Czym jest patriarchat? Jak jest rozumiany w etnografii, socjologii, a jak w podejściu feministycznym? Na czym polega patriarchat w rodzinie, a na czym w społeczeństwie? Dominacja mężczyzn w społeczeństwie zaczęła się już w kulturach pierwotnych. Do dziś w większości krajów naszego kręgu kulturowego to kobieta przyjmuje nazwisko męża, a nie odwrotnie.
Czym jest niskie poczucie własnej wartości i jak sobie z nim radzić? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu z nas.
Część osób pijących piwo jest przekonana, że uzależnienie od piwa jest mniej niebezpieczne niż w przypadku mocniejszych alkoholi. Piwo, które uchodzi za alkohol lekki i bezpieczny (tak też jest reklamowane), również jest niebezpieczne. Skutki picia piwa w zbyt dużych dawkach są analogiczne jak w przypadku nadużywania wódki czy wina.
Amerykańcy kosmetolodzy i chirurdzy plastyczni zaobserwowali, że w ich gabinetach zwiększyła się liczba młodych ludzi, którzy chorobliwie nie akceptują swojego wyglądu, ponieważ nie prezentują się tak jak na przerobionych przez filtry zdjęciach. Ta niebezpieczna tendencja otrzymała nazwę "Snapchat dysmorfia", czyli dysmorfofobia nowej generacji. O obsesji dotyczącej własnego wyglądu i jej przyczynach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Magdaleną Chorzewską. Do czego może doprowadzić dysmorfofobia?
Co to jest syndrom wyparcia? Jakie techniki stosuje nasz umysł, żeby nas oszukać? Czym jest wyparcie pierwotne, a czym wyparcie wtórne? W jakich sytuacjach nasz umysł najczęściej stosuje technikę wyparcia?
Kobiety nie są wobec siebie uprzejme. Co więcej, im bardziej jesteśmy sfrustrowane, tym bardziej wyżywamy się na innych kobietach. Dlaczego tak się dzieje? Czy solidarność jajników jest tylko pustym sloganem? Porozmawialiśmy o tym w kolejnej odsłonie cyklu „Kobiece DNA”. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Pawlikowską, Bognę Sworowską oraz Dominikę Gwit.
O problemie alkoholizmu wśród kobiet zaczęliśmy rozmawiać dopiero niedawno. Najnowszy film Kingi Dębskiej „Zabawa, zabawa” pokazuje go w sposób brutalnie prawdziwy i rozprawia się z powszechnie funkcjonującymi mitami na temat kobiecego picia.
Masz problem z planowaniem swojego czasu? Oto wskazówki, które sprawią, że znajdziesz więcej wolnego czasu dla siebie, dla swoich pasji i przyjemności. Sprawdź, kto i co podstępnie kradnie nam czas, oraz co robić żeby nie tracić czasu - te triki naprawdę działają!
Wiele kobiet przywiązuje dużą wagę do swojego wyglądu. Z chęcią więc poddają się zabiegom upiększającym, masażom, wylewają poty na treningach, ich kosmetyczki pękają w szwach, a szafy są pełne modnych ubrań. Czy to coś złego? Co się za tym kryje?
Postanowienia noworoczne - czy to dobry pomysł? Przestanę palić, schudnę 5 kilogramów, zacznę zdrowo się odżywiać, nauczę się nowego języka obcego... Czy takie postanowienia noworoczne to rzeczywiście dobry pomysł? W "Dzień Dobry TVN" z Miłoszem Brzezińskim i Katarzyna Piasecką rozmawialiśmy o tym, czy postanowienia noworoczne mają w ogóle sens.
Mama to najważniejsza osoba w życiu człowieka, bez względu na to, ile ma się lat. W studiu Dzień Dobry TVN razem z naszymi gośćmi: aktorkami Elą Romanowską, Klaudią Halejcio, wokalistą Nickiem Sincklerem i psycholog Magdaleną Chorzewską porozmawialiśmy o zdrowych relacjach z własną mamą. Czy telefonowanie do mamy kila razy dziennie na pewno jest dobre?
W filmach świątecznych panuje zwykle sielankowy klimat. W rzeczywistości nasze stosunki z bliskimi nie zawsze układają się idyllicznie. A że okres świąteczny to szczególny moment refleksji, wówczas staramy się naprawić atmosferę w domu oraz stosunki z partnerem. Czy święta mogą poprawić relacje w związku? Zapytaliśmy o to naszych gości. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Paulinę Holtz i psychoterapeutę Cezarego Biernackiego.
Przedświąteczny stres udziela się wszystkim. Denerwują nas zakorkowane ulice i przepełnione sklepy. Roztargnienie może powodować różne konsekwencje. Jakie? W studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy o tym naszymi gośćmi: adwokat Elizą Kuną, pisarką Katarzyną Lengren i psychoterapeutą Piotrem Mosakiem.
Kiedy kobieta zmienia radykalnie fryzurę, mówi się, że mocno potrzebowała zmiany i że zmieniając swój wygląd, zmienia swoje życie. Ile jest w tym prawdy? Kiedy kobiety najczęściej decydują się na takie metamorfozy i czego boją się najbardziej? Posłuchajcie!
Do tej pory psycholog Miłosz Brzeziński znany był widzom Dzień Dobry TVN z doradzania w sprawach biznesowych. Tym razem zaprosiliśmy go do naszego studia, aby porozmawiać o napisanym ostatnio przez niego thrillerze metafizycznym - "Opętani i święci". O czym dokładnie jest ta książka?
Mania jest stanem, w którym wydaje nam się, że możemy przenosić góry. Jesteśmy pobudzeni, drażliwi, często nierozsądni. Łatwo podejmujemy ryzykowne decyzje. Osoba, która cierpi na epizod maniakalny nie jest świadoma choroby i lekkomyślnego postępowania, uważa wręcz, że nigdy nie była bardziej zdrowa i szczęśliwsza.
O komplementach, które zamiast sprawiać przyjemność wprawiają w zakłopotanie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dellfiną Dellert, Pauliną Biernat i Magdaleną Pieczonką. Które komplementy właśnie tak działają? Czy wy też czasem je słyszycie?
W kolejnej odsłonie cyklu "Kobiece DNA" rozmawialiśmy o tym, czy stereotypowa rola matki i żony daje kobietom szczęście. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Pawlikowską, ekspertkę ds. zachowań społecznych kobiet, psycholog Małgorzatę Ohme i aktorkę Maję Bohosiewicz.
Jak wygląda życie z wirusem HIV? Jak można się nim zarazić? Kto powinien wykonać badania? O życiu z HIV i seropozytywnych matkach rozmawialiśmy w "Dzień Dobry TVN" z dr n. społ. Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
Relacje z toksyczną osobą są bardzo męczące. Człowiek taki z pozoru wydaje się być naszym przyjacielem, jednak każde spotkanie z nim kończy się zmęczeniem i poczuciem psychicznego dyskomfortu. Jest bardzo ważne, aby umieć rozpoznać osobę toksyczną. Dzięki temu będzie można zmienić podejście do danej relacji lub, jeśli to możliwe, nawet ją zakończyć.
Fundacja Feminoteka stworzyła spot, w którym kobiety same przytaczają przykre, usłyszane od mężczyzn słowa. "Jesteś za gruba, za chuda, stare próchno, latawica". Aż 85 proc. Polek usłyszało tego typu komentarze na swój temat - tak wynika z przeprowadzonych badań. Dlaczego tak się dzieje? Czy zwracamy coraz mniejszą uwagę na wychowanie? Co z szacunkiem wobec siebie i wobec drugiego człowieka? Czy w naszym społeczeństwie istnieje kultura strachu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Annę Cieślak i ambasadorkę Fundacji La Strada i Joannę Piotrowską, prezeskę Fundacji Feminoteka.
Osoby, które marzą o tym, aby związać się z kimś atrakcyjnym fizycznie często słyszą, że przy wyborze partnera wygląd nie jest najważniejszy. Czy na pewno? O zdanie zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN psychologa Piotra Mosaka.
Sztuczna inteligencja jest zjawiskiem fascynującym i zarazem przerażającym. Naukowcy, którzy ją tworzą decydują o przyszłości świata. Sztuczna inteligencja ma potencjał rozwiązywania najtrudniejszych problemów. Jest nam potrzebna przede wszystkim w medycynie. Podobno dzięki niej nasze życie się wydłuży. Coraz więcej mówi się też o automatyzacji pracy. Panuje również mit, że sztuczna inteligencja może doprowadzić do ludzkiej zagłady. O co dokładnie chodzi? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Aleksandrą Przegalińską i Kubą Klawiterem.
"Ze mną się nie napijesz?" - takie pytanie można usłyszeć na prawie każdej imprezie. Po kilkukrotnym jego usłyszeniu niektóre osoby ulegają, bo albo mają dość namolnego znajomego, który ma problem ze słuchem, albo nie chcą być uznane za niegrzeczne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, dziennikarza Michała Migałę i aktorkę Annę Kerth, aby poradzili naszym widzom, jak skutecznie odmówić, kiedy nie ma się ochoty na alkohol lub przyjęło się już go tyle, że wystarczy. "
Według badań amerykańskiej psycholog Phyllis Chesler najbardziej agresywnymi kobietami na świecie są Polki. Czy rzeczywiście tak jest? W jaki sposób kobiety okazują złość? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dr Małgorzatą Majewską z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Decydując się na zakup w internecie, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, ile trików stosują sprzedawcy, by skłonić nas do wybrania właśnie ich produktu. Jak zatem manipulują nami w sieci? Jak się przed tym możemy chronić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN trenerów sprzedaży: Romana Kawszyna i Adama Szarana.
Sporo kobiet, nawet tych atrakcyjnych nie wierzy w siebie. Dlaczego czują się niedoskonałe? Zapytaliśmy o zdanie gości Dzień Dobry TVN: ekspertkę ds. zachowań społecznych Katarzynę Pawlikowską, doradcę wizerunkowego Maję Sablewską i mistera Polski 2017 Jakuba Kucnera.
Myśl o powrocie do pracy z urlopu wywołuje u Ciebie nerwowe stres i ból brzucha? Marzysz o tym, by urlop trwał w nieskończoność? Jak przeżyć powrót do pracy z urlopu? I co zrobić, by pierwsze dni w pracy po urlopie nie były koszmarem? O komentarz w Dzień Dobry Wakacje poprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego.
Szczęśliwie udało się uratować wszystkich, uwięzionych w tajlandzkiej jaskini, chłopców. Spędzili tam, odcięci od świata, 17 dni. O akcji ratunkowej oraz o tym, jak teraz należy wspomagać uratowanych, by ciężkie doświadczenia psychiczne nie wpłynęły negatywnie na ich przyszłe życie, rozmawialiśmy z Adamem Pietrzakiem, specjalistą ds. ratownictwa medycznego i Małgorzatą Kabas, psychoterapeutą.