Neurotyzm jest zespołem cech składających się na neurotyczność – jeden z podstawowych typów osobowości. Neurotyczka i neurotyk charakteryzują się nadmierną wrażliwością emocjonalną i podatnością na doświadczanie negatywnych emocji. Neurotyzm jest warunkowany genetycznie i środowiskowo.
Osobowość unikająca to jedno z głównych rodzajów zaburzeń osobowości. Osoby z tym rozpoznaniem starają się unikać innych ludzi i relacji społeczno-towarzyskich, a także sytuacji, które mogą zakończyć się porażką. Jednostki z osobowością unikającą uważają się za niedoskonałe i mają niskie poczucie wartości, co może prowadzić do depresji.
Osobowość to względnie trwały wzorzec zachowań każdego człowieka. Psychologowie wyróżniają kilka zaburzeń osobowości, które związane są z przyczynami genetycznymi, środowiskowymi, czy wychowawczymi. Osobowość histeryczna charakteryzuje się nadmierną ekspresją zachowań przy jednoczesnej płytkości i zmienności emocjonalnej.
W toku rozwoju u każdego człowieka wykształca się jeden z typów osobowości, czyli względnie stałej struktury cech. Osobowość zależna jest jednym z dziesięciu głównych rodzajów zaburzeń osobowości.
Podświadomość wpływa na całe nasze życie. Na nasze wybory, decyzje, motywacje, zachowanie, relacje z innymi. To w podświadomości zapisane są myśli, emocje, wspomnienia, przekonania. Warto uświadomić sobie, jak wielka jest moc podświadomości.
Samookaleczanie, czyli zadawanie sobie fizycznego bólu w celu zredukowania napięcia emocjonalnego, staje się coraz większym problemem społecznym. Według danych skłonności do autoagresji ma co dziesiąta osoba. Zjawisko dotyczy także dzieci. W każdym przypadku konieczna jest pomoc psychologiczna.
Sen świadomy to rodzaj marzeń sennych, podczas których człowiek zdaje sobie sprawę, że śni i może wpływać na to, co się dzieje. Jest to niezwykle ciekawe doświadczenie, podczas którego można robić niezwykłe rzeczy. Może go osiągnąć każdy, kto zna techniki, za pomocą których można nauczyć się, jak wywołać świadomy sen.
Każdy kojarzy bohaterkę książki Lewisa Carolla “Alicja w Krainie Czarów”, która trafiła do baśniowego świata. W trakcie swojej przygody wciąż zmienia się rozmiar jej ciała - raz rośnie, innym razem jest mała. Chociaż to niewiarygodne, zdarza się także w prawdziwym świecie. Dzieje się tak u osób z Syndromem Alicji w Krainie Czarów.
Silna osobowość charakteryzuje się umiejętnością dostosowania do sytuacji. Najczęściej kojarzy się z wytrzymałością psychiczną na niepowodzenia oraz odpornością na stres. Wykazują ją dobrzy liderzy i autorytety. Silnym psychicznie nie trzeba się urodzić, można się nim stać, pracując nad sobą.
Nie od dziś wiadomo, że szczęście to równowaga duchowa i poczucie spokoju. Taki pogląd wywodzi się ze starożytnego nurtu filozoficznego, jakim jest stoicyzm. Dzisiaj postawa stoicka ponownie zyskuje coraz więcej zwolenników. Dowiedz się, jakie poglądy stoików pozwalały zachować im pogodę ducha.
Za prawidłowy rozwój psychiczny dziecka odpowiada jego środowisko, wychowanie i najbliższa rodzina. Nieobecność taty wpływa negatywnie na kształtowanie się emocji i uczuć zarówno chłopców, jak i dziewczynek, co powoduje problemy w dorosłym życiu. Zjawisko to nosi nazwę syndrom braku ojca.
Mogłoby się wydawać, że osoby, które przekroczyły 40 rok życia, są ustabilizowane i wiedzą, czego chcą. Tymczasem coraz więcej ludzi w tym wieku decyduje się na diametralną zmianę życia. Porzucają pracę, niekiedy rodzinę i poszukują własnego “ja”. Jest to tak zwany syndrom Gauguina.
Rozwód jest ogromnym psychicznym przeżyciem, zwłaszcza gdy następuje w nieprzyjemnej atmosferze. Wciąganie dziecka w konflikty rozwodowe rodziców może spowodować u niego zespół Gardnera, który wpływa negatywnie na dalszy rozwój psychiczny.
Przedwczesne dojrzewanie dziewczynek oraz wczesne dojrzewanie chłopców to nieprawidłowości rozwojowe, w których obserwuje się zmiany psychofizyczne organizmu, prowadzące do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Jak wygląda przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek, a czym charakteryzuje się przedwczesne dojrzewanie u chłopców?
Zaburzenia osobowości to pewien stały wzorzec charakteru człowieka, który dotyczy problemów ze strukturą osobowości. Zaburzenia te rozwijają się w toku życia jednostki, ze względu na działające czynniki genetyczne, środowiskowe czy socjalizację lub dysfunkcjonalne wychowanie ze strony rodziców.
Dojrzewanie chłopców to proces, w którym rozwijają się indywidualne cechy biologiczne i psychiczne organizmu. Dorastanie u chłopców przebiega wielofazowo. Wszystkie etapy dojrzewania chłopców wykazują charakterystyczne oznaki. Jak wygląda dojrzewanie chłopców i w jakim wieku dojrzewają, a kiedy kończy ten okres?
Okres dojrzewania u dziewczyn to proces, w którym zachodzą indywidualne zmiany fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Dorastanie dziewczyn przebiega etapowo. W jakim wieku dojrzewają dziewczynki i jak wygląda dojrzewanie dziewcząt? O tym, jak radzić sobie z dzieckiem, któremu szaleją hormony w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Magdą Modrą-Krupską i jej 13-letnią córką Mią.
Na temat dojrzewania psychicznego istnieje wiele mitów, krążących zarówno wśród samych dzieci, jak i rodziców. Najnowsze badania pokazują, że różnice indywidualne w rozwoju poszczególnych dzieci mogą mieć większy wpływ niż cechy danej płci.
Ta fraza często pada z ust polityków, dziennikarzy i publicystów. Ale nie tylko. Status quo obecne jest też w artykułach z wielu dziedzin - najczęściej historii, psychologii, socjologii, politologii, a także prawa. Co to tak naprawdę oznacza?
Żałoba to wyraz bólu i cierpienia po bliskich osobach, które odeszły. Powinna zostać przepracowana, tak jak każdy kryzys życiowy. Śmierć brata może wywoływać bardzo skrajne emocje. Wedle tradycji żałoba po bracie powinna trwać w sensie formalnym około sześciu miesięcy.
Strata bliskiej osoby to zjawisko bardzo powszechne i trudne ze względu na aspekty emocjonalne i psychologiczne. Szczególną sytuacją jest śmierć męża, zwłaszcza gdy dotyka młode kobiety.
Śmierć bliskiej osoby to trudne przeżycie szczególnie w przypadku utraty matki. Bez względu na wiek dziecka po śmierci rodzica zawsze pojawiają się takie uczucia jak żal, smutek, czy rozgoryczenie lub złość. W przypadku śmierci członkowie rodziny zwykle koncentrują się na własnych uczuciach, często zapominając, że dzieci i młodzież ciężko przechodzą żałobę.
Radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby jest wyjątkowo trudnym procesem, który uznawany jest za jeden z głównych kryzysów życiowych. Rozwój każdego człowieka, a także cykl życia rodziny nieodłącznie wiąże się ze śmiercią oraz z żałobą, dlatego tak ważne jest zrozumienie i przepracowanie utraconej osoby.
Naukowcy uważają, że narzekanie pozbawia neuronów kilka istotnych obszarów mózgu - są to zmiany nieodwracalne. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że narzekanie niszczy mózg. O narzekaniu w studiu Dzień dobry Wakacje porozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Miłoszem Brzezińskim, trenerem biznesu oraz Pawłem „Bibą” Binkiewiczem.
Hipnoza to jeden z najbardziej fascynujących tematów, który nurtuje wielu ludzi. Na ogół kojarzy się nam z cyrkowymi popisami lub tajemniczymi zabiegami u psychologów. Okazuje się jednak, że hipnoza może mieć korzystny wpływ na nasz stan zdrowia i ducha, wspomagając chociażby odchudzanie, działając pozytywnie na sen, ułatwiając rzucanie palenia, a nawet lecząc alkoholizm.
Mitomania jest problemem, który według niektórych badań może dotyczyć nawet 1% populacji. Jest to patologiczne, wieloletnie kłamanie. Kłamstwa pojawiają się w różnych sytuacjach i nie mają wyraźnej przyczyny. Skąd bierze się to zjawisko i czy można je leczyć?
O swojej przygodzie z modelingiem i walce z internetowym hejtem opowiedziała nam Joanna Cesarz - modelka plus size i ambasadorka akcji Sprite - "I Love You Hater". Jak Joanna reaguje na obraźliwe komentarze w sieci?
Śmierć kliniczna to zanik oznak życia, przede wszystkim akcji serca, tętna, oddechu oraz krążenia krwi. Stan taki przeżyła Karina Kończewska, która była gościem Dzień Dobry TVN. Jak śmierć kliniczna wpłynęła na jej życie?
Masz problemy ze snem? Porozmawiaj o tym z ekspertem. Dr Maja Herman odpowiada na pytania widzów Dzień Dobry TVN.
Siostry Narain udowadniają, że jeżeli jesteś zadbaną, "dokochaną" wersją samej siebie, możesz dać więcej ludziom i całemu światu. W oparciu o tę tezę napisały poradnik "Dbaj o siebie", który wyprzedał się w tydzień i zyskała rzeszę miłośników. O swojej książce Nadia i Katia opowiedziały w Dzień Dobry TVN.