Od bycia rodzicem nie można wziąć urlopu na żądanie czy zwolnienia lekarskiego, ale można spróbować nauczyć się odpuszczać i szukać równowagi. Jak to zrobić?
Opowieści osób, które przeżyły śmierć kliniczną często łączy jeden motyw - tunel, przez który przechodzą. Historie te są jednak bardzo osobiste i subiektywne, a mimo to naukowcy nieustannie prowadzą badania w tym kierunku. O tym, jak wygląda śmierć kliniczna, a także o doświadczeniach z pogranicza śmierci opowiedział w podcaście "Anatomia Śmierci" neurochirurg
"To problem w wielu polskich domach".
Uzależnienie od alkoholu to problem, który coraz częściej dotyka dzieci. Szacuje się, że po tę używkę sięgają już 12-13-latkowie. Jak rozpoznać, że z nastolatkiem dzieje się coś niepokojące? Dlaczego dzieci sięgają po alkohol? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii uzależnień, MONAR oraz Michalina Kobla, dziennikarka.
Jąkanie utrudnia nawiązywanie kontaktów. Często zdarza się, że osoby, które go doświadczają, są wyśmiewane i stają się obiektem niewybrednych żartów. Skąd się bierze jąkanie i jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Ramona Rey, wokalistka oraz dr n. społ. Aleksandra Jastrzębowska, Jasińska neurologopedka, psycholożka.
Psychopatę możemy spotkać na ulicy, w pracy czy na randce. Co jednak w sytuacji, gdy jest on naszym szefem? Na początku jest czarujący, jednak bardzo szybko zaczyna manipulować otoczeniem. Ta charyzma połączona z inteligencją może zagwarantować sukces, a często co najmniej kierownicze stanowisko. Dlaczego tak doskonale widzimy psychopatę w pozycji lidera? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy na ten temat z Żanetą Gotowalską-Wróblewską, dziennikarką, autorką książki pt. "Jak się nie dać psychopacie?" oraz Piotrem Gałeckim, psychiatrą, Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Psychiatrii.
Nagła strata często wiąże się z traumą. Nieoczekiwana choroba lub wypadek to sytuacje, na które ciężko się przygotować. Bohaterowie materiału Dzień Dobry TVN doświadczyli żałoby i dzięki pomocy centrum eMOCja potrafią patrzeć w przyszłość z optymizmem. Jak wygląda działalność organizacji?
FUO to inaczej metoda asertywnego wyrażania krytyki. Skrót pochodzi od trzech naczelnych zasad tego modelu. "F" oznacza fakty, "U" to ustosunkowanie, a "O" to pierwsza litera słowa oczekiwania.
"Córka nawet po śmierci babci leżała chwilę przy niej".
Zabawne i przerażające skutki lunatykowania.
"Nie warto działać na swoją szkodę".
"Mogą wywoływać spory i konflikty".
Zbliża się Halloween, wokół straszą nas zombie i lampiony z dyni. Choć dla wielu dzieci strach to tyko zabawa, nie brakuje dreszczyku emocji, który może w nadmiarze wzbudzić długotrwały lęk. Psycholożka dziecięca Marta Bąkowska i mama 4 dzieci Justyna Kozłowska opowiedziały w Dzień Dobry TVN o swoich doświadczeniach.
Holly Bourne - pisarka, dziennikarka i doradczyni ds. seksu dla młodzieży - pochyliła się nad tematem pornografii wśród brytyjskich nastolatków.
Jak zareagować, gdy pociecha doświadcza braku akceptacji ze strony kolegów?
Rodzice stanęli przed trudnym zadaniem.
Już 1 i 2 listopada na antenie TVN będzie można obejrzeć pierwsze odcinki programu "Autentyczni". Do udziału w nim zaproszono osoby w spektrum autyzmu. Co to jest? Jak się go rozpoznaje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Karolina Dyrda, psycholog, terapeutka oraz Radosław Machnica, tata 12-letniego Mateusza w spektrum autyzmu.
Przemocowe zachowanie niejednokrotnie potrafi ranić równie boleśnie, co silny cios. Dlatego tak ważne jest, by edukować Polaków na temat rodzajów przemocy i jej symptomów.
Czasem bardzo trudno rozpoznać czy ktoś próbuje nami manipulować, czy jedynie próbuje nam coś wyperswadować. Jest jednak kilka oznak, które pozwalają zorientować się czy jesteśmy pod wpływem niekorzystnego dla nas wpływu. O tym w studio Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Kaca, trener odczytu kłamstwa.
Aktor Krystian Pesta, który wciela się w antybohatera serialu "Behawiorysta", oraz Katarzyna Klimko-Damska, kryminolożka i psychoterapeutka, wspólnie zastanowili się w Dzień Dobry TVN, dlaczego widzów fascynują mroczne postaci.
Telefon komórkowy to sprzęt, bez którego większość z nas - niezależnie od wieku - nie wyobraża sobie życia. Władze Wielkiej Brytanii zamierzają z tym walczyć. Tamtejszy rząd planuje wprowadzić ograniczenia w korzystaniu ze smartfonów dla uczniów.
Kim są osoby aseksualne? Czy brak ochoty na seks jest "normalny"? O tym rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe-Kurillą, seksuolożką.
Rozwój osobisty pomaga nam poznać siebie i daje nowe możliwości. Dlaczego mimo tak wielu zalet, wyznaczanie sobie nowych wyzwań i celów budzi w nas lęk?
Październik to miesiąc świadomości ADHD. Jak wygląda codzienność osób, które usłyszały taką diagnozę? Co może sugerować, że dana osoba ma właśnie ADHD. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Agata Strzegowska, osoba z ADHD, Kamila Szulc, mama dziecka z ADHD oraz dr Wenesa Gajos, psychiatra, kierowniczka Poradni ADHD u Dorosłych w Centrum Terapii Dialog.
Wyjaśniała to Katarzyna Chotkowska, jedna z ekspertek kampanii "Zobacz człowieka".
Poniżanie, a także obraźliwe komentarze znacząco wpływają na naszą pewności siebie. - Ważne jest, aby wiedzieć, jak odpowiedzieć osobie, która nas obraża - stwierdziła dr Marta A. Cooper, która wraz z innymi psychologami postanowiła wesprzeć poniżane osoby. Eksperci przygotowali kilka zwrotów, które mogą okazać się pomocne w takiej sytuacji.