W życiu wielu z nas zdarza się doświadczyć chwil, w których zmagamy się z własnymi kompleksami. Jak sobie z tym radzić i osiągnąć stan pełnej samoakceptacji? Skąd biorą się kompleksy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psycholożką, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną Agatą Głydą oraz trenerką personalną i instruktorką fitness Joanną Gawron-Pawłowską.
Dzięki silnej woli, 17-latce udało się odłożyć wyznaczoną sobie sumę. Niestety jej szczęście nie trwało zbyt długo.
Rozpoznanie zespołu przewlekłego zmęczenia nie jest proste, dlatego wielu chorych latami nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Jak wygląda życie z tą chorobą? Jak można ją leczyć?
Dostawanie prezentów sprawia nam ogromną przyjemność. Czy tak samo jest z ich dawaniem? Jakie obszary uruchamiają się wtedy w naszych mózgach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Kamil Zieliński, psycholog.
Jak rodzice mogą rozpoznać, że dziecko woła o pomoc?
Blue Monday wypada w trzeci poniedziałek stycznia i uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy faktycznie tak należy go postrzegać? Skąd wzięła się ta teoria? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz Marcin Sawicki.
Blue Monday uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy faktycznie musi taki być? Zobacz, co zrobić, żeby nie dopuszczać do siebie negatywnych myśli.
"Ruszanie na nowo po porażce wymaga naszej elastyczności".
"Mówimy o osobach zamkniętych w przestrzeniach blaszanych".
Na czym ona polega? Czy jest bezpieczna i w jakich sytuacjach się z niej korzysta?
"Myślimy językiem korzyści".
"To jest ten rodzaj problemu, że czas nie leczy ran".
Introwertyk kojarzy się z osobą nieśmiałą i wycofaną. Gdy o nim myślimy, widzimy zazwyczaj samotnika i odludka, który nie chce lub nie umie nawiązywać kontaktów z ludźmi. To dość stereotypowe ujęcie, ponieważ osobowość introwertyczna jest o wiele bardziej złożona. Kim jest introwertyk i jak zachowuje się w sytuacjach społecznych?
Kilku porad udzieliła nam Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeutka i mindset coach.
Noc sylwestrowa zbliża się wielkimi krokami zatem to ostatni dzwonek, by zastanowić się, jak chcemy spędzić tę wyjątkowy czas. Jedni chcą się bawić do białego rana, a drudzy wolą w ciepłych kapciach posiedzieć w domowym zaciszu. O tym, jak nie tu nie ulec presji i zorganizować ten czas po swojemu porozmawialiśmy z Jakubem B. Bączkiem, trenerem mentalnym i psychologiem sportu.
"Konsekwencje mogą być bardzo poważne".
W cyklu "Miejska dżungla" sprawdziliśmy, jak ludzie reagują na nietrzeźwą.
Na pytania odpowiadała psycholog Katarzyna Chotkowska, jedna z ekspertek kampanii "Zobacz człowieka".
Czym jest higiena cyfrowa a czym fonoholizm? Jak rozróżnić oba zjawiska? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z ekspertem dr Maciejem Dębskim.
Myślenie wizualne, czyli po prostu myślenie obrazami, przydaje się w edukacji czy biznesie. Jak je rozwijać?
Syndrom Kasandry odnosi się do tych osób, które czują, że znają przyszłość, ale nie mogą jej zmienić.
"Warto to zrobić".
Święta to wyjątkowy czas, który zazwyczaj jest przepełniony miłością i radością. Jednak dla tych, którzy żyją w cieniu starty, to szczególnie trudny moment, który nieuchronnie staje się dużym wyzwaniem. O tym, jak przeżyć święta, gdy zmagamy się z żałobą po stracie bliskiej osoby, porozmawialiśmy z psychologiem dr Agnieszką Siedler.
"Obowiązkiem jest obrona własnych granic".
"Ważna jest samoedukacja i złapanie kontaktu z emocjami".
Czego najczęściej boją się mamy?
Ofidiofobia to strach przed wężami, który może powodować napady lęku i utrudniać codzienne funkcjonowanie.
- To jest bardzo fajny pomysł - komentuje Katarzyna Bosacka.
Wiele dzieci wykazuje się niezwykłą empatią względem zwierząt. Czasem bywa tak, że przynoszą one do domu ranne, potrzebujące schronienia psy, koty lub gryzonie. Nie zawsze jednak rodzice mają możliwości, by im pomóc. Co robić w takiej sytuacji? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym Moniką Machnicką.
Większość nastolatków przechodzi fazę buntu. W tym okresie nie chcą się podporządkować i przyjąć tego, czego, co mówią do nich dorośli. Jak porozumieć się dzieckiem, które nie chce rozmawiać ani z tatą, ani z mamą? Jakich błędów nie popełnić i nie zrazić do siebie nastolatka? Rodziców, którzy chcą znać odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy na bezpłatny webinar: "Co stoi za buntem nastolatka?".