada partnera to bardzo przykra sprawa. Jak sobie poradzić, kiedy dowiemy się, że osoba, której ufaliśmy i kochaliśmy zaliczyła "skok w bok"? Czy to prawda, że mężczyźni zdradzają tylko rozporkiem, a kobiety - sercem? Dlaczego ludzie zdradzają? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psychologa Małgorzatę Ohmę i właścicielkę sklepu erotycznego dla panów i pań Joannę Keszkę.
Z molestowaniem seksualnym można spotkać się w każdym miejscu - nawet w pracy. Jak należy reagować na takie zachowanie - upominać osobę, która dopuszcza się molestowania, czy raczej milczeć? Do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc? Co mieści się w słowie "molestowanie" - tylko dotyk, czy coś jeszcze? Co może być dowodem w sprawie o molestowanie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholożkę Sylwię Bartczak.
Większy dom, idealny partner i związek, awans i więcej pieniędzy. Wydaje nam się , że jeśli to osiągniemy będziemy szczęśliwi. Nic bardziej błędnego! Okazuje się, że jeśli mamy kupić rzecz a doświadczenie - powinniśmy zdecydowanie postawić na to drugie. To relacje z ludźmi i ze zwierzętami dają nam poczucie szczęścia, a nie nowa torebka, czy buty. Ale czy naprawdę? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sylwia Zawada, coach szczęścia.
Jak wybrać psychoterapeutę? Co sprawdzić na początku? Czy można przyjść do psychoterapeuty i powiedzieć:" Pokaż mi swoje papiery". Czy zaufać innym, którzy polecają psychoterapeutę i na ile wybór psychoterapeuty jest sprawą indywidualną? W studiu Dzień Dobry TVN gościem były psychoterapeutki: Katarzyna Klimko-Damska oraz Katarzyna Miller. Czy psycholog może pracować z osobą, której nie darzy symaptią?
Polityka jest jak ostrze - potrafi dzielić. Czy możliwy jest związek dwojga ludzi, których poglądy polityczne są zupełnie inne? Jakie tematy - oprócz polityki - mogą dzielić ludzi? Czy poruszać je w czasie rozmów z najbliższymi, czy raczej omijać? Zapytaliśmy o to goszczących w Dzień Dobry TVN: dziennikarkę TVN24 Brygidę Grysiak, aktora Rafała Królikowskiego i psychologa Jacka Santorskiego.
Według japońskiej tradycji, jeżeli ktoś czegoś bardzo pragnie musi ułożyć tysiąc żurawi z papieru. Wtedy jego marzenie się spełni. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Miłosz Brzeziński. Jak rozgraniczyć marzenia od postanowień, by te ostatnie nie stały się tymi pierwszymi? Skąd wziąć siłę, by wytrwać w postanowieniach noworocznych? Kiedy postawić na silną wolę, a kiedy nie ma ona znaczenia?