Psychoterapia indywidualna to, najkrócej i najprościej mówiąc, leczenie poprzez rozmowę. Oczywiście w praktyce psychoterapia jest znacznie bardziej skomplikowana, ale przynosi bardzo pozytywne efekty. Chcesz wiedzieć, jak przebiega terapia indywidualna i na czym polega? Czytaj dalej!
Psychoterapia indywidualna – na czym polega?
Psychoterapię indywidualną przeciwstawia się psychoterapii grupowej. W psychoterapii indywidualnej spotykają się dwie osoby: człowiek borykający się z problemem i terapeuta. Na czym polega psychoterapia indywidualna? Przede wszystkim na spokojnej i bardzo szczerej rozmowie. Terapeuta dobiera odpowiednią metodę psychoterapii i na niej buduje spotkania.
Terapia indywidualna może być terapią krótkoterminową, w której terapeuta koncentruje się na konkretnym problemie sygnalizowanym przez klienta. Sesja krótkoterminowa to najczęściej kilka bądź kilkanaście spotkań. Terapia indywidualna może trwać również znacznie dłużej i mamy wtedy do czynienia z terapią długoterminową.
Jak wygląda psychoterapia indywidualna?
Sesje terapeutyczne to rozmowy z psychoterapeutą oraz wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń. Zależą one oczywiście od indywidualnego problemu oraz od obranej metody pracy. Psychoterapia indywidualna odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu, w którym przebywają wyłącznie dwie osoby. Gabinet musi zapewniać odpowiednie warunki – osoba z problemem powinna czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo. W gabinecie powinna panować odpowiednia temperatura, miejsca do siedzenia powinny być wygodne, a przestrzeń estetyczna. Często terapeuta przeprowadza różnego rodzaju ćwiczenia, np. dramy. W gabinecie powinno być zatem odpowiednio dużo miejsca. Najważniejsze, aby dwie osoby współpracujące ze sobą znalazły nić porozumienia. Sesja indywidualna nie jest łatwa dla klienta, ale po pewnym czasie jest on w stanie otworzyć się przed terapeutą – wtedy tak naprawdę rozpoczyna się właściwa terapia.
Co daje psychoterapia indywidualna?
Wiele osób rozważających rozpoczęcie terapii zastanawia się, co daje psychoterapia indywidualna i dlaczego warto się na nią zdecydować. Terapia indywidualna , ale również terapia grupowa stosowana w uzasadnionych przypadkach, zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim terapia pozwala na analizę własnego życia, odczuć, dotarcia do przyczyn problemu, nawet tych, które są bardzo głęboko zakorzenione.
Psychoterapia indywidualna przeznaczona jest dla osób borykających się z depresją i stanami lękowymi, dla ludzi przechodzących trudne chwile, np. śmierć bliskiej osoby, ale również psychoterapia jest doskonałym sposobem na bliższe poznanie samego siebie. Wiele osób stawiających na wewnętrzny rozwój decyduje się na psychoterapię.
Co daje psychoterapia indywidualna? W zależności od problemu i wybranej metody:
· umożliwia dotarcie do najgłębiej skrywanych problemów – powodów cierpienia,
· uwalnia od strachu, lęków, kompleksów, wyuczonych schematów destrukcyjnego działania,
· pozwala poznać samego siebie,
· uczy konstruktywnie rozwiązywać problemy,
· uczy sposobów na jeszcze lepsze poznawanie samego siebie.
Psychoterapia indywidualna a trudności
Żadna terapia nie jest łatwa. Bardzo trudno zaufać drugiej osobie i otworzyć się przed nią, ale jeszcze trudniej zrozumieć samego siebie. Praca nad sobą samym wymaga wiele wysiłku i poświęcenia – psychoterapeuta jest tylko osobą, która daje wskazówki i pokazuje drogowskazy, ale całą najważniejszą pracę wykonuje osoba mająca problem. Oswojenie się z tą myślą może trwać długo.
Kolejną trudność stanowi relacja między klientem a psychoterapeutą. Pomiędzy tym dwojgiem ludzi powinien z jednej strony istnieć pewien dystans , sfera, której nie można przekroczyć, a z drugiej, muszą się bardzo dobrze dogadywać i ufać sobie nawzajem . Połączenie tego jest bardzo trudne i niestety w wielu przypadkach, zwłaszcza w pracy mniej doświadczonych psychoterapeutów, nie udaje się. Ryzyko tworzenia nieodpowiedniej relacji zwiększa się wraz z długością trwania terapii. Dlatego często młodzi psychoterapeuci chronieni są przed niewłaściwymi relacjami poprzez superwizję.
Terapie mogą okazać się niezwykle skuteczne, o ile klient wyraża wolę współpracy. Psychoterapii nie powinniśmy się wstydzić – zdrowie psychiczne, zwłaszcza dziś, kiedy ogarnia nas wszechobecny pośpiech, jest niezmiernie ważne!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN