Czasem bardzo trudno rozpoznać czy ktoś próbuje nami manipulować, czy jedynie próbuje nam coś wyperswadować. Jest jednak kilka oznak, które pozwalają zorientować się czy jesteśmy pod wpływem niekorzystnego dla nas wpływu. O tym w studio Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Kaca, trener odczytu kłamstwa.
Aktor Krystian Pesta, który wciela się w antybohatera serialu "Behawiorysta", oraz Katarzyna Klimko-Damska, kryminolożka i psychoterapeutka, wspólnie zastanowili się w Dzień Dobry TVN, dlaczego widzów fascynują mroczne postaci.
Telefon komórkowy to sprzęt, bez którego większość z nas - niezależnie od wieku - nie wyobraża sobie życia. Władze Wielkiej Brytanii zamierzają z tym walczyć. Tamtejszy rząd planuje wprowadzić ograniczenia w korzystaniu ze smartfonów dla uczniów.
Kim są osoby aseksualne? Czy brak ochoty na seks jest "normalny"? O tym rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe-Kurillą, seksuolożką.
Rozwój osobisty pomaga nam poznać siebie i daje nowe możliwości. Dlaczego mimo tak wielu zalet, wyznaczanie sobie nowych wyzwań i celów budzi w nas lęk?
Październik to miesiąc świadomości ADHD. Jak wygląda codzienność osób, które usłyszały taką diagnozę? Co może sugerować, że dana osoba ma właśnie ADHD. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Agata Strzegowska, osoba z ADHD, Kamila Szulc, mama dziecka z ADHD oraz dr Wenesa Gajos, psychiatra, kierowniczka Poradni ADHD u Dorosłych w Centrum Terapii Dialog.
Wyjaśniała to Katarzyna Chotkowska, jedna z ekspertek kampanii "Zobacz człowieka".
Poniżanie, a także obraźliwe komentarze znacząco wpływają na naszą pewności siebie. - Ważne jest, aby wiedzieć, jak odpowiedzieć osobie, która nas obraża - stwierdziła dr Marta A. Cooper, która wraz z innymi psychologami postanowiła wesprzeć poniżane osoby. Eksperci przygotowali kilka zwrotów, które mogą okazać się pomocne w takiej sytuacji.
"Chcemy stworzyć przyjazne przestrzenie".
Co powinno wzbudzić nasz niepokój?
W cyklu "Miejska dżungla" sprawdziliśmy, jak przechodnie reagują na niewłaściwe zachowania wobec młodych ludzi.
Kontakt z filmami dla dorosłych, szczególnie w przypadku dzieci, może przynieść opłakane skutki.
Samotność to stan, który nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Najnowsze badania pokazują, że osoby, które nie mają wokół siebie kogoś bliskiego, nie potrafią rozróżnić prawdziwych osób od fikcyjnych postaci.
Każdy człowiek ma swoje cele, plany czy marzenia. Niestety, często zdarza się, że nie uda się mu ich zrealizować przez paraliżujący strach. Dlatego tak bardzo ważna jest umiejętność przezwyciężenia tej niezwykle trudnej bariery?
Czy da się żyć z "dusi groszem" i nie zwariować?
Katarzyna Miller pragnie odczarować relacje na linii teściowa-synowa, które, jeżeli wierzyć ludowym mądrościom i dowcipom, nie mogą być serdeczne.
Po sześćdziesięciu latach polscy naukowcy jako jedyni na świecie powtórzyli eksperyment Miligrama. Dokonali tego na czele z socjologiem Konradem Majem. Badanie ma odpowiedzieć na pytanie, czy ludzie zmienili się od czasów II wojny światowej, czy rządzą nimi podobne schematy?
Zaufanie buduje się latami, a traci się często w jednej chwili. Sprawdź, jak odbudować zaufanie w związku.
"Kondycja psychiczna młodzieży jest katastrofalna".
"Dla rodziców to jest często bolączka"
2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Z tej okazji w naszym studiu porozmawialiśmy z Anną Stęrzewską, nauczycielką, która doświadczyła przemocy domowej, dziennikarką Darią Górką oraz psycholożką Joanną Flis, która przez cały program wraz z Justyną Rzytki-Sroką odpowiadała na naszym czacie na pytania widzów.
Kiedy bawimy się w dorosłość, a nie realnie ją przeżywamy?
O radzeniu sobie z traumą porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholożką Agą Kruk i działaczką społeczną po amputacji Joanną Szyłak.
Psychopata to osoba, która nie respektuje ogólnie przyjętych norm i zależy je na zaspokojeniu przede wszystkim własnych potrzeb. Badacze postanowili bliżej przyjrzeć ludziom, którzy przejawiają cechy typowe dla psychopaty. Co ustalili?
W studiu Dzień Dobry TVN spotkaliśmy się z Tatianą Mindewicz-Puacz, która podpowiedziała nam, jak możemy rozładować gniew, nie stwarzając zagrożenia dla otoczenia i własnego portfela.
Kto tu jest winny? Dorosłe dziecko czy rodzic? Porozmawialiśmy o tym z psycholog Marzeną Mawricz.
Z pomocą rodzicom przychodzi książka "Nastolatki na zakręcie".
Zobacz, jak podejmować trudne rozmowy.
Przekazanie rodzinie informacji o ciąży może być dla wielu osób stresujące. W jaki sposób podjąć ten temat i przy jakiej okazji?