Cleo Ćwiek na drodze do odkrycia własnej tożsamości usłyszała dwie, kluczowe diagnozy - spektrum autyzmu i choroby afektywnej dwubiegunowej.
Syndrom Piotrusia Pana odnosi się przede wszystkim do niedojrzałych mężczyzn. Czym dokładnie charakteryzuje się taka postawa i jak wpływa na związek? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Marzena Mawricz, psycholożka i terapeutka.
Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu kobiety. Czego powinien nauczyć swoją córkę?
Na co zwrócić uwagę, by nie dać się zranić?
"Mam wrażenie, że robi to specjalnie, bo zawsze w takich sytuacjach, patrzy, jak zareaguję".
Problemy stanowią nieodłączny element codzienności każdego człowieka. Ich rozwiązywanie wymaga kreatywności i zdecydowanego działania, jednak w obliczu przeciwności losu wiele osób decyduje się pójść na skróty, ograniczając się do jednej strategii. To pokłosie myślenia tunelowego, które często idzie w parze z przewlekłym obniżeniem nastroju i innymi dolegliwościami natury psychicznej.
Interocepcja to zmysł, który coraz bardziej fascynuje naukowców. Odbiera on bowiem wszystkie sygnały z narządów wewnętrznych. Czym dokładnie jest, jak wpływa na nasze życie i czy ma go każdy? Na te pytania odpowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Jak w obliczu wszechobecnego hejtu wzmacniać dziecko, uczyć je dobroci, ale i asertywności? Na te pytania odpowiedział dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Każdy z nas czasem czegoś się boi, ale zazwyczaj potrafimy sobie radzić z taki sytuacjami. Niestety niektóre osoby odczuwają strach i lęk znacznie silniej. Zdarza się, że całkowicie je paraliżuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jak sobie z tym poradzić? Gdzie i kiedy warto poszukać pomocy? Czy ten strach można zmienić w odwagę? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr Katarzyną Czyż, psychoterapeutką, autorką książek.
"To od pary zależy, jak potoczą się ich dalsze losy".
- Dopuściłam się kradzieży, bo nie miałam pieniędzy, żeby grać - wyznała na antenie.
Psycholożka dziecięca dr Aleksandra Piotrowska wyjawiła przyczynę.
"Nie chcemy się do tego przyznać".
Samobójstwo, przez siłę oddziaływania na otoczenie zmarłej osoby i skalę towarzyszącego jej bólu, jest tematem tabu. Tymczasem to właśnie rozmowa nierzadko stanowi kluczowe narzędzie jego prewencji.
- Zamierzam zrobić dużą akcję społeczną i film dokumentalny. Dla idei, nie dla pieniędzy - zapowiedziała w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską.
"W dużej mierze zależy to od nas".
Aby wzbudzić w dziecku gotowość do dzielenia się z nami tym, co najgorsze i traumatyczne, najpierw musimy chcieć je poznać, wysłuchać i zrozumieć, nawet w pozornie najbłahszych sprawach. Wiedzą o tym doskonale pracownicy telefonu zaufania.
"Byłbym za tym, aby nie odpuszczać, tylko spróbować".
Mediator sądowy to osoba, która dokonuje mediacji, a więc uczestniczy w rozmowie i pomaga obu jej stronom dojść do porozumienia.
Optymizm w codziennym życiu pomaga łatwiej przezwyciężać trudności, problemy i przeciwności losu, które spotykamy na swojej drodze.
"Sprawienie wrażenia czytania w myślach".
Mobbing w pracy zdarza się częściej, niż mogłoby się nam wydawać. Szacuje się, że aż 46 proc. polskich pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych doświadczyło mobbingu w miejscu pracy. Przy tym ponad połowa padła ofiarą przemocy słownej, a 14 proc. - przemocy fizycznej. O tym problemie jest także coraz głośniej w kontekście uczelni wyższych. Jak na niego reagować?
Pięć osób w województwie małopolskim oraz siedem w województwie dolnośląskim było w przedziale wiekowym od 7 do 12 lat.
W dążeniu do celu zdarzają się sytuacje, kiedy mamy ochotę zapomnieć o swoim postanowieniu i złamać wyznaczone sobie zasady. Czy warto odpuszczać? Czy takie "małe grzeszki" mogą dać nam coś dobrego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog motywacji dr Ewa Jarczewska-Gerc.
Co jeśli zamiast zrozumienia w partnerstwie pojawia się zazdrość i wpędzanie w kompleksy? Czy takie sytuacji w ogóle powinny mieć miejsce? O tym porozmawialiśmy z psychologiem, Zuzanną Butryn.
Kto odnajdzie się w takim schemacie, a dla kogo byłaby to męczarnia?
Jak sobie z tym poradzić?
Mogłoby się wydać, że młodzi ludzie marzą o tym, żeby jak najszybciej wyprowadzić się z rodzinnego domu i zacząć samodzielne życie. Tymczasem osoby urodzone w latach 1990 a 2000 wolą mieszkać z rodzicami, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydać na dobra luksusowe.
Współczesna kultura promuje postawy dalekie od dojrzałości, takie jak: koncentracja na dobrach materialnych, egocentryzm czy niecierpliwość. Jak stać się dorosłym i odnaleźć w sobie spokój?