Światowy Dzień Ducha Ludzkiego może kojarzyć się z religijnością, jednak nie jest to do końca prawda. To dzień, w którym należy celebrować wszystko to, co związane z duchowością, ale także z tym, co zostało poznane. Czym jest Świtowy Dzień Ducha, kiedy powstał i jak go celebrować?
Czarnowidz, krytyk i nadzorca. To emocjonalni terroryści, którzy mieszkają w głowie wielu z nas. O trudnych myślach, którzy utrudniają nam codzienne życie, książkę pod tytułem "Bliskość i lęk. Jak budować lepsze relacje" napisał psychoterapeuta dr Marcin Matych. Jak radzić sobie z sabotującymi nas natrętnymi myślami?
Hejt dotyka bardzo wiele osób niezależnie od wieku, pochodzenia, statusu. Z tym zjawiskiem w nietypowy sposób postanowiło walczyć jedno z liceów w Krakowie. Szkoła wraz z Fundacją Dobry Hasztag zorganizowała wyjątkową galę, wzorowaną na MMA. Czy to pomogło młodym ludziom zrozumieć, jak niebezpieczny jest hejt i dlaczego nie można ignorować takich zachowań?
Rodzic stoi przed wieloma wyzwaniami, by w rozsądny sposób dbać o bezpieczeństwo dziecka, jednocześnie pozwalając mu kształtować potrzebną w przyszłości autonomię.
Sprawdź, co to może oznaczać.
Kiedy nastoletni eksperyment zamienia się w ryzykowne zachowanie?
Kto go otrzymuje?
Dysleksja czy dysgrafia mogą utrudniać naukę i zdobywanie nowych informacji. Skąd się biorą? Jak można sobie poradzić? Kiedy zaświadczenie o takich trudnościach może być pomocne? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Joanna Giżyńska, psycholog, psychoterapeuta, Dominika Sobiesiak, która ma stwierdzoną dysleksję oraz Olgierd Petrajtis, który ma dysgrafię.
"Ja często tobie zazdroszczę".
Influencer to dla wielu młodych ludzi jeden z najbardziej atrakcyjnych zawodów. Choć czasem pozwala zdobyć popularność i naprawdę duże pieniądze, to ma swoją ciemną stronę. O tym, jak naprawdę wygląda ten świat w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Janek Strojny, były influencer, autor książki "Nie zostawaj influencerem" oraz Anna Kusz, psychoterapeutka, specjalista od uzależnień.
Statystyki pokazują, że jedna osoba na 90 może być interpłciowa, czyli nie wpisuje w podręcznikowe normy, jak wygląda typowo męskie czy kobiece ciało. Jak wygląda życie tych osób w Polsce? Jak wyglądają procedury medyczne? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Magda Rakita, osoba interpłciowa, Fundacja Interakcja oraz Katarzyna Stadnik, mama interpłciowej córki, Fundacja Interakcja.
"The Traitors. Zdrajcy" to nowy program, który już niedługo będzie można obejrzeć na antenie stacji TVN. Uczestnicy show, aby wygrać, muszą nauczyć się nie tylko panować nad emocjami, ale kłamać i rozpoznawać kłamstwo. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Malwina Wędzikowska, prezenterka programu "The Traitors. Zdrajcy" oraz Łukasz Kaca, ekspert od komunikacji niewerbalnej.
Kreowanie wizerunku to potężna broń, którą osoby związane z mediami, ale również politycy potrafią się umiejętnie posługiwać.
Znacie to? Wchodzicie w nowy związek, pragniecie, by tym razem było idealnie i nagle zdajecie sobie sprawę, że powracają do was dokładnie te same problemy, co przy poprzednich parterach. Kolejny raz trafiacie na "ten sam model". Jak to możliwe? O tym opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Jak ważne w życiu jest pozytywne nastawienie, wiemy wszyscy. Kirsten Harrell, psycholog z USA, prowadzi badania nad wpływem optymistycznego nastawienia na zdrowie i jego rolą w procesie leczenia. Wyniki badań potwierdzają, że optymiści rzadziej chorują na nowotwory, choroby serca czy depresję. Dzień Pozytywnego Myślenia jest okazją do zastanowienia się nad swoim podejściem do życia.
W życiu wielu z nas zdarza się doświadczyć chwil, w których zmagamy się z własnymi kompleksami. Jak sobie z tym radzić i osiągnąć stan pełnej samoakceptacji? Skąd biorą się kompleksy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psycholożką, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną Agatą Głydą oraz trenerką personalną i instruktorką fitness Joanną Gawron-Pawłowską.
Dzięki silnej woli, 17-latce udało się odłożyć wyznaczoną sobie sumę. Niestety jej szczęście nie trwało zbyt długo.
Rozpoznanie zespołu przewlekłego zmęczenia nie jest proste, dlatego wielu chorych latami nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Jak wygląda życie z tą chorobą? Jak można ją leczyć?
Dostawanie prezentów sprawia nam ogromną przyjemność. Czy tak samo jest z ich dawaniem? Jakie obszary uruchamiają się wtedy w naszych mózgach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Kamil Zieliński, psycholog.
Jak rodzice mogą rozpoznać, że dziecko woła o pomoc?
Blue Monday wypada w trzeci poniedziałek stycznia i uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy faktycznie tak należy go postrzegać? Skąd wzięła się ta teoria? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz Marcin Sawicki.
Blue Monday nazywany jest najbardziej depresyjnym dniem roku. Kiedy się pojawił i jak zyskał na popularności? Kiedy wypada w 2024 roku?
Blue Monday uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy faktycznie musi taki być? Zobacz, co zrobić, żeby nie dopuszczać do siebie negatywnych myśli.
"Ruszanie na nowo po porażce wymaga naszej elastyczności".
"Mówimy o osobach zamkniętych w przestrzeniach blaszanych".
Na czym ona polega? Czy jest bezpieczna i w jakich sytuacjach się z niej korzysta?
"Myślimy językiem korzyści".
"To jest ten rodzaj problemu, że czas nie leczy ran".
Introwertyk kojarzy się z osobą nieśmiałą i wycofaną. Gdy o nim myślimy, widzimy zazwyczaj samotnika i odludka, który nie chce lub nie umie nawiązywać kontaktów z ludźmi. To dość stereotypowe ujęcie, ponieważ osobowość introwertyczna jest o wiele bardziej złożona. Kim jest introwertyk i jak zachowuje się w sytuacjach społecznych?
Kilku porad udzieliła nam Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeutka i mindset coach.