Do tej pory psycholog Miłosz Brzeziński znany był widzom Dzień Dobry TVN z doradzania w sprawach biznesowych. Tym razem zaprosiliśmy go do naszego studia, aby porozmawiać o napisanym ostatnio przez niego thrillerze metafizycznym - "Opętani i święci". O czym dokładnie jest ta książka?
Mania jest stanem, w którym wydaje nam się, że możemy przenosić góry. Jesteśmy pobudzeni, drażliwi, często nierozsądni. Łatwo podejmujemy ryzykowne decyzje. Osoba, która cierpi na epizod maniakalny nie jest świadoma choroby i lekkomyślnego postępowania, uważa wręcz, że nigdy nie była bardziej zdrowa i szczęśliwsza.
O komplementach, które zamiast sprawiać przyjemność wprawiają w zakłopotanie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dellfiną Dellert, Pauliną Biernat i Magdaleną Pieczonką. Które komplementy właśnie tak działają? Czy wy też czasem je słyszycie?
W kolejnej odsłonie cyklu "Kobiece DNA" rozmawialiśmy o tym, czy stereotypowa rola matki i żony daje kobietom szczęście. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Pawlikowską, ekspertkę ds. zachowań społecznych kobiet, psycholog Małgorzatę Ohme i aktorkę Maję Bohosiewicz.
Jak wygląda życie z wirusem HIV? Jak można się nim zarazić? Kto powinien wykonać badania? O życiu z HIV i seropozytywnych matkach rozmawialiśmy w "Dzień Dobry TVN" z dr n. społ. Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
Relacje z toksyczną osobą są bardzo męczące. Człowiek taki z pozoru wydaje się być naszym przyjacielem, jednak każde spotkanie z nim kończy się zmęczeniem i poczuciem psychicznego dyskomfortu. Jest bardzo ważne, aby umieć rozpoznać osobę toksyczną. Dzięki temu będzie można zmienić podejście do danej relacji lub, jeśli to możliwe, nawet ją zakończyć.
Fundacja Feminoteka stworzyła spot, w którym kobiety same przytaczają przykre, usłyszane od mężczyzn słowa. "Jesteś za gruba, za chuda, stare próchno, latawica". Aż 85 proc. Polek usłyszało tego typu komentarze na swój temat - tak wynika z przeprowadzonych badań. Dlaczego tak się dzieje? Czy zwracamy coraz mniejszą uwagę na wychowanie? Co z szacunkiem wobec siebie i wobec drugiego człowieka? Czy w naszym społeczeństwie istnieje kultura strachu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Annę Cieślak i ambasadorkę Fundacji La Strada i Joannę Piotrowską, prezeskę Fundacji Feminoteka.
Osoby, które marzą o tym, aby związać się z kimś atrakcyjnym fizycznie często słyszą, że przy wyborze partnera wygląd nie jest najważniejszy. Czy na pewno? O zdanie zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN psychologa Piotra Mosaka.
Sztuczna inteligencja jest zjawiskiem fascynującym i zarazem przerażającym. Naukowcy, którzy ją tworzą decydują o przyszłości świata. Sztuczna inteligencja ma potencjał rozwiązywania najtrudniejszych problemów. Jest nam potrzebna przede wszystkim w medycynie. Podobno dzięki niej nasze życie się wydłuży. Coraz więcej mówi się też o automatyzacji pracy. Panuje również mit, że sztuczna inteligencja może doprowadzić do ludzkiej zagłady. O co dokładnie chodzi? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Aleksandrą Przegalińską i Kubą Klawiterem.
"Ze mną się nie napijesz?" - takie pytanie można usłyszeć na prawie każdej imprezie. Po kilkukrotnym jego usłyszeniu niektóre osoby ulegają, bo albo mają dość namolnego znajomego, który ma problem ze słuchem, albo nie chcą być uznane za niegrzeczne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, dziennikarza Michała Migałę i aktorkę Annę Kerth, aby poradzili naszym widzom, jak skutecznie odmówić, kiedy nie ma się ochoty na alkohol lub przyjęło się już go tyle, że wystarczy. "
Według badań amerykańskiej psycholog Phyllis Chesler najbardziej agresywnymi kobietami na świecie są Polki. Czy rzeczywiście tak jest? W jaki sposób kobiety okazują złość? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dr Małgorzatą Majewską z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Decydując się na zakup w internecie, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, ile trików stosują sprzedawcy, by skłonić nas do wybrania właśnie ich produktu. Jak zatem manipulują nami w sieci? Jak się przed tym możemy chronić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN trenerów sprzedaży: Romana Kawszyna i Adama Szarana.
Sporo kobiet, nawet tych atrakcyjnych nie wierzy w siebie. Dlaczego czują się niedoskonałe? Zapytaliśmy o zdanie gości Dzień Dobry TVN: ekspertkę ds. zachowań społecznych Katarzynę Pawlikowską, doradcę wizerunkowego Maję Sablewską i mistera Polski 2017 Jakuba Kucnera.
Myśl o powrocie do pracy z urlopu wywołuje u Ciebie nerwowe stres i ból brzucha? Marzysz o tym, by urlop trwał w nieskończoność? Jak przeżyć powrót do pracy z urlopu? I co zrobić, by pierwsze dni w pracy po urlopie nie były koszmarem? O komentarz w Dzień Dobry Wakacje poprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego.
Szczęśliwie udało się uratować wszystkich, uwięzionych w tajlandzkiej jaskini, chłopców. Spędzili tam, odcięci od świata, 17 dni. O akcji ratunkowej oraz o tym, jak teraz należy wspomagać uratowanych, by ciężkie doświadczenia psychiczne nie wpłynęły negatywnie na ich przyszłe życie, rozmawialiśmy z Adamem Pietrzakiem, specjalistą ds. ratownictwa medycznego i Małgorzatą Kabas, psychoterapeutą.
Pretekstem do tej rozmowy jest zachowania Donatana w stosunku do Edyty Górniak, który podczas wspólnych zdjęć w Sopocie miał dotknąć wokalistkę w pośladek. By porozmawiać o granicach, których nie wolno przekraczać do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Magdalenę Chorzewską. naszego gościa zapytaliśmy o definicję molestowania. Jak reagować na zaczepki mężczyzn?
Podczas wyprzedaży wiele osób traci głowę i - zamiast jednej potrzebnej rzeczy - kupuje pięć, z których cztery są zbędne. Dlaczego tak się dzieje? Czy można się oduczyć kupowania niepotrzebnych rzeczy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psycholog i ekonomistkę behawioralną Julię Kołodko.
Dlaczego często jest tak, że to samo wydarzenie pamiętamy inaczej? Co warto pamiętać, a co lepiej zapomnieć? Czy pamięć można ćwiczyć i jakie są jej rodzaje? W Dzień Dobry TVN o tym, jak działa pamięć opowiedział nam Miłosz Brzeziński.
Samotność ma wielki wpływ na nasze zdrowie, powoduje obniżenie sprawności umysłowej, może nawet prowadzić do wcześniejszego zgonu. Jak się okazuje samotność ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Badania udowodniły ze powodem uzależnień nie są narkotyki a samotność. Nasi eksperci od wielu lat badają wpływ samotności na nasz mózg. Dr hab. Piotr Suffczyński jest fizykiem, który bada mózg i od wielu lat prowadzi wykłady poświęcone jego funkcjonowaniu. Prof. Elżbieta Szeląg jest specjalistą z zakresu neuropsychologii i neurorehabilitacji. Dr Pawel Holas jest psychoterapeutą, lekarzem psychiatrą i seksuologiem. Posłuchajcie, co rekomendują byśmy nie czuli się samotni oraz dłużej i zdrowiej żyli. A o komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Monikę Dreger.
O tym co i dlaczego naszemu mózgowi "nie mieści się w głowie", opowiedzieli nam Miłosz Brzeziński psycholog biznesu - "To wszystko co trafia do naszej głowy zostaje rozbite na małe kawałki i zmontowane jeszcze raz" oraz Sylwester Kowalski specjalista ds. mechanizmów sterujących mózgiem i technik relaksacyjnych - "Możemy zacząć od tego w jakim jesteśmy wieku, możemy zacząć od tego w jakim jesteśmy nstroju, (...) na jakim sprzęcie słuchamy tego dźwięku". A Wy, ... co słyszeliście? :)
W ciągu całego życia spotykają nas czasem trudne i bolesne doświadczenia. Jak się po nich pozbierać? O metodach wyjścia z "Czarnej D." mówiły w Dzień Dobry TVN: coach Marzena Grochowska i pisarka Magdalena Witkiewicz. Dlaczego według naszych gości ludzie nadal się wstydzą przyznać, że korzystają z pomocy psychologa i psychiatry? Jak porażkę przekuć w sukces?
Wiele młodych osób marzy o karierze w modelingu. Jakie cechy pomagają zostać modelką, modelem? O predyspozycjach do wykonywania tego zawodu mówiła w Dzień Dobry TVN psycholog i była modelka Kaja Funez-Sokoła.
Czym różni się styl prowadzenia biznesu przez kobiety i mężczyzn? Jakie błędy najczęściej popełniają kobiety prowadząc własną firmę? O specyfice kobiecego biznesu opowiedziała w Dzień Dobry TVN Iwona Golonko - konsultant i psycholog biznesu: "Jesteśmy mniej skłonne do ryzyka, bardziej badamy różne opcje, przez co tych kobiecych biznesów jest mniej".
Podczas spotkań rodzinnych zawsze znajdzie się jakiś wujek lub ciocia, którzy lubią zadawać kłopotliwe pytania. Jak się w takiej sytuacji zachować? O tym w Dzień Dobry TVN mówił psycholog biznesu Miłosz Brzeziński.
Kupujemy bardzo wiele rzeczy. Są wśród nich i takie, które okazują się być nieprzydatne. Dlaczego wpadliśmy w pułapkę niekontrolowanego konsumpcjonizmu? Jak się z niej uwolnić? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z blogerką finansową Katarzyną Iwanoską i psychologiem biznesu Andrzejem Tucholskim.
1 lutego w sześciu miastach Polski na ulicach pojawiły się billboardy, na których można przeczytać: "Statystycznie 1 z 3 twoich znajomych miała aborcję. Nie jesteś sama". O celach kampanii rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Natalią Broniarczyk z Porozumienia kobiet 8 marca.
Wybuchać czy tłumić? Czy należy manifestować złość? O tym, jak sobie radzić ze złością rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psychiatrą Mają Herman, aktorką Moniką Mariotti i dziennikarzem oraz performerem Rafałem Betlejewskim. Dlaczego się złościmy? Ile prawy jest w stwierdzeniu "złość piękności szkodzi"?
Naukowcy wyliczyli, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Podobno wówczas najwięcej ludzi zaczyna łamać noworoczne postanowienia. W tym czasie dostajemy także informacje z banku o konieczności spłaty karty kredytowej za transakcje dokonane przed świętami. Jak sobie poradzić z blue monday? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy coacha Macieja Żylewicza.
Anna Nowaki-Ibisz zaprezentowała w studiu Dzień Dobry TVN przedmioty, które pomogą Ci osiągnąć - jak mówią Duńczycy - hygge. Zobaczcie np.: okulary do światłoterapii, matę do masażu stóp, masażery, świece zapachowe etc. Te gadżety sprowokowały Marcina Prokopa i Dorotę Wellman do zabawy w studiu. Zdaniem Anny, zachowywali się trochę jak niesforne dzieci... ;-)
Jednym z postanowień noworocznych jest nauka języka obcego. Jak zatem skutecznie go przyswoić i to w krótkim czasie? Czy ważne jest przy tym nastawienie psychiczne? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: prowadzącą w internecie kanał o języku angielskim Arleną Witt i popularyzatorem wiedzy Radkiem Kotarskim, który nauczył się szwedzkiego w pół roku.