Mózg to główne centrum dowodzenia naszego organizmu. Choć odpowiada za najważniejsze procesy, które zachodzą w ludzkim ciele, to nie zawsze działa idealnie. Dlaczego umysł czasem płata nam figle? W Dzień Dobry TVN - z okazji Europejskiego Dnia Mózgu - rozmawialiśmy na ten temat z Urszulą Dąbrowską, biolożką, dziennikarką, pisarką i popularyzatorką nauki.
Zmiany, z którymi przychodzi nam się mierzyć w życiu, nie zawsze są wynikiem naszych wyborów. W drodze ku akceptowaniu nowej rzeczywistości przychodzi z pomocą Joanna Chmura. Psycholożka i trenerka znana jest ze swojej platformy rozwojowej "On my way". W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej najnowszej książce oraz co przechodzimy, gdy życie rzuca nam podkręcone piłki.
Porażki są nieodłącznym elementem naszego życia. Choć przytrafiają się nam na różnych etapach i powinniśmy być z nimi oswojeni, to nie zawsze nam to wychodzi. Jak sobie poradzić z niepowodzeniem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały psycholożka, terapeutka par Marzena Mawricz oraz wicemistrzyni olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Natalia Czerwonka.
O politykach, które należy wdrożyć oraz skali problemu alkoholowego, w rozmowie z Michaliną Koblą w cyklu "Choroba to nie moda" na łamach serwisu dziendobry.tvn.pl, mówił Krzysztof Brzózka, były szef PARPA.
Psycholog wyjaśnia, czym jest depresja reaktywną.
Satyryk Tomasz Jachimek przyznał, że w tej kwestii poniósł spektakularną klęskę wychowawczą.
Drzemka to wspaniały sposób na regenerację organizmu. Wiedzą o tym Włosi, którzy w ciągu dnia preferują odpoczynek w formie sjesty. Jednak nie tylko w krajach południowych uroki drzemki zostały docenione. Od niedawna na całym świecie 11 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Jaka jest historia tego nietypowego święta? Jakie są zalety drzemki?
Choć te osoby rzeczywiście chętnie okazują wsparcie innym, to płacą za to wysoką cenę.
Poznaj rady trenerki budowania pewności siebie.
Pod hasłem "Blisko telefonu-daleko od dziecka" Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój najmłodszych.
O kobietach psychopatkach mówi się znacznie rzadziej, niż o mężczyznach z tym rodzajem zaburzeń. Okazuje się, że płeć piękna w tym aspekcie jak dotąd była "niedoceniana".
Relacja kobiety i mężczyzny to temat podejmowany od wieków. Świat się zmienia, a nowe pokolenie zaczyna myśleć o związkach w sposób zupełnie inny, niż poprzednie. Czy role społeczne, które przypisuje się konkretnej płci, pomagają cementować związek, czy przeszkadzają w rozwoju? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z aktorami, którzy grają w spektaklu "Jak Zabłocki na mydle":
Czytanie niechcianych komentarzy i osądów na swój temat to codzienność osób, które dzielą się życiem w przestrzeni internetu.
Praca daje nam nie tylko pieniądze, ale i poczucie bezpieczeństwa. Mimo że ogłoszeń wystawianych przez firmy, które szukają pracowników, jest mnóstwo, to nie wszystkim udaje się przejść płynnie z jednej posady na drugą. Dlaczego tak się dzieje? Jak możemy zwiększyć swoje szanse na zlezienie pracy? Co zrobić, kiedy skończyliśmy 50 lat i przestaliśmy być atrakcyjni dla pracodawców? O tym rozmawialiśmy z Małgorzatą Czernecką, psycholożką i ekspertką ds. well-being.
Niestety, czasem i po zawarciu małżeństwa wizja wspólnego życia może się zmienić. Co możemy wówczas zrobić?
Kiedy przekraczamy granicę między pracowitością a nałogiem?
23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Wielu rodziców myli bunt nastolatka z tą właśnie chorobą. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym, jak je rozróżnić i jak pomóc dziecku w tej sytuacji.
Niektóre osoby będące w związkach z dłuższym stażem zapominają o okazywaniu partnerom wdzięczności za małe akty przysługi czy życzliwości. Tymczasem to właśnie na dostrzeganiu drobnych gestów i dziękowaniu za nie można budować bliskość i więź. Jak zatem postrzegać partnera/partnerkę jako osobę, której warto okazywać wdzięczność i budować zdrową relację na lata? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN nasi goście.
Na państwa pytania na czacie odpowie ekspertka - psychodietetyczka i psychoterapeutka Elżbieta Lange.
Czy takie zachowanie to zdrada? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.
Wielu rodziców lubi wyręczać swoje dzieci i kontrolować. Czy tak powinno wyglądać wychowanie? Jak taka nadopiekuńczość wpływa na pociechy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Ewelina Pańczyk - psychotraumatolożka, mama Ewy, dr Maciej Dębski - socjolog problemów społecznych, Uniwersytet Gdański, tata Idy i Antka oraz Basia Kurdej-Szatan - aktorka, mama Hani i Henia.
Kim są klienci? Jak wygląda taka sesja?
"Mam jedną niepopularną radę".
Zjawisko generalizowania i przypisywania pewnych cech niektórym grupom ludzi to stygmatyzacja społeczna. To podstawowy mechanizm tworzenia stereotypów, które są krzywdzące dla wielu ludzi. Skutkiem stygmatyzacji jest wykluczenie społeczne. Jak z nim walczyć? Przypominamy o tym w Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej.
Ich podstawą są specyficzne, niestandardowe metody pracy, które mają pobudzić kreatywność.
Wiele osób nie potrafi się nudzić, wciąż szukając bodźców stymulujących do działania. Okazuje się jednak, że nudząc się możemy pobudzać kreatywność.
Wiele osób chciałoby, aby określony sposób na to, jak osiągnąć cel, zakończył wszystkie ich problemy i doprowadził je do upragnionego zwycięstwa.
Światowy Dzień Ducha Ludzkiego może kojarzyć się z religijnością, jednak nie jest to do końca prawda. To dzień, w którym należy celebrować wszystko to, co związane z duchowością, ale także z tym, co zostało poznane. Czym jest Świtowy Dzień Ducha, kiedy powstał i jak go celebrować?