Przyłapała ojca na zdradzie i zastanawia się, czy powiedzieć o tym matce. Psycholog: "To ogromne obciążenie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Poczucie winy po zdradzie partnera
Poczucie winy po zdradzie partnera
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Zdrada - jedni ją usprawiedliwiają i szukają przyczyny w nieodpowiednim zachowaniu zdradzanego partnera, drudzy nie wybaczają i za brak lojalności obwiniają wyłącznie zdradzającego. Co na ten temat sądzą psychologowie? Próbują uświadomić, że za ten bezapelacyjnie zły i krzywdzący wiele osób czyn odpowiada ten, kto go dokonał, a pośrednimi ofiarami niedotrzymania wierności dorosłych bywają często dzieci. Co zrobić, gdy odkryjemy romans rodzica? W dziendobry.tvn.pl porozmawialiśmy o tym z psycholożkami Magdaleną Chorzewską oraz Pauliną Gdańską.

Zdrada małżeńska. Córka przyłapała ojca na rozmowie z kochanką

Marta nie zdążyła jeszcze w pełni dorosnąć, a już przestała wierzyć w miłość. Rodzina od zawsze była dla niej priorytetem i ostoją, na której mogła polegać w trudnych chwilach. 19-latka chciałaby zająć się własnym życiem uczuciowym, jednak jej głowę wciąż zaprzątają myśli krążące wokół rozpadu małżeństwa rodziców. Rozpadu, który ona wyczuwa i do którego może doprowadzić posiadana przez nią informacja.

Wszystko zaczęło się dwa miesiące temu. Ojciec diametralnie zmienił swoje zachowanie, na co mieszkająca z nim pod jednym dachem córka zwróciła szczególną uwagę. - Typowe oznaki. Zaczął się nagle perfumować, stroić, nie wracał czasami na kolacje i tłumaczył, że ma więcej pracy - opowiada nasza rozmówczyni.

Mimo wyraźnych symptomów zdrady Marta pragnęła ufać tacie. Analizowała każdą niecodzienną sytuację i wmawiała sobie, że rzeczywiście może być pochłonięty dodatkowymi obowiązkami zawodowymi. Niestety próby wybielenia ojca okazały się bezskuteczne, bowiem prawda sama wyszła na jaw.

- To nie jest powód do dumy, że zajrzałam w jego telefon. Ale właśnie dzięki temu wiem, że zdradza mamę. Niepokoił mnie fakt, że od tygodni coś tam ukrywał, choć wcześniej, przez wiele lat dawał mi swoją komórkę ot tak. Nie pomyliłam się - mówi ze smutkiem 19-latka.

Marta znalazła w telefonie korespondencję, z której bezsprzecznie wynika, że ojciec od miesięcy ma romans z koleżanką z pracy. - Mówią sobie o wszystkim. Obgadują w wiadomościach mnie, mamę, brata. To obrzydliwe. Nie jestem w stanie spojrzeć mu w oczy - ujawnia nasza rozmówczyni. Jak jednocześnie zaznacza, jej rodzice są małżeństwem od dwóch dekad i nie pamięta, by przechodzili jakikolwiek kryzys - nadal okazują sobie czułość, śpią w jednym łóżku i chętnie trzymają się za ręce w miejscach publicznych.

Zdrada ojca. Czy dziecko powinno powiedzieć o niej matce?

Marta zastanawia się, co zrobić z tą niekomfortową dla niej informacją. Chce być fair w stosunku do mamy i w przypływie emocji próbowała powiedzieć jej o swoim odkryciu. Po przeanalizowaniu prawdopodobnych scenariuszy powstrzymała się jednak przed ujawnieniem romansu ojca.

- Nie godzę się na to, by mama żyła w kłamstwie i była poniżana, ale jednocześnie wiem, że ta wiadomość ją zniszczy. Gdy powiem prawdę, na pewno zażąda rozwodu. Ale czy powinnam się wtrącać? Czy kobieta powinna dowiadywać się o takich rzeczach od dziecka? To chyba minimum przyzwoitości, by ojciec sam się przyznał do zdrady - rozmyśla 19-latka.

Co w takiej sytuacji radzą eksperci? Według psycholog Pauliny Gdańskiej nie istnieje żadne idealne rozwiązanie problemu, ale pewne jest to, że dzieci - niezależnie od ich wieku - nie mogą być stroną konfliktu.

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencji ujawnienia informacji o zdradzie, a decyzja: "mówić czy nie" powinna uwzględniać charakter związku i relacji między rodzicami. Utrzymywanie takiej tajemnicy jest ogromnym obciążeniem psychicznym. Byłoby optymalnie, gdyby osoba, która odkryła taką tajemnicę, miała kogoś zaufanego, komu może o tej sytuacji powiedzieć, aby uwolnić się od napięcia - tłumaczy specjalistka.

Podobne zdanie na ten temat ma psycholog Magdalena Chorzewska. - Nie wolno zachowywać tej tajemnicy dla siebie, bo może to tworzyć wiele konfliktów wewnętrznych - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl. Szczera rozmowa ze zdradzającym rodzicem może przynieść najlepsze rezultaty.

- To, co zalecam, to rozmowę z rodzicem, który dopuścił się zdrady. Rodzic nie może oczekiwać, że dziecko zatrzyma ten kłopotliwy sekret dla siebie, a dziecko nie może zostać wplątane w solidarność ze zdradzającym rodzicem. Ewentualny rozpad związku nie nastąpi z winy dziecka i nie można dać sobie wmówić, że jest inaczej - uświadamia ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Motortion/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości