W jakim wieku umysł dziecka jest już na tyle ukształtowany, by postawić tę diagnozę?
Po opublikowaniu filmiku na młodą kobietę spadła lawina hejtu. Dziś tłumaczy, jak poradzić sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach.
Coraz częściej takie rozpoznanie słyszą osoby dorosłe.
Joe Navarro całe zawodowe życie poświęcił studiowaniu, doskonaleniu i stosowaniu sztuki komunikacji niewerbalnej. Obserwował miny, gesty i ruchy całego ciała. Tę wiedzę wykorzystał pracując przez 25 lat jako agent specjalny w służbach FBI. W rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Marcinem Sawickim wyjaśnił, co zdradza nasza mowa ciała.
Już za tydzień szaleństwo zakupów, czyli Black Friday. Sklepy i internet zalewa nas promocjami, to już nie tylko jeden dzień promocji, ale cały tydzień Black Week. Jak ustrzec się nadmiernego kupowania? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawiamy o tym z Klaudią Pytlikzmagającą się z zakupoholizmem oraz z psycholożką Sonią Ziembą-Domańską.
Układ czuciowy to jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Mimo że dotyk daje nam poczucie bezpieczeństwa, a także łagodzi ból, to są sytuacje, gdy bardzo nam przeszkadza. Dlaczego tak się dzieje?
Udostępniamy darmowy fragment poradnika "Nastolatki na zakręcie".
"Nastolatki na zakręcie" to rzetelne kompendium wiedzy dla rodziców młodych ludzi, które nie radzą sobie z życiem. Poradnik stanowiący klucz do poprawienia relacji z dorastającym dzieckiem stworzyła redakcja czasopisma "Charaktery" we współpracy z 22 specjalistami w dziedzinie psychologii oraz Fundacją TVN. Już dziś, na naszej stronie możesz pobrać darmowy fragment książki.
Czym różni się dojrzałość od dorosłości? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym m.in. z psycholog dr Joanną Flis.
"Te uczucia, myśli mogą być jednak też źródłem pokory, jak i inspiracji do zgłębiania wiedzy".
Natalia Wiśniewska jest jedną z osób, które wystąpiły w programie "Autentyczni". To format, który ma przybliżyć rzeczywistość osób w spektrum autyzmu. Uczestnicy pod pieczą Macieja Stuhra przeprowadzają wywiady ze znanymi osobami. W rozmowie z reporterką dziendobry.tvn.pl Natalia opowiedziała, jak wyglądało jej dzieciństwo oraz czy miała wsparcie rówieśników i nauczycieli.
Oto poradnik dla rodziców i pedagogów.
Od bycia rodzicem nie można wziąć urlopu na żądanie czy zwolnienia lekarskiego, ale można spróbować nauczyć się odpuszczać i szukać równowagi. Jak to zrobić?
Opowieści osób, które przeżyły śmierć kliniczną często łączy jeden motyw - tunel, przez który przechodzą. Historie te są jednak bardzo osobiste i subiektywne, a mimo to naukowcy nieustannie prowadzą badania w tym kierunku. O tym, jak wygląda śmierć kliniczna, a także o doświadczeniach z pogranicza śmierci opowiedział w podcaście "Anatomia Śmierci" neurochirurg
"To problem w wielu polskich domach".
Uzależnienie od alkoholu to problem, który coraz częściej dotyka dzieci. Szacuje się, że po tę używkę sięgają już 12-13-latkowie. Jak rozpoznać, że z nastolatkiem dzieje się coś niepokojące? Dlaczego dzieci sięgają po alkohol? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii uzależnień, MONAR oraz Michalina Kobla, dziennikarka.
Jąkanie utrudnia nawiązywanie kontaktów. Często zdarza się, że osoby, które go doświadczają, są wyśmiewane i stają się obiektem niewybrednych żartów. Skąd się bierze jąkanie i jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Ramona Rey, wokalistka oraz dr n. społ. Aleksandra Jastrzębowska, Jasińska neurologopedka, psycholożka.
Psychopatę możemy spotkać na ulicy, w pracy czy na randce. Co jednak w sytuacji, gdy jest on naszym szefem? Na początku jest czarujący, jednak bardzo szybko zaczyna manipulować otoczeniem. Ta charyzma połączona z inteligencją może zagwarantować sukces, a często co najmniej kierownicze stanowisko. Dlaczego tak doskonale widzimy psychopatę w pozycji lidera? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy na ten temat z Żanetą Gotowalską-Wróblewską, dziennikarką, autorką książki pt. "Jak się nie dać psychopacie?" oraz Piotrem Gałeckim, psychiatrą, Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Psychiatrii.
Nagła strata często wiąże się z traumą. Nieoczekiwana choroba lub wypadek to sytuacje, na które ciężko się przygotować. Bohaterowie materiału Dzień Dobry TVN doświadczyli żałoby i dzięki pomocy centrum eMOCja potrafią patrzeć w przyszłość z optymizmem. Jak wygląda działalność organizacji?
FUO to inaczej metoda asertywnego wyrażania krytyki. Skrót pochodzi od trzech naczelnych zasad tego modelu. "F" oznacza fakty, "U" to ustosunkowanie, a "O" to pierwsza litera słowa oczekiwania.
"Córka nawet po śmierci babci leżała chwilę przy niej".
Zabawne i przerażające skutki lunatykowania.
"Nie warto działać na swoją szkodę".
"Mogą wywoływać spory i konflikty".
Zbliża się Halloween, wokół straszą nas zombie i lampiony z dyni. Choć dla wielu dzieci strach to tyko zabawa, nie brakuje dreszczyku emocji, który może w nadmiarze wzbudzić długotrwały lęk. Psycholożka dziecięca Marta Bąkowska i mama 4 dzieci Justyna Kozłowska opowiedziały w Dzień Dobry TVN o swoich doświadczeniach.
Holly Bourne - pisarka, dziennikarka i doradczyni ds. seksu dla młodzieży - pochyliła się nad tematem pornografii wśród brytyjskich nastolatków.
Jak zareagować, gdy pociecha doświadcza braku akceptacji ze strony kolegów?
Rodzice stanęli przed trudnym zadaniem.
Już 1 i 2 listopada na antenie TVN będzie można obejrzeć pierwsze odcinki programu "Autentyczni". Do udziału w nim zaproszono osoby w spektrum autyzmu. Co to jest? Jak się go rozpoznaje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Karolina Dyrda, psycholog, terapeutka oraz Radosław Machnica, tata 12-letniego Mateusza w spektrum autyzmu.
Przemocowe zachowanie niejednokrotnie potrafi ranić równie boleśnie, co silny cios. Dlatego tak ważne jest, by edukować Polaków na temat rodzajów przemocy i jej symptomów.