Asystent zdrowienia, czyli kto?
Asystent zdrowienia to ktoś usytuowany między lekarzem psychiatrą, psychologiem a pacjentem. - Wspomaga pacjenta w zrozumieniu procesu, w którym się znajduje. Czasami to chodzi o psychoedukację, jak działają leki, czasami to chodzi o wsparcie psychologiczne w kryzysach, ze zrozumieniem siebie samego - powiedział w Dzień Dobry TVN Rafał Kłopotowski, asystent zdrowienia.
- Nazwałabym się towarzyszką, towarzyszką w zdrowieniu, ale też takim przykładem, że z tą naszą chorobą psychiczną można żyć. Każdy z nas, każdy asystent ma swoje moce i sposoby na pomaganie. Pracujemy też swoją osobowością i przede wszystkim doświadczeniem kryzysu. Ja np. prowadzę zajęcia wokalne, prowadzę Klub Pacjenta, Rafał grupy. To są też takie sposoby na to, jak wspomóc tych ludzi w procesie zdrowienia - tłumaczyła Zofia Pieńkowska, asystent zdrowienia.
Dzięki temu, że asystentem zdrowienia zostaje osoba, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego - pacjent łatwiej się z nim identyfikuje. - Mają podobne problemy, akurat są w środku tej całej sytuacji, którą ja już przeszedłem i mogę być dla nich modelem - tłumaczył Rafał Kłopotowski.
Jak można zostać asystentem zdrowienia?
- Uczyłem się zawodu w Stanach. Moja droga do tego zawodu jest trochę inna niż Zosi. Ja wychodząc ze szpitala, trafiłem do fundacji, która mniej więcej funkcjonuje tak, jak eFkropka, [...], tam zacząłem rozmowy indywidualne z pacjentami, prowadzenie grup, rzecznictwo. Po powrocie do Polski postanowiłem robić to samo, bardzo się sprawdzam w tej pracy, to jest taka praca marzenie - stwierdził Rafał Kłopotowski.
W Stanach Zjednoczonych pacjenci ze szpitala byli odsyłani do fundacji, gdzie pracowali z nimi asystenci zdrowienia. Jak to wygląda w Polsce? Co zrobić, aby skorzystać z pomocy asystenta zdrowienia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak działa EMDR? Piotr Adamczyk: "Chodzę na psychoterapię i chyba się do tego dogrzebuję pomału"
- Syndrom królowej śniegu. Kobieta samowystarczalna czy żyjąca w ciągłym strachu?
- Dzieci będą miały lepszą opiekę psychologiczną w szkołach? Martyna Wojciechowska: "Wierzę w to"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News