Związki i seks

Dlaczego trudno stworzyć udany związek? Oto najczęstsze przyczyny

Związki i seks

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak stworzyć super związek?
Jak stworzyć super związek?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Każdy, kto wchodzi w związek, ma nadzieję, że uda mu się stworzyć naprawdę udaną relację. Niestety z tych zamiarów często niewiele wychodzi. Zapominamy, że wielkie uczucie, to czasem za mało, aby dana relacja mogła przetrwać. Zatem jak zbudować trwały i fajny związek? Czy istnieje recepta na sukces? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali Alina Adamowicz, terapeutka par, Marta Król-Gajko oraz Marcin Gajko.

Jak zbudować super związek?

Nie ma związków idealnych, jednak można zrobić bardzo wiele, aby daną relację do tego ideału zbliżyć. - Często mówimy o związkach negatywnych, toksycznych, a myślę, że warto też porozmawiać o dobrych parach, takich, które tworzą dobrą, trwałą, szczęśliwą relację - mówiła Alina Adamowicz, terapeutka par, trenerka motywacyjna, współautorka książki (wraz z Justyną Moraczewską) "Super związek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie?".

Taki udany związek tworzą Marta Król-Gajko i Marcin Gajko. - Mamy taką bliskość w oddaleniu. Mamy swoje światy. Marta prowadzi warsztaty, pisze książki, wtedy, jak pakuję do takiej torby kangurzej dzieci i skaczę z nimi po mieście, ogarniam sprawy. I odwrotnie. Kiedy ja mam jakieś plany, nagrywam płytę, albo miksuję, to wtedy Marta zabiera maluchy. Dajemy sobie wolność w swoich pasjach, a potem spotykamy się razem i tę bliskość budujemy - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Gajko, reżyser dźwięku i partner Marty.

Marta Król-Gajko, aktorka, dodała że w ich relacji zdarzają się różne sytuacje, także te kryzysowe. - Kryzysy są częścią życia. Przede wszystkim najważniejsze jest to, jak my reagujemy na ten kryzys. Rozmowa, bliskość w codzienności, czyli takie proste rzeczy, to nam pomaga - mówiła. Przyznała też, że takiego podejścia musiała się nauczyć.

Kiedy pojawiają się problemy w związku?

Czasem zdarza się, że zaczynamy, trochę na siłę, zmieniać swojego partnera. Jednak z takich praktyk zazwyczaj nie wychodzi nic dobrego. - Z upływem czasu zmieniamy się i psychicznie, i fizycznie. Inne rzeczy akceptujemy, zmieniają się nasze potrzeby. Warto być zainteresowanym swoim partnerem, aktualizować wiedzę o swoim partnerze. Często myślimy, że nasz partner musi się domyślić, ale tak nie jest - tłumaczyła Alina Adamowicz.

Dlatego tak ważna w związku jest komunikacja. Marta Gajko przyznała, że bardzo dużo rozmawia ze swoim partnerem o uczuciach. Aktorka jest zdania, że wyrażanie swoich emocji - także tych negatywnych - działa na związek oczyszczająco. Jednak to nie jest takie proste. - Uczę się mówić o uczuciach 15 lat. Wydaje mi się, że mężczyźni łatwiej nawiązują relacje, robiąc coś wspólnie z żoną. Zabierają ją na rejs, idą w góry, jeżdżą na rowerach i tam przy okazji powiedzą, co czują. Natomiast kobiety potrafią [...] od razu powiedzieć [...] "czuję się w ten sposób". Ja się uczę (mówić o uczuciach) zanim, coś zaczniemy razem robić - mówił Marcin Gajko.

Czy można się nauczyć mówienia o swoich uczuciach? Jak je okazywać, kiedy trudno jest nam o nich rozmawiać? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości