Czasami po zakończeniu burzliwej dyskusji żałujemy, że nie potrafiliśmy rzucić na czas celnej, ciętej riposty. Czy można nauczyć się odgryzania z klasą? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z aktorką Katarzyną Kwiatkowską, coachem biznesu Miłoszem Brzezińskiem i dziennikarzem Rafałem Madajczakiem.
Hipnoza regresyjna jest stosowana jako metoda rozwiązywania poważnych problemów emocjonalnych, których źródła tkwią w dzieciństwie. Czy można ją uznać za terapię? Kto może się jej poddać? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeutka par, psycholog Zuzanna Celmer.
Często z tego, że zajadamy stres, zdajemy sobie sprawę już po fakcie. Za chwilę gastronomicznej przyjemności płacimy poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Wtedy znowu sięgamy po jedzenie, by poprawić sobie nastrój. Jak wydostać się z zaklętego kręgu? Czy podjadanie związane jest tylko ze stresem? O tym w Dzień Dobry TVN żona kucharza Jana Kuronia Aneta Kuroń i psychodietetyk Justyna Markowska.
Wielu z nas wydaje się, że władza może robić sobie, co chce i my jako obywatele nie możemy jej skontrolować. To błędne myślenie, ponieważ mamy uprawnienia w tym zakresie, np. możemy zadawać pytania. Jakie? Czy musimy je uzasadniać? O korzystaniu z naszych praw obywatelskich rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z działaczkami społecznymi: Elżbietą Wąs i Anną Grytą oraz Szymonem Osowskim - prawnikiem z Sieci Obywatelskiej Watchdog.
Kawiarnia Salara Farsi wielokrotnie była przedmiotem ataków na tle rasistowskim. W tym tygodniu doszło do kolejnego. Irańczyka zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby porozmawiać o aktach przemocy wobec obcokrajowców. Czy podejrzewa, kto może stać za rasistowskimi atakami na jego lokal? Czy według jego obserwacji w ostatnich latach następuję wzrost tego typu zachowań? Czy po tych atakach opuści Polskę? Obok Salara usiadł socjolog i pedagog prof. Mariusz Jędrzejko. Jak można scharakteryzować osoby, które dopuszczają się ataków na tle rasistowskim?
Ilu genialnych odkryć dokonano w skutek błędu? Wystarczy wspomnieć wyprawę Kolumba czy powstanie viagry. Każdą porażkę da się przekuć w sukces? Na to pytanie odpowiedział w Dzień Dobry TVN Erik Kessels - ekspert w dziedzinie reklamy i autor książki "Ale wtopa!"
Wiele osób nie lubi zmian w życiu. Co je powstrzymuje przed ich dokonaniem? Jak się przygotować do zmian, jeśli już podejmiemy decyzję, że chcemy je wprowadzić? Na pytania odpowiedziała psycholog Magdalena Chorzewska, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Blue Monday to jedyny dzień w roku, kiedy mamy społeczne przyzwolenie na bycie smutnym. Jak radzić sobie w świecie, w którym naszym obowiązkiem jest ciągłe bycie wesołym i pełnym energii? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychoterapeutę Mateusza Ostrowskiego.
Nowy Rok to moment, kiedy podsumowujemy to, co działo się przez ostatnie 365 dni i postanawiamy zmienić coś w swoim życiu. Niestety, zazwyczaj szybko się poddajemy... Jak zmienić swoje życie w 2017 roku? W Dzień Dobry TVN coach biznesowy Miłosz Brzeziński mówi: "Pamiętajcie o metodzie małych kroczków i grupie wsparcia!"
Przy wigilijnym stole nie potrafimy oprzeć się pokusie poruszania tematów prowadzących do awantur. Dlaczego tak się dzieje? Jak pogodzić się z rodziną po świątecznej kłótni? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzatą Ohme oraz aktorkami Anną Lucińską i Anną Kerth.
Przy wigilijnym stole nie zawsze jest miło i wesoło. A to dlatego, że wśród naszych gości są ludzie o odmiennych typach osobowości, stwarzający różne sytuacje, nawet konfliktowe. Jak rozmawiać z każdą z obecnych osób? O strategiach przy wigilijnym stole rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem biznesu Miłoszem Brzezińskim.
Dlaczego politycy starają się podzielić społeczeństwo i dlaczego robią to odwołując się, nie do konkretów, a do emocji? Dlaczego w języku polityki jest coraz więcej populizmu, a coraz mniej rozsądnych rozwiązań? O socjotechnikach używanych przez ludzi walczących o władzę opowiedział nam Mateusz Zaremba, politolog i socjolog SWPS : "Największą zgubą dla polityków byliby wykształceni, świadomi wyborcy, znający procesy rządzące światem"
W zgorzeleckim liceum 16-latek zaatakował kolegę nożem. Do incydentu doszło w czasie lekcji. Skąd w młodych ludziach takie pokłady agresji? O wychowaniu w kulturze gniewu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psycholog dr Aleksandrą Piotrowską i Mariuszem Sokołowskim z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW.
Jak już informowaliśmy w Dzień Dobry TVN, rodzina Małyszów padła ofiarą stalkingu. Tylko u nas Izabela i Adam Małyszowie opowiedzieli o szczegółach tej sprawy. Kiedy zaczęło się nękanie? Kto jest stalkerem? Czy osoba ta została ukarana? I wreszcie, dlaczego rodzina zdecydowała się na upublicznienie danych stalkera?
Intuicja, znana również jako szósty zmysł, jest ponoć domeną kobiet, dlatego też do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy trzy przedstawicielki płci pięknej: Annę Cieślak i Edytę Herbuś oraz wizjonerkę Aidę Kosojan-Przybysz. W jakich sytuacjach polegają na tym, co podpowiada im serce? Czy da się rozwinąć wrodzony zmysł intuicji, a jeśli tak, to jak go ćwiczyć?
Od 4 lat rodzina Małyszów jest nękana przez pewną nastolatkę. Po interwencjach, które okazywały się mało skuteczne Iza Małysz postanowiła ujawnić personalia stalkerki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawnika Jagnę Piwowarską, aby zapytać o definicję stalkingu i przepisy prawne, które go regulują. Dlaczego w Polsce ofiary nękania mają problemy ze skutecznym dochodzeniem swoich praw? Natomiast od dziennikarki show-biznesowej Barbary Pasek dowiedzieliśmy się, którzy z polskich celebrytów byli stalkowani przez swoich psychofanów.
O sytuacji kobiet w Polsce rozmawialiśmy z prezeską fundacji "Feminoteka" Joanną Piotrowską: "Cały czas statystyki są na tyle zatrważające, (...) że cały czas musimy nagłaśniać kwestię przemocy wobec kobiet i proponować jakieś środki zapobiegawcze i jakieś rozwiązania"
Nawet milion kobiet i mężczyzn rocznie pada ofiarą przemocy psychicznej. Bardzo często nie są to tak zwane rodziny patologiczne, a "dobre domy". Dzieje się tak z bardzo prostego powodu: ran po takim rodzaju krzywdy nie widać, a ofiary często nawet nie zdają sobie sprawy, że nimi są. "Wyzywa, a za chwilę mówi kocham cię" - tak zazwyczaj opisują spiralę w którą wpadły. Czy da się przewidzieć, że partner w pewnym momencie stanie się naszym największym wrogiem? O pomocy zranionym na duszy porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog ze stowarzyszenia "Niebieska linia" Eweliną Bazyluk.
Są młode, odnoszą sukcesy zawodowe i coraz częściej sięgają po alkohol. Co - oprócz samotności - jest powodem picia? Dlaczego kobiety uzależniają się szybciej? Rozmawialiśmy o tym z socjologiem prof. Mariuszem Jędrzejko, modelką Iloną Felicjańską i psycholog Pauliną Biernat.
Rocznie 22% kobiet w Europie doświadcza przemocy fizycznej, natomiast w Polsce 150 ginie w jej wyniku. Często pozostają w związku z damskim bokserem ze względu na dobro swoich dzieci oraz finansowe i emocjonalne uzależnienie od partnera. Czy da się przewidzieć, że życiowy partner zacznie nas bić? W Dzień Dobry TVN Anita Kucharska-Dziedzic z lubuskiego stowarzyszenia na rzecz kobiet "Baba" opowiedziała o toksycznych relacjach.
Wiemy, że śmierć jest nieunikniona, a mimo to rzadko jesteśmy gotowi na odejście bliskich. Jak zatem poradzić sobie ze stratą najbliższej osoby? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychologiem Anną Sokołowską i studentem Szkoły Filmowej w Łodzi Jędrzejem Michalakiem, który musiał zmierzyć się ze śmiercią swojej mamy. W jaki sposób to zrobił?
W internecie krąży video, na którym widać, jak na jednym z targowisk w Warszawie doszło do szarpaniny, podczas której jeden z jej uczestników odgryzł ucho drugiemu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Ewelinę Bazyluk ze Stowarzyszenia Niebieska Linia, aby spytać, dlaczego na pozór spokojni ludzie tracą panowanie nad sobą i jak reagować na agresję.
Dlaczego śmieszą nas filmy w internecie, które pokazują czyjeś spektakularne upadki, zwłaszcza gdy przytrafiają się osobom znanym? Pytanie to zadaliśmy dziś, w studiu Dzień Dobry TVN, Michałowi Pirógowi i Małgorzacie Godlewskiej, która jest psychologiem społecznym.
Wiele osób nie może pozwolić sobie na 2-, 3-tygodniowy urlop i musi się zadowolić tylko tygodniem wolnego. Jak w tak krótkim czasie się zrelaksować? Zapytaliśmy o to goszczących w Dzień Dobry Wakacje: aktorkę Magdalenę Kumorek, aktora Roberta Gonerę oraz mistrzynię Polski w pole dance Berenikę Nienadowską. Czy nasi goście lubią spędzać wolny czas aktywnie?
Czasami to nie głód sprawia, że jemy, a emocje. W Dzień Dobry TVN trenerka zdrowia rodziny i mentor żywieniowy Marta Pawłowska wytłumaczyła, dlaczego pod wpływem stresu i emocji sięgamy po coś słodkiego. Dowiedzieliśmy się również, co należy robić, by nie zajadać emocji.
Każdemu przytrafia się zapomnieć tekstu, który ma zaraz wygłosić lub wyśpiewać. Co robi w takich sytuacjach wokalista zespołu Video Wojciech Łuszczykiewicz, któremu - jak sam się przyznaje - często zdarzają się takie wpadki na scenie? Natomiast socjolog Tomasz Sobierajski radził, jak przekuć taką porażkę w sukces. Do swojej "wtopy" przyznał się również prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak :)
Jednym z tegorocznych laureatów nagród im. Jana Wejcherta, przyznawanych przez Polską Radę Biznesu, jest prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „BABA” Anita Kucharska-Dziedzic. Została wyróżniona za pomoc, jakiej udziela kobietom będącym ofiarami przemocy. W Dzień Dobry TVN Pani Anita powiedziała, jakie są formy przemocy i, w jaki sposób BABA wspiera kobiety.
Temat snu jest fascynujący. Często zastanawiamy się, skąd się biorą sny, czy mamy na nie wpływ i dlaczego przyśniło się nam coś, o czym pozornie nie myśleliśmy. Postanowiliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania i w tym celu zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN: psychiatrę, specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego.
Chyba nie ma na świecie osoby, której coś nie wyszło. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy konsultanta biznesowego Miłosza Brzezińskiego, aby powiedział, dlaczego zdarzają się nam porażki. Dlaczego nasz gość twierdzi, że nie mamy wpływu na niepowodzenia?
Drugą bohaterką wspólnej akcji organizowanej przez TVN i AVON „Piękna i niezależna” jest samotna mama dwóch córek Karolina Wojda, która w swoim życiu przeszła bardzo wiele - najpierw samobójstwo popełnił jej ojciec, a potem poroniła. Kobieta całe swoje życie poświęciła dla innych, by w końcu zrobić coś dla siebie. Zobaczcie, co.