Franek, syn Katarzyny w tym roku wakacje spędzi w domu oraz u cioci na działce. Ostatnio zapytał mamę, dlaczego nie może pojechać na wyjazd "tak jak rówieśnicy".
Z pomocą "szczepionka" job crafting.
Niestety, partner Magdy pozwolił sobie na chwilę zapomnienia podczas tygodniowego wyjazdu do Albanii, a kobieta do dziś nie może zaufać żadnemu mężczyźnie.
Skąd bierze się takie zachowanie i jak na nie reagować?
- Chciałabym normalizować takie rzeczy - podkreśliła Joanna Chmura.
W Dzień Dobry TVN przeprowadziliśmy eksperyment, który zweryfikował, czy reagujemy na przemoc psychiczną wobec dzieci.
Nadchodzi lato, czas zabawy i relaksu. Aby móc w pełni oddać się beztrosce, warto być świadomym zagrożeń, które mogą na nas czekać. Szczególnie podróżując z dziećmi. O tym, jak przestrzec najmłodszych przed potencjalnym niebezpieczeństwem, a zarazem nie przestraszyć rozmawialiśmy z Jolantą Zmarzlik, psycholog i specjalista ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
"Problem pojawia się, gdy zaczynamy tworzyć coś, co nie istnieje".
Przyjęło się, że ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej dotyka przede wszystkim chłopców. Nie jest to jednak prawda, ponieważ zaburzenie pojawia się również u dziewczynek. Jak wygląda codzienne życie dorosłych kobiet z ADHD?
Co robić, gdy bliska nam osoba zacznie spotykać się z naszym byłym partnerem?
Rodzice prędzej czy później staną przed zadaniem wytłumaczenia dziecku, co to znaczy, że ludzie umierają. Trudno jest odpowiedzieć na tak postawione pytanie zgodnie z prawdą, dostosowując jednocześnie informacje do wieku malucha. Czy sztuczna inteligencja może nam w tym pomóc? Wygenerowaną przez chat GPT wiadomość pokazaliśmy psychologowi. Jak ją ocenił?
W Dzień Dobry TVN pojawiły się: Agnieszka Stążka-Gawrysiak – potrójna mama oraz autorka książki "Self-regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic?" oraz psycholożka dziecięca – Marta Bąkowska, które doradziły, jak rozmawiać z dziećmi o emocjach.
Czy takie odczucia są w pełni naturalne?
Do zbudowania udanego związku potrzebne są m.in. szczera rozmowa oraz umiejętność chodzenia na kompromisy. Niestety czasem zdarza się, że zamiast wypracować rozwiązanie, które zadowoli obie strony, zaczynamy narzucać swoje zdanie partnerowi lub czegoś mu zakazywać. Czy wolno nam to robić? Na ten temat porozmawialiśmy z Zuzanną Butryn, psychologiem.
Komplementy czasem poprawiają nam humor, a czasem wprawiają w zakłopotanie. Jaki mamy do nich stosunek? Czy potrafimy je przyjmować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym materiale.
"Latające małpy narcyza" mogą bardzo negatywnie wpłynąć na naszą codzienność.
We wtorek 31 maja obchodzimy Dzień bez papierosa. Uzależnienie od nikotyny nie należy do rzadkości. Wynika to z łatwego dostępu do papierosów, w których znajduje się od 6 do 11 mg tej substancji. Do leczenia uzależnienia od nikotyny mogą przekonać wyniki testu tolerancji nikotyny Fagerströma i skutki palenia papierosów.
Osoby zmagające się z problemem bezpłodności często obawiają się odrzucenia ze strony partnera.
ADHD coraz częściej diagnozowane jest u dorosłych. Wiele osób zauważa u siebie zachowania, które są objawem tego zaburzenia, jednak przez brak świadomości i mnogość mitów na ten temat, nie wiążą tych zachowań z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Na co zwracać uwagę? Jak wygląda diagnostyka? O tym opowiedziały nam Paulina Pietrzak, psycholożka, specjalistka od ADHD oraz Olimpia Jenczek, która walczy z zespołem nadpobudliwości.
"W moim przypadku leczenie ran polega na pakowaniu się w kolejny związek".
"To nie jest projekt o chorobie, to jest projekt o człowieku".
Jak nie dać się oszukać?
O wyzwaniach stojących przed pokoleniem "sandwich" rozmawiamy z socjologiem Agatą Rorbach.
W 2022 roku konsultanci linii 116 111 podjęli najwięcej, bo aż 885, interwencji ratujących życie lub zdrowie dzieci. To blisko 2,5 interwencji dziennie. Dlaczego tak się dzieje? Gościem Dzień Dobry TVN była Monika Orkan-Łęcka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Jak odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości?
Jak dbać o miłość w związku kompletnym?
Pracę modelki zaczęła w wieku 15 lat. Jej kariera szybko nabrała tempa. Parę lat później trafiła do szpitala psychiatrycznego. Diagnoza – choroba afektywna dwubiegunowa. O tym, jak wygląda życie po terapii oraz praca w modelingu opowiedziała w Dzień Dobry TVN Cleo Ćwiek i dziennikarka Agata Trzebuchowska, która napisała wywiad rzekę z modelką pt. "Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym".
Według statystyk przeklinamy dużo, chętnie i często, szczególnie gdy ponoszą nas pozytywne lub negatywne emocje. Niestety nawet gdy staramy się nie robić tego przy dzieciach, maluchy bardzo często wychwytują brzydkie słowa z otoczenia. Jak reagować na niecenzuralne teksty naszych pociech? Co robić w takich sytuacjach? O tym opowiedzieli nam Marta Bąkowska, dziecięcy psycholog kliniczny oraz Krzysztof Wiśniewski, tata dwóch synów. Natomiast Filip Chajzer odwiedził miasto, w którym Polacy przeklinają najwięcej.
- To nie jest tak, że jedyną przyczyną są wady charakterologiczne - komentuje dr Aleksandra Piotrowska, psycholożka dziecięca w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.