Sukces a przyjaźń
Doskonale znamy powiedzenie "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". Utarło się, że o autentyczności przyjacielskiej więzi mówimy wtedy, gdy możemy na kogoś liczyć w trudnym okresie życia. Jednak czasem to nasze osiągnięcia i powodzenie w życiu mogą weryfikować wartość danej relacji.
Do takich wniosków doszła m.in. Karolina, która przyjaźni się ze swoją przyjaciółką Magdą od wczesnego dzieciństwa.
- Z Magdą zawsze trzymałyśmy się razem, mimo że w kolejnych latach uczęszczałyśmy do innych szkół. Razem dorastałyśmy. Gdy zaczynałam karierę, nie było łatwo, a Magda również była przy mnie i mi kibicowała. Każde moje niepowodzenie sprawiało, że czułam się z nią jeszcze bliżej związana, wtedy naprawdę mogłam na nią liczyć - opowiada nasza rozmówczyni.
- Wszystko zmieniło się 2 lata temu, gdy zdobyłam bardzo dobre stanowisko, zaczęłam zarabiać duże pieniądze, udało mi się kupić fajny samochód, poznałam ukochanego, z którym zamieszkałam po pół roku. Magda zaczęła się odsuwać, za każdym razem, gdy próbowałam coś opowiedzieć pozytywnego na temat mojego życia, czułam, że mnie zbywa, a jej humor momentalnie się psuje - wspomina.
- Sama często mówiła, że nic jej nie wychodzi, choć moim zdaniem też radzi sobie dobrze w swoim zawodzie. Gdy opowiadałam jej o planach, bardzo krytykowała moje słowa, mówiła mi, że to głupie, że to nie ma sensu, mimo że wszyscy wręcz dodawali mi w tym skrzydeł. Ponadto dowiedziałam się też, że za plecami mówi, że mi odbiło, że jestem teraz egoistką, bo nie mam dla niej aż tyle czasu, co wcześniej. Ostatnio ktoś powiedział mi, że sukces weryfikuje przyjaźń, i czuję niestety, że w tym przypadku może się tak to skończyć - podsumowuje.
Osiągnięcia testują przyjacielską relację
Czy życiowe osiągnięcia rzeczywiście mogą zniszczyć przyjaźń? Zdaniem psycholog i psychoterapeuty Jessiki Kmieć, sukces może pokazać nam kto tak naprawdę jest dla nas prawdziwym wsparciem, ponieważ nie każdy będzie w stanie przyjąć do siebie fakt, że przyjacielowi powodzi się w życiu. W tym przypadku może pojawić się zawiść czy nawet złowrogość.
- Dzieje się tak, ponieważ dla wielu osób współczucie "słabszej" osobie/przyjacielowi, któremu się nie układa, będzie łatwiejsze, niż współodczuwanie czyjejś radości i satysfakcji. Dopóki ktoś nie wychodził przed szereg "przyjaźń" funkcjonowała, natomiast kiedy jedna z osób zaczęła odnosić sukcesy okazało się, że nie ma na to przestrzeni w relacji. I wtedy może dochodzić do sytuacji, w której zawiść zacznie brać górę nad przyjaźnią, mogą pojawić się komentarze typu "zmieniłeś/aś się", "kiedyś taka/i nie byłeś/aś". Istotne jest wtedy to, aby zadać sobie pytanie, czym jest dla nas przyjaźń, jakie ma funkcje i czy tak wygląda aktualnie nasza - tłumaczy ekspertka.
Co możemy zrobić, by przyjaźń mogła przetrwać? W końcu często ten problem dotyczy wieloletnich relacji, których nie chcemy utracić przez nagłą zmianę zachowania drugiej osoby.
Psycholog radzi, by mówić o swoich uczuciach, gdy przyjaciel reaguje w negatywny sposób na to, czym się z nim dzielimy. - Chodzi o ukazanie swojej perspektywy i chęci wyjaśnienia sytuacji, by tę relację naprawić. Pamiętajmy jednak o tym, że przyjaciel to osoba, która jest z nami nie tylko w gorszych chwilach, ale też w tych pełnych uznania i sukcesu - podsumowuje Jessica Kmieć.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Latające małpy", czyli pomocnicy narcyza. Dlaczego trzeba na nie uważać? "Ogrzewają się w blasku"
- "Umyka nam, że ona ciągle jest kobietą". Jak dbać o relację z przyjaciółką, której urodziło się dziecko?
- Ile bliskich relacji możemy zbudować? Badacz ma na ten temat ciekawą teorię
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto