RODC to zmora związków. Zobacz, czy dotyczy Was

Źródło: Dzień Dobry TVN
„Nie chce związku, wystarczy seks”
„Nie chce związku, wystarczy seks”
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Lęk towarzyszy nam w stresujących, zagrażających zdrowiu lub sprawiających dyskomfort sytuacjach. Mało kto utożsamia go z uczuciem, które może pojawić się w bezpiecznej i zdrowej relacji z uważnym na nasze potrzeby partnerem. Istnieją jednak osoby, które nawet w dobrze rokującym związku potrafią dostrzec rysę. Dostrzec albo ją samemu wyryć, poddając się natrętnym myślom w obawie przed zaangażowaniem. Jak objawia się tzw. relationship anxiety, inaczej zwane ROCD? To zmora naszych czasów, której tajniki zgłębiła dla dziendobry.tvn.pl psycholog Marzena Mawricz.

ROCD. Czym jest lęk w związku?

Majka ma świadomość, że myśli o rozstaniu, które kłębią się w jej głowie, są irracjonalne. Jest zdrową, wysportowaną trzydziestolatką, prowadzi świetnie prosperującą firmę, a u jej boku stoi wymarzony mężczyzna.

- Mój facet to ideał - mówi wprost bez chwili zawahania. Potrafi wymienić dziesiątki jego pozytywnych cech, które zawsze były w jej opinii synonimami męskości i atrybutami najlepszego partnera na życie.

- Przystojny? To mało powiedziane. Kamil jest hot. Znam go już 9 lat, a chemia nie opadła, choć psychologowie mówią, że ulatnia się po dwóch latach. Dogadujemy się prawie we wszystkim. Naszym jedynym problemem jest to, że ja czasami chcę obejrzeć serial, a on mecz. Nasze wspólne plany na przyszłość są już szczegółowo obgadane i w pełni się z nich cieszymy - ocenia obiektywnie.

Kobieta jest pewna, że z partnerem łączy ją prawdziwa miłość - ani przelotne uczucie (ponieważ mieli już okazję zweryfikować je w trudnych momentach życia), ani wyłącznie pożądanie, ani jedynie przyjaźń i związek z rozsądku. W ich relacji wszystkie te elementy świetnie współgrają. - Gdy zwierzam się przyjaciółkom, sugerują: "Może wkradła się rutyna?". Nie, nie i jeszcze raz nie! Nie czuję żadnej nudy - przekonuje.

- Tęsknię za nim, nawet jak idzie do spożywczaka. Kocham go, ale nie chcę z nim być - wyznaje.

Wypowiedź Majki mogłaby wskazywać, że 30-latka jest rozchwiana emocjonalnie. Nic bardziej mylnego. Jej przemyślenia są dosadne, konkretne i z psychologicznego punktu widzenia logiczne. Nasza rozmówczyni cierpi na ROCD, czyli zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, które skupia się wokół relacji intymnych. Prościej można nazwać je lękiem w związku.

ROCD - jakie są objawy?

Jak to zaburzenie się objawia? W tym konkretnym przypadku natrętnymi myślami o tym, czy trwanie w relacji jest słusznym wyborem, który nie pozbawi nas autonomii oraz obawą, że gdzieś za rogiem czeka na nas ktoś lepszy. Lepszy niż ideał.

Winą za to zjawisko można obarczyć konsumpcjonizm i nieograniczony dostęp do dóbr i ludzi (chociażby na platformach randkowych), który utrudnia podjęcie wyboru oraz pogłębia egocentryzm.

- Dzisiejsza kultura życia, promująca indywidualność, potrzebę sukcesu i niezależność, wymusza u młodych ludzi egocentryczną walkę o siebie. A przekonanie, że wszystko może być lepsze i wciąż doskonalone, wzmacnia niepokój w zakresie wiary w siebie i partnera - tłumaczy dla dziendobry.tvn.pl psycholog Marzena Mawricz.

Problemy w związku. Jak pokonać nieuzasadniony lęk?

- Boję się "na zaś". Wiem, że to dziwnie brzmi, ale nie potrafię sobie poradzić z tym uczuciem. Chcę być szczęśliwa, bo mam ku temu powody. Kamil jest wspaniały, nasz związek jest wspaniały. Ale radość odbiera mi ta myśl: "A co jeśli ten mój ideał jest ideałem tylko dlatego, że nie poznałam innego?". Boję się, że dziś jest dobrze, ale za kilka lat coś się zniszczy, a ja będę żałować, że nie poczekałam z podjęciem decyzji o ślubie - wyjaśnia swój punkt widzenia Majka.

To książkowy przykład trudności w pogłębianiu zaangażowania, które według psycholog Marzeny Mawricz wynikają z:

  • lęku przed utratą wolności i samostanowienia;
    • lęku przed dominacją i zależnością;
      • lęku przed zatraceniem własnego "Ja";
        • lęku przed podjęciem złej decyzji i odebraniem sobie możliwości.

          - Nikt nie da nam gwarancji, że nasza decyzja jest właściwa, a wybór partnera trafny. Ale wybranie tego jedynego partnera opiera się właśnie na świadomej rezygnacji z wielu innych możliwości i nie uleganiu pokusom w przyszłości - nawet gdy pojawią się kryzysy. Satysfakcjonujący związek wymaga dojrzałości od obojga partnerów i ich pracy nad swoimi emocjami oraz zachowaniem. To codzienna praca nad odpowiedzialnością za swoje wybory - uświadamia ekspertka.

          Jak uporać się z relationship anxiety?

          Obserwować siebie i nie bagatelizować wątpliwości, ale jednocześnie dogłębnie je analizować i sprawdzać, czy mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, czy też są zwykłym urojeniem.

          - Gdy lepiej poznasz i nazwiesz swoje lęki, zrozumiesz ich źródło. Dowiesz się, czy są uzasadnione, bo nieodpowiednie zachowanie partnera budzi w tobie opór, czy też powinnaś popracować wyłącznie ze swoimi przekonaniami i doświadczeniami - radzi psycholog Marzena Mawricz.

          Szczera rozmowa z partnerem o odczuwanych obawach również może przynieść znaczną ulgę i odstraszyć natłok niepotrzebnych, destrukcyjnych myśli. W ostateczności warto zgłosić się do specjalisty, który pomoże w przepracowaniu problemu.

          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

          Zobacz także:

          Autor: Berenika Olesińska

          Źródło zdjęcia głównego: zoranm/Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana