Co decyduje o tym, które zdarzenie ma szansę pozostać w umyśle malucha na stałe? O wynikach badań nad pamięcią porozmawialiśmy w dziendobry.tvn.pl z psycholog Klaudią Bartoszewską.
Redaktorka dziendobry.tvn.pl Berenika Olesińska porozmawiała o tym z psychologiem Pauliną Dyrdą.
Część z nas ma nawyk mówienia do siebie. Robimy to w domu, a nawet w pracy. Czy jest w tym coś złego? Czy takie zachowania powinny nas martwić, a może są zupełnie normalne? Na ten temat porozmawialiśmy z Krzysztofem Bąkiem, psychoterapeutą psychoanalitycznym, współpracującym z Wellbee.
"Mamy do czynienia z dysproporcją".
Sprawdź, w czym tkwi sekret dobrej relacji.
Tygrysie rodzicielstwo opiera się na dyscyplinie, perfekcjonizmie.
"Rodzice w sztafecie pokoleń przekazali nam pewne tendencje, braki oraz dysfunkcje".
Mimo że o depresji mówi się coraz więcej, to ogromna grupa pacjentów wciąż zbyt późno zgłasza się do specjalisty. Co gorsza, część nie chce przyjmować leków z obawy, że zmienią one ich osobowość lub strukturę mózgu. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jak leczy się depresję i jak ją rozpoznać? Zapytaliśmy o to psychiatrę Klemens.
W Dzień Dobry TVN psycholożka zadała 5 podstawowych pytań egzystencjalnych, na które warto sobie odpowiedzieć.
Współczesny mężczyzna musi mierzyć się z wieloma problemami. Jego myśli skupione są wokół pracy i innych wyzwań dnia codziennego, ale coraz częściej wędrują także w kierunku społecznych przemian i utraty dominującej roli. Czy kobieca niezależność to cios wymierzony w męskie ego? Jak zmieniał się model męskości na przestrzeni ostatnich lat? Małgorzata Ohme zapytała o to uznanego psychologa, Jacka Masłowskiego. Rozmowa odbyła się podczas transmisji na żywo, zorganizowanej w mediach społecznościowych z okazji Dnia Kobiet.
"To opiekun, ktoś, kto prowadzi, podpowiada nam".
Psychiatra rozwiewa wątpliwości.
Nastoletnie dziewczyny w dzisiejszym świecie zmagają się z wieloma trudnościami. Dlaczego?
"Ważne jest wsparcie ze strony osób, które nas rozumieją".
"Słyszałam, że jestem szczęściarą. To nieprawda".
Cleo Ćwiek na drodze do odkrycia własnej tożsamości usłyszała dwie, kluczowe diagnozy - spektrum autyzmu i choroby afektywnej dwubiegunowej.
Syndrom Piotrusia Pana odnosi się przede wszystkim do niedojrzałych mężczyzn. Czym dokładnie charakteryzuje się taka postawa i jak wpływa na związek? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Marzena Mawricz, psycholożka i terapeutka.
Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu kobiety. Czego powinien nauczyć swoją córkę?
Na co zwrócić uwagę, by nie dać się zranić?
"Mam wrażenie, że robi to specjalnie, bo zawsze w takich sytuacjach, patrzy, jak zareaguję".
Problemy stanowią nieodłączny element codzienności każdego człowieka. Ich rozwiązywanie wymaga kreatywności i zdecydowanego działania, jednak w obliczu przeciwności losu wiele osób decyduje się pójść na skróty, ograniczając się do jednej strategii. To pokłosie myślenia tunelowego, które często idzie w parze z przewlekłym obniżeniem nastroju i innymi dolegliwościami natury psychicznej.
Interocepcja to zmysł, który coraz bardziej fascynuje naukowców. Odbiera on bowiem wszystkie sygnały z narządów wewnętrznych. Czym dokładnie jest, jak wpływa na nasze życie i czy ma go każdy? Na te pytania odpowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Jak w obliczu wszechobecnego hejtu wzmacniać dziecko, uczyć je dobroci, ale i asertywności? Na te pytania odpowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Każdy z nas czasem czegoś się boi, ale zazwyczaj potrafimy sobie radzić z taki sytuacjami. Niestety niektóre osoby odczuwają strach i lęk znacznie silniej. Zdarza się, że całkowicie je paraliżuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jak sobie z tym poradzić? Gdzie i kiedy warto poszukać pomocy? Czy ten strach można zmienić w odwagę? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr Katarzyną Czyż, psychoterapeutką, autorką książek.
"To od pary zależy, jak potoczą się ich dalsze losy".
- Dopuściłam się kradzieży, bo nie miałam pieniędzy, żeby grać - wyznała na antenie.
Psycholożka dziecięca dr Aleksandra Piotrowska wyjawiła przyczynę.
"Nie chcemy się do tego przyznać".
Samobójstwo, przez siłę oddziaływania na otoczenie zmarłej osoby i skalę towarzyszącego jej bólu, jest tematem tabu. Tymczasem to właśnie rozmowa nierzadko stanowi kluczowe narzędzie jego prewencji.
- Zamierzam zrobić dużą akcję społeczną i film dokumentalny. Dla idei, nie dla pieniędzy - zapowiedziała w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską.