10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Tragiczne decyzje osób, które decydują się zakończyć swoje życie oddziałują jednak nie tylko na nie, ale także na ich bliskich: rodziny, przyjaciół, którzy często do końca swoich dni mierzą się z tym, co się stało. Obwiniają się o to, że nie dostrzegli sygnałów i dopuścili do tragedii.
To poważny problem, który dotyka coraz więcej osób.
Czy każdy z nas może stać się oprawcą w sieci?
Problemy ze zdrowiem psychicznym ma coraz więcej osób. Pacjentom w powrocie do formy pomagają im nie tylko lekarze czy terapeuci, ale również asystenci zdrowienia. Kim są i kto może nim zostać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli asystenci zdrowienia Zofia Pieńkowska i Rafał Kłopotowski.
Eye movement desensitization and reprocessing, czyli w skrócie EMDR, to dopuszczona i zyskująca coraz większą popularność forma terapii traumy. Na czym polega i z czego wynika jej skuteczność?
Czym jest syndrom królowej śniegu?
Mówi się, że ciężka praca jest kluczem do sukcesu. Czy faktycznie dawanie z siebie wszystkiego pozwoli nam osiągnąć zawodowe szczyty? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Mikołaj Marcela, nauczyciel akademicki i pisarz.
Coraz częściej w mediach społecznościowych dostrzec można treści "romantyzujące" życie. Najbardziej błahe sprawy określane są jako wyjątkowe, a najmniejszy sukces nabiera wysokiej rangi. Nowy trend ma z pewnością uczynić naszą codzienność przyjemniejszą. Czy oby na pewno pozytywnie wpływa na funkcjonowanie i odbieranie rzeczywistości? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Optymista to według niektórych człowiek, który zawsze jest zadowolony. Odznacza się pozytywnym usposobieniem i ma dobry humor bez względu na to, co go spotyka. Takie ujęcie tematu jest jednak zbyt dużym uproszczeniem. Kim więc tak naprawdę jest optymista? Jakie cechy go wyróżniają? Czy wiecie, że optymiści mają swoje święto?
Fundacja UNAWEZA weszła w skład Zespołu do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi tworzonego przez Ministerstwo Edukacji.
Odczuwasz poczucie wstydu, że powodzi się lepiej? To wszystko może wywodzić się z twojego dzieciństwa.
Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą się przytrafić każdemu z nas, niezależnie od tego, kim jesteśmy i co robimy. Na szczęście dzięki odpowiedniej terapii chorobę można opanować.
Co może się stać, gdy jako mała dziewczynka nie otrzymasz wsparcia od taty?
Jak nie paść jego ofiarą? Co zrobić, gdy w tym opisie dostrzegamy swoje zachowania? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą, Moniką Machnicką.
Przekaz utworu jest niezwykle istotny społecznie.
Psycholog tłumaczy, że z czego to wynika.
Zdarza ci się powiedzieć do dziecka: "jesteś dużym chłopcem, a tak płaczesz", "taka ładna dziewczynka, a znów masz pobrudzone ubranie"? Takie komentarze sprawiają, że nieświadomie zawstydzasz swoją pociechę.
Czy kreatywności można się nauczyć?
Pokolenie Z i jego podejście do życia budzi ogromne emocje. W mediach często mówi się o nich, że są roszczeniowi, brakuje im pokory i niepoważnie podchodzą do pracy. Czy faktycznie tak chcą funkcjonować w świecie? Czy ich podejście jest z gruntu złe? O tym porozmawialiśmy z Magdaleną Rudyk, psychologiem ze Szpitala Karowa.
Lato, słońce za oknem i ponad 30 stopni, wszyscy chodzą szczęśliwi, tymczasem ty nie masz ochoty wstać z łóżka. Czas beztroski i urlopów pod palmą nie dla każdego musi być szczęśliwy. Wbrew pozorom coraz częściej słyszy się o przypadłości zwanej summertime sadness. Z czego wynika "letnia depresja"? O tym opowiedział nam doktor Mateusz Grzesiak psycholog i wykładowca Akademii WSB.
"Siostrzeństwo" to słowo, które swego czasu cieszyło się ogromną popularnością. Miało pokazać, że kobiety potrafią się nie tylko wspierać, ale i wspólnie walczyć o swoje prawa. Czy faktycznie panie-dziewczyny potrafią szanować siebie i swoje wybory?
Dlaczego tak trudno nam przepraszać? Czym są "nie-przeprosiny" i jak na nie reagować? O tym w serwisie Dzień Dobry TVN opowiedziała psychoterapeutka behawioralno-poznawcza Monika Machnicka.
Na przestrzeni lat sposób, w jaki młodzi ludzie spędzają wolny czas, bardzo się zmienił. Dawniej młodzież chętniej spotykała się z rówieśnikami poza domem. Obecnie nastolatki wolą wpatrywać się w ekran komputera czy telefonu.
Ważny egzamin, rozmowa rekrutacyjna, czy inne istotne wydarzenie. W takich przypadkach najczęściej z dobrej woli życzymy naszym bliskim powodzenia. Wówczas, zamiast podziękowań słyszymy "nie dziękuję”. Dlaczego w naszej kulturze nie mamy nawyku wdzięczności, skąd to przekonania, że czyjeś trzymanie kciuków może przynieść nam pecha? O tym opowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.