"Martwię się o nią, bo nie chcę, by ten człowiek zniszczył jej życie".
Na czym polega i do czego może doprowadzić?
"Myślę, że jest też grupa osób, która robi to niejako świadomie".
Badania przeprowadzone przez badaczy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pokazały, że ponad połowa młodych kobiet może w zmagać się z zaburzeniami odżywiania. Które panie są najbardziej narażone i jak można temu zapobiec?
Wraz z nadejściem kolejnego roku część z nas stawia przed sobą nowe wyzwania. Obiecujemy sobie, że zaczniemy więcej się ruszać lub rzucimy palenie. Choć nasze chęci są szczere, to z realizacją planów bywa już różnie. Czy warto robić postanowienia noworoczne? Jak w nich wytrwać? Na ten tematem porozmawialiśmy z dr Mateuszem Grzesiakiem, psychologiem, wykładowcą i konsultantem.
Serdeczność i gotowość niesienia pomocy innym ma ogromną moc, zwłaszcza w miejscu pracy. Niestety wiele osób zdaje się o tym zapominać, stawiając na rywalizację. Dotyczy to między innymi kobiet dotkniętych syndromem królowej pszczół, które po osiągnięciu sukcesu nad wyraz surowo traktują swoje podwładne i nie wahają się szykanować swoich potencjalnych konkurentek.
"To branie odpowiedzialności za jego stan emocjonalny".
- Na co dzień jest dobrze, ale w Wigilię, kiedy tylko mały zaśnie, siadam przy choince i wyję z żalu - mówi Marianna, rozwódka i mama 5-letniego Stasia.
- Głównym powodem są konflikty - twierdzi psycholog Paulina Gdańska.
Święta Bożego Narodzenia i koniec roku dla wielu osób może oznaczać zaostrzenie się kryzysu psychicznego. Jak rozmawiać z bliskim w epizodzie depresyjnym? Gdzie szukać pomocy? O tym w rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała Lucyna Kicińska, pedagożka, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPIN, koordynatorka strefy pomocy serwisu zwjr.pl.
Jak taka decyzja wpływa na związek?
Psychologiczna porada "last minute".
O czym warto pamiętać, by zrobić dobre wrażenie i czuć się komfortowo?
Dawniej rózga od świętego Mikołaja była popularnym straszakiem dzieci. Dziś zwyczaj jest już prawie zapomniany, jednak wciąż znajdują się rodzice, którzy w imię ciszy i spokoju chętnie go praktykują. Czy to oby na pewno dobry element wychowawczy? Zapytaliśmy o to psychologa Katarzynę Kucewicz.
Nie dla wszystkich święta oznaczają radosny czas. Jak je przetrwać?
Psycholodzy z Rzeszowa stworzyli spis krótkich wypowiedzi najmłodszych z sesji terapeutycznych.
Nie dla wszystkich święta oznaczają radosny czas. Jak je przetrwać?
O grudniowym szale zakupów i gotowania porozmawialiśmy z Katarzyną Żak, aktorką, Dagmarą Kaczmarek-Szałkow, dziennikarką TVN24 oraz Kamilą Szczawińska, modelką.
"Nie udawajmy niczego".
Psycholożka Marzena Mawricz opowiedziała w Dzień Dobry TVN o toksycznych relacjach.
Relacje, jakie mamy z rodzicami, mają ogromny wpływ na nasze życie oraz kontakty z innymi ludźmi. Mogłoby się wydawać, że te przyjacielskie tylko procentują. Nic bardziej mylnego. W ocenie specjalistki z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu przyjaźń między matką a córką jest szkodliwa dla każdej ze stron. Dlaczego?
Sprawdź, jak uniknąć nieporozumień.
Z pomocy psychologicznej korzystają osoby w każdym wieku. Najmłodsi pacjenci zgłaszają się na terapię z rozmaitymi problemami. Ich rozmowy ze specjalistami chwytają za serce i zmuszają do głębokiej refleksji nad porządkiem współczesnego świata. Wiele z nich dotyczy poczucia osamotnienia i braku czułości ze strony najbliższych.
Chłopaki też płaczą - a już na pewno te należące do Grupy Performatywnej. Bo okazywanie emocji, dzielenie się swoimi odczuciami i troska o otoczenie nie są wstydem.
"Wybaczam dla siebie, by poczuć spokój i pójść dalej".
Wokół zaburzeń i chorób psychicznych narosło wiele szkodliwych mitów, których dramatyczną konsekwencją jest stygmatyzowanie mierzących się z nimi osób. Wie o tym doskonale Martyna Kaczmarek.
Katarzyna Miller to jedna z najbardziej cenionych polskich psycholożek i psychoterapeutek. W jednym z ostatnich wywiadów bardzo szczerze opowiedziała o relacji z matką. Zdradziła również, dlaczego nie zdecydowała na macierzyństwo.
Te zachowania są sygnałem alarmowym.
Jaką formę przemocy dorośli stosują najczęściej? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Marcin Józefaciuk, nauczyciel i Paulina Mierzejewska, psycholog dziecięcy, terapeuta.
Okazuje się nieraz, że to cała rodzina potrzebuje zmiany i wspólnej pracy żeby młoda osoba mogła wrócić do normalnego funkcjonowania.