Dawniej rózga od świętego Mikołaja była popularnym straszakiem dzieci. Dziś zwyczaj jest już prawie zapomniany, jednak wciąż znajdują się rodzice, którzy w imię ciszy i spokoju chętnie go praktykują. Czy to oby na pewno dobry element wychowawczy? Zapytaliśmy o to psychologa Katarzynę Kucewicz.
Nie dla wszystkich święta oznaczają radosny czas. Jak je przetrwać?
Psycholodzy z Rzeszowa stworzyli spis krótkich wypowiedzi najmłodszych z sesji terapeutycznych.
Nie dla wszystkich święta oznaczają radosny czas. Jak je przetrwać?
O grudniowym szale zakupów i gotowania porozmawialiśmy z Katarzyną Żak, aktorką, Dagmarą Kaczmarek-Szałkow, dziennikarką TVN24 oraz Kamilą Szczawińska, modelką.
"Nie udawajmy niczego".
Psycholożka Marzena Mawricz opowiedziała w Dzień Dobry TVN o toksycznych relacjach.
Relacje, jakie mamy z rodzicami, mają ogromny wpływ na nasze życie oraz kontakty z innymi ludźmi. Mogłoby się wydawać, że te przyjacielskie tylko procentują. Nic bardziej mylnego. W ocenie specjalistki z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu przyjaźń między matką a córką jest szkodliwa dla każdej ze stron. Dlaczego?
Sprawdź, jak uniknąć nieporozumień.
Z pomocy psychologicznej korzystają osoby w każdym wieku. Najmłodsi pacjenci zgłaszają się na terapię z rozmaitymi problemami. Ich rozmowy ze specjalistami chwytają za serce i zmuszają do głębokiej refleksji nad porządkiem współczesnego świata. Wiele z nich dotyczy poczucia osamotnienia i braku czułości ze strony najbliższych.
Chłopaki też płaczą - a już na pewno te należące do Grupy Performatywnej. Bo okazywanie emocji, dzielenie się swoimi odczuciami i troska o otoczenie nie są wstydem.
"Wybaczam dla siebie, by poczuć spokój i pójść dalej".
Wokół zaburzeń i chorób psychicznych narosło wiele szkodliwych mitów, których dramatyczną konsekwencją jest stygmatyzowanie mierzących się z nimi osób. Wie o tym doskonale Martyna Kaczmarek.
Katarzyna Miller to jedna z najbardziej cenionych polskich psycholożek i psychoterapeutek. W jednym z ostatnich wywiadów bardzo szczerze opowiedziała o relacji z matką. Zdradziła również, dlaczego nie zdecydowała na macierzyństwo.
Te zachowania są sygnałem alarmowym.
Jaką formę przemocy dorośli stosują najczęściej? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Marcin Józefaciuk, nauczyciel i Paulina Mierzejewska, psycholog dziecięcy, terapeuta.
Okazuje się nieraz, że to cała rodzina potrzebuje zmiany i wspólnej pracy żeby młoda osoba mogła wrócić do normalnego funkcjonowania.
O zmaganiach z zaburzeniami odżywiania podsycanymi przez kulturowe wymogi aktywistka opowiedziała w cyklu "Choroba to nie moda" Michaliny Kobli.
Grudzień to czas, kiedy większość z nas skupia się na nadchodzących świętach. Planujemy menu, robimy zakupy, kupujemy prezenty. Jednak wśród nas są osoby, które mimo tego całego świątecznego zamieszania czują się bardzo samotne. O tym, jak sobie poradzić z tym smutkiem porozmawialiśmy z Anną Powierzą, aktorką, Marią Niklińską, wokalistką, aktorką oraz Joanną Gutral, psycholożką, psychoterapeutką.
Terapeutka pokazuje prosty sposób: "Zrobi im się głupio"
Naukowcy opracowują sposób, który ma pomóc pozbyć się traumatycznych wspomnień. Badania pokazały, że połączenie beta-blokerów wraz z terapią rekonsolidacyjną może to umożliwić. Czy uda się specjalistom opatentować przełomowe rozwiązanie? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN psycholożka Magdalena Chorzewska.
Czy takie zachowanie da się w jakikolwiek sposób wytłumaczyć? Na pytania czytelniczek dziendobry.tvn.pl odpowiada psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.
- To są wielotygodniowe sytuacje, kiedy ta osoba się do nas nie odzywa - wyjaśnia coach Magdalena Juchniewicz.
Dlaczego kobiety tkwią w przemocowych związkach?
Większość z nas już w dzieciństwie zaczyna snuć plany dotyczące ścieżki kariery, własnego domu i miłości. Po kilkunastu latach przychodzi czas na ich realizację.
"Ciągle pokazywała, co robię źle".
Czy spotykam się z manipulatorem? To pytanie na pewno zadawała sobie część osób będących w relacji, która nie układa się po ich myśli.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zadbało o uruchomienie bezpłatnej infolinii i czatu wsparcia dla dzieci i młodzieży. Jak z nich skorzystać?
W sidła uzależnienia od hazardu wpadają coraz młodsze osoby. Nie trzeba bowiem odwiedzać stacjonarnego kasyna, by móc przeznaczać niebagatelne sumy pieniędzy na grę. W spiralę długów równie dobrze można wpaść w zaciszu własnego domu, korzystając z podręcznych urządzeń elektronicznych, takich jak telefon, tablet czy komputer.
Śmierć to temat tabu. Trudno jest nam się z nią oswoić oraz o niej mówić. Jednak odejście bliskiej dla nas osoby, wymaga, abyśmy pojawili się na pogrzebie. Czy w takiej uroczystość powinny uczestniczyć dzieci? Jeśli tak, to, jak je do niej przygotować? Zapytaliśmy o to Roksanę Benedykciuk, psychologa dziecięcego.