Bycie sobą wydaje się prostym zadaniem. Jednak dla większości ludzi okazuje się niezwykle trudne. W końcu w codziennym życiu ogranicza nas wiele rzeczy, w tym społeczne i kulturowe konwenanse, od których niezwykle trudno jest się uwolnić.
Szczerość pozwala wyrazić siebie, postępować w zgodzie ze swoimi wartościami, nawiązać dobre relacje z ludźmi, stworzyć prawdziwy związek. Dzięki temu można żyć w harmonii. Szczerość nie zawsze jest łatwa, bywa nawet raniąca. Jest jednak niezwykle istotna. Czy da się być szczerym, a jednocześnie nie krzywdzić drugiego człowieka?
Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne. Jak dobrze wypaść przed przyszłymi teściami? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: Annę i Charlesa Daigneault, Patrycję i Roberta Stockingerów oraz seksuologa, ekspertkę programu "Ślub od pierwszego wejrzenia" Monikę Staruch.
W życiu każdego człowiek zdarzają się lepsze i gorsze chwile, które mają bezpośredni wpływ na nastrój. Negatywne myśli i emocje są zazwyczaj skutkiem przykrych doświadczeń lub niepowodzeń życiowych. Bywa również tak, że chandra dopada człowieka bez powodu. Jak w takiej sytuacji poprawić sobie samopoczucie? Przede wszystkim należy odpędzić negatywne myśli i zająć się czymś przyjemnym. Warto posłuchać ulubionej muzyki lub włączyć dawno nie widzianą komedię.
Wiele osób w miejscu zatrudnienia nie chce wyrażać swojego zdania w obawie przed zwolnieniem. Jednak brak asertywności w pracy może zatrzymać rozwój kariery. Pierwsze kroki bywają trudne, ale przełamanie się potrafi przynieść wiele korzyści.
Niektórym samotność kojarzy się z poczuciem spokoju i dążą do tego stanu. U innych myśl o samotności budzi niepokojące uczucia. Skąd bierze się ten lęk i czy można go w jakiś sposób przezwyciężyć? Czy naprawdę uzasadnione jest, aby bać się samotności?
Rozstanie to bardzo bolesny moment zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Szczególnie cierpimy wtedy, gdy zostajemy porzuceni nagle, bez żadnych wcześniejszych oznak, że coś w związku jest nie tak. Ból po rozstaniu potrafi przez wiele dni być na tyle dokuczliwy, że nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie. O tym, jak rozładować emocje po rozstaniu w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Piotrem Mosakiem, terapeutą par, Ireną Kamińską-Radomska Ekspert ds. etykiety oraz wizerunku biznesowego, Katarzyna Lengren, malarką i dziennikarką.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała uzależnienie od gier komputerowych za chorobę psychiczną. Jest to coraz poważniejszy problem, który dotyczy zwłaszcza dzieci i młodzieży. Jest to uzależnienie behawioralne, czyli związane z przymusem wykonywania konkretnej czynności. W przypadku niezaspokojenia go pojawia się niepokój, lęk i rozdrażnienie.
TRE, czyli uwalnianie napięć z ciała, to proste ćwiczenia, które pozwalają pozbyć się emocji w naszym ciele. Jak wygląda TRE? Czy każdy może spróbować TRE?
Jak zaplanować urlop, żeby nie stał się koszmarem? Jak podzielić zadania: szukanie hotelu, przelotu, przejazdu, atrakcji? O planowaniu idealnego urlopu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Co to jest plotka? Czy plotka może zniszczyć? Jakie są konsekwencje rozpowszechniania nieprawdziwych informacji? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o plotce z adwokatem Elizą Kuną.
Lęk przed chorobami i śmiercią jest naturalny – to normalne, że czasem boimy się zachorowania na jakąś chorobę, zwłaszcza jeśli jesteśmy świadkami cierpienia osoby, która już choruje. Czasami jednak ten lęk staje się paraliżujący i zaczyna poważnie wpływać na nasze życie.
Co to jest łańcuszek internetowy? Dlaczego lubimy się w nie bawić? Czy takie łańcuszki internetowe mogą być szkodliwe? O łańcuszkach internetowych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem Miłoszem Brzezińskim.
Osoby z prokrastynacją, to takie, które na przykład z entuzjazmem umawiają się na spotkanie, a potem przesuwają je w nieskończoność, albo mają trudności z zabraniem się do pracy i nieustannie odkładają wykonanie jakiegoś zadania na później. Z czego wynika odwlekanie wcześniej zaplanowanych działań? Do czego prowadzi? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z: prezenterką pogody Dorotą Gardias, projektantem mody Dawidem Wolińskim i psycholingwistką dr Małgorzatą Majewską.
Artur Szczepaniec chodził do gimnazjum, kiedy odkrył, że jest gejem. Długo nie mógł sobie poradzić, z tym co czuł. Remedium na homoseksualizm miało być liceum katolickie. Chłopak miał nadzieję, że godziny modlitw w kaplicy pomogą mu stać się heteroseksualnym. Inną osobą, która początkowo bała się swojego homoseksualizmu i chciała zmienić orientację seksualną jest Marek Dudys. Wierzył, że jeśli nie będzie patrzył na mężczyzn, a skoncentruje się na kobietach, to stanie się heteroseksualny. Czy obaj mężczyźni w końcu pogodzili się z tym, że są gejami? Jak traktują ich inni wierni?
W dzisiejszych czasach nikt sobie nie wyobraża codziennego funkcjonowania bez smartfona, ale trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać, ponieważ w przeciwnym razie może prowadzić do fonoholizmu, czyli uzależnienia od telefonu. Jak objawia się ten nałóg? Jakie mogą być jego przyczyny? Do czego prowadzi? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN socjologa dra Macieja Dębskiego.
Jesteś uzależniony od zakupów? Sprawdź czy na pewno nie jesteś zakupoholikiem - i odpowiedz na kilka pytań. Jeśli okaże się, że jednak problem zakupów cię dotyczy, poznaj podstawowe rady, które pomogą ci w walce z nałogiem.
Wstyd przybiera różne oblicza. Może on dotyczyć wyglądu zewnętrznego, emocji czy kontaktów z innymi ludźmi. Skąd się bierze wstyd? Czego wstydzą się kobiety? Czy kobiety wstydzą się inaczej niż mężczyźni? Jak pokonać wstyd i cieszyć się w pełni swoim życiem? W studiu Dzień dobry TVN o wstydzie porozmawialiśmy z psycholog Joanną Chmurą i aktorkami Sylwią Gliwą i Marią Konarowską.
Czym jest patriarchat? Jak jest rozumiany w etnografii, socjologii, a jak w podejściu feministycznym? Na czym polega patriarchat w rodzinie, a na czym w społeczeństwie? Dominacja mężczyzn w społeczeństwie zaczęła się już w kulturach pierwotnych. Do dziś w większości krajów naszego kręgu kulturowego to kobieta przyjmuje nazwisko męża, a nie odwrotnie.
Czym jest niskie poczucie własnej wartości i jak sobie z nim radzić? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu z nas.
Część osób pijących piwo jest przekonana, że uzależnienie od piwa jest mniej niebezpieczne niż w przypadku mocniejszych alkoholi. Piwo, które uchodzi za alkohol lekki i bezpieczny (tak też jest reklamowane), również jest niebezpieczne. Skutki picia piwa w zbyt dużych dawkach są analogiczne jak w przypadku nadużywania wódki czy wina.
Amerykańcy kosmetolodzy i chirurdzy plastyczni zaobserwowali, że w ich gabinetach zwiększyła się liczba młodych ludzi, którzy chorobliwie nie akceptują swojego wyglądu, ponieważ nie prezentują się tak jak na przerobionych przez filtry zdjęciach. Ta niebezpieczna tendencja otrzymała nazwę "Snapchat dysmorfia", czyli dysmorfofobia nowej generacji. O obsesji dotyczącej własnego wyglądu i jej przyczynach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Magdaleną Chorzewską. Do czego może doprowadzić dysmorfofobia?
Co to jest syndrom wyparcia? Jakie techniki stosuje nasz umysł, żeby nas oszukać? Czym jest wyparcie pierwotne, a czym wyparcie wtórne? W jakich sytuacjach nasz umysł najczęściej stosuje technikę wyparcia?
Kobiety nie są wobec siebie uprzejme. Co więcej, im bardziej jesteśmy sfrustrowane, tym bardziej wyżywamy się na innych kobietach. Dlaczego tak się dzieje? Czy solidarność jajników jest tylko pustym sloganem? Porozmawialiśmy o tym w kolejnej odsłonie cyklu „Kobiece DNA”. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Pawlikowską, Bognę Sworowską oraz Dominikę Gwit.
O problemie alkoholizmu wśród kobiet zaczęliśmy rozmawiać dopiero niedawno. Najnowszy film Kingi Dębskiej „Zabawa, zabawa” pokazuje go w sposób brutalnie prawdziwy i rozprawia się z powszechnie funkcjonującymi mitami na temat kobiecego picia.
Masz problem z planowaniem swojego czasu? Oto wskazówki, które sprawią, że znajdziesz więcej wolnego czasu dla siebie, dla swoich pasji i przyjemności. Sprawdź, kto i co podstępnie kradnie nam czas, oraz co robić żeby nie tracić czasu - te triki naprawdę działają!
Wiele kobiet przywiązuje dużą wagę do swojego wyglądu. Z chęcią więc poddają się zabiegom upiększającym, masażom, wylewają poty na treningach, ich kosmetyczki pękają w szwach, a szafy są pełne modnych ubrań. Czy to coś złego? Co się za tym kryje?
Postanowienia noworoczne - czy to dobry pomysł? Przestanę palić, schudnę 5 kilogramów, zacznę zdrowo się odżywiać, nauczę się nowego języka obcego... Czy takie postanowienia noworoczne to rzeczywiście dobry pomysł? W "Dzień Dobry TVN" z Miłoszem Brzezińskim i Katarzyna Piasecką rozmawialiśmy o tym, czy postanowienia noworoczne mają w ogóle sens.
Mama to najważniejsza osoba w życiu człowieka, bez względu na to, ile ma się lat. W studiu Dzień Dobry TVN razem z naszymi gośćmi: aktorkami Elą Romanowską, Klaudią Halejcio, wokalistą Nickiem Sincklerem i psycholog Magdaleną Chorzewską porozmawialiśmy o zdrowych relacjach z własną mamą. Czy telefonowanie do mamy kila razy dziennie na pewno jest dobre?