Śmierć 5-letniego chłopca
W środę, 18 października doszło do tragicznego zdarzenia w Poznaniu. 71-letni mężczyzna zaatakował grupę przedszkolaków. 5-letnie dziecko zostało dźgnięte nożem. Na miejscu zdarzenia pojawiły się dwa zespoły ratownicze, które podjęły reanimację chłopca. Niestety nie udało się go uratować.
Ta tragedia wstrząsnęła Polską. Wielu rodziców stanęło teraz przez trudnym wyzwaniem - wytłumaczenia dziecku okoliczności tego zdarzenia. W jaki sposób przeprowadzić rozmowę z pociechą, by mówiąc prawdę jednocześnie zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa?
Jak rozmawiać z dzieckiem?
Psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Monika Machnicka w rozmowie z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl Aleksandrą Matczuk, podzieliła się z rodzicami ważnymi wskazówkami. Jak podkreśliła, w tej sytuacji bardzo ważny jest spokój u dorosłych. Komunikat powinien w zależności od wieku, zawierać proste i zrozumiałe słowa, bez zbyt szczegółowych i drastycznych opisów. Dostosujmy go więc do wieku i indywidualnych potrzeb dziecka.
- Możemy zapytać pociechę co wie o wydarzeniu, jak się czuje z tymi informacjami. Postarajmy się dać mu przestrzeń do wyrażenia swoich uczuć, w tym obaw. Pamiętajmy, że jesteśmy tu, aby chronić. Pomocne będzie też przekazanie dziecku, że są ludzie, którzy pomagają i zapobiegają takim wydarzeniom - tłumaczyła ekspertka.
Gdy dziecko zacznie zadawać pytania, starajmy się odpowiedzieć na nie w sposób zrozumiały i przede wszystkim uczciwy. - Warto pamiętać, że proces zrozumienia i przetworzenia tej sytuacji może zająć dużo czasu. Najważniejsze to pokazać dziecku, że jest ktoś, kto go rozumie i jest gotów wspierać je w trudnych sytuacjach - dodała Monika Machnicka.
Przykładowy komunikat:
"Wiem, że słyszałeś o smutnym wydarzeniu, które miało miejsce i chcę o tym z Tobą porozmawiać. To normalne, że jesteś zaniepokojony i przerażony, bo to bardzo trudna sytuacja. Chcę, żebyś wiedział, że jestem tutaj, żeby Cię wspierać i pomóc Ci zrozumieć to, co się stało. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz porozmawiać o swoich uczuciach, jesteśmy dostępni. Nie jesteś sam. Razem możemy próbować zrozumieć, co się stało. Pamiętaj, że możesz do nas przyjść, kiedy tylko będziesz gotów na rozmowę. Czy jest coś, czym jesteś zaniepokojony lub chciałbyś wiedzieć więcej?".
Trudne zadanie dla rodzica
Psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Monika Machnicka podkreśliła, że naturalną reakcją osób dorosłych jest brak zrozumienia wobec tak okrutnego aktu przemocy. Jak rodzice mogą sobie z tym poradzić?
- Warto znaleźć miejsce, gdzie można wyrazić swoje emocje i podzielić się nimi z innymi dorosłymi, aby nie przenosić ich na dziecko. Bardzo ważne jest to, aby to dorośli najpierw przetworzyli swoje emocje i byli gotowi na wysłuchanie pytań dziecka oraz jego obaw - podsumowała ekspertka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy warto zawsze mówić dzieciom prawdę? "Te wzorce się jednak przekazuje"
- Jak rozmawiać z najmłodszymi o seksie i cielesności? "Jesteśmy pierwszymi edukatorami seksualnymi naszych dzieci"
- Rodzicu, nie kontroluj swojego dziecka tylko z nim rozmawiaj
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto