Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach. "To jest cały proces wychowawczy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Zaplanuj wakacje dziecka w przedszkolu
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Front blond - trend lata 2022
Front blond - trend lata 2022
Zadbaj o swoje stopy na lato
Zadbaj o swoje stopy na lato
Makijaż na lato
Makijaż na lato
Nadchodzi lato, czas zabawy i relaksu. Aby móc w pełni oddać się beztrosce, warto być świadomym zagrożeń, które mogą na nas czekać. Szczególnie podróżując z dziećmi. O tym, jak przestrzec najmłodszych przed potencjalnym niebezpieczeństwem, a zarazem nie przestraszyć rozmawialiśmy z Jolantą Zmarzlik, psycholog i specjalista ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Bezpieczne wakacje - podstawowe zasady

Niemal każdy rodzic przed wakacjami rozmawia ze swoim dzieckiem i stara się przestrzec, przed zagrożeniami ze strony nieznajomych. Jak wypośrodkować taką rozmowę, by dzieci nie popadły w skrajność? Granica jest bardzo cienka.

- To się nie stanie po jednej rozmowie, to jest cały proces wychowawczy. To takie wychowywanie dziecka, żeby uczył się od zawsze pewnych zachowań ostrożnościowych. Wtedy przestrzeganie i dodatkowe informacje nie będą przerażające, a będą dopełnieniem pewnych informacji - powiedziała psycholog.

- Niestety, nie ma idealnego sposobu na niebezpieczeństwo. Ten proces trzeba w dowolnym momencie zacząć. Najlepiej nauczyć dziecko mówić nie (...) Jeżeli uczymy dziecko, ze ma prawo mówić nie, to następnie uczymy, że w pewnych sytuacjach ma prawo bardzo głośno powiedzieć nie- dodała.

Czy krzyk pomoże?

- Z tym krzykiem, to nie jest taka łatwa sprawa. Pracując w samych ekstremalnie negatywnych warunkach przeżyć, wiem że w ekstremalnych momentach trudno ten krzyk wydobyć - stwierdziła Jolanta Zmarzlik.

Nasza gościni przybliżyła jednak ciekawy sposób, którego warto się nauczyć.

- "Kot", czyli dziecko odpowiada nieznajomemu, że zaraz pomoże mu poszukać np. kota, ale pójdzie się tylko zapytać mamę. Dodatkowo dziecko może powiedzieć "niech pan zaczeka" i wtedy szybko zwrócić się o pomoc do kogoś innego - poradziła.

Jak nie naruszyć zaufania do świata?

- Musimy konkretnie powiedzieć, że nie wszyscy dorośli są fajni. Czasami są niedobrzy i mogą zrobić krzywdę, ale także mogą być źródłem pomocy. W tym pakiecie nie można o niczym zapomnieć - wyjaśniła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana