"Jestem tak samo ważna, jak inni ludzie". Dlaczego czasem warto być "egoistą"?

Dobre samopoczucie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Intuicja: czym jest i jak jej słuchać?
Intuicja: czym jest i jak jej słuchać?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Selfcare to troska o własny dobrostan. Choć ostatnio wiele mówi się o zdrowiu psychicznym, nadal wiele osób nie wie, jakie podstawowe wartości stoją za mentalną równowagą. Psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz porozmawiała z dziennikarką dziendobry.tvn.pl Zofią Wierzcholską o tym, co tak naprawdę znaczy sformułowanie "być dobrym dla siebie".

Czym jest selfcare?

Selfcare to inaczej zadbanie zarówno o swoje ciało, jak i duszę przy pomocy odpowiedniej diecie, ćwiczeniom, wsparciu bliskich oraz psychoterapii. - Selfcare to umiejętność bycia dla siebie samego zaangażowanym opiekunem, który wsłuchuje się w potrzeby, dba i chroni od naruszania granic. Można powiedzieć, że to taka umiejętność troszczenia się o siebie, tak jak zaangażowany rodzic troszczy się o dziecko. Selfcare to podstawa utrzymania zdrowia psychicznego w harmonii - wyjaśniła Katarzyna Kucewicz, znana z instagramowego profilu Psycholog_na_Insta.

Zarówno definicja, jak i cel, który stawia sobie "samoopieka" wydają się dość ogólne i nie do końca proste do osiągnięcia. Katarzyna Kucewicz zapytana o praktyczne podejście do pielęgnowania swojego dobrostanu wskazuje na proste techniki terapeutyczne.

- Przede wszystkim polecam zadać sobie w ciągu dnia kilka pytań: Czego aktualnie mi potrzeba? Jak sobie w tej sytuacji, w której jestem, radzę emocjonalnie? Co mogę dla siebie zrobić? – powiedziała psycholożka.

Katarzyna Kucewicz stwierdziła, że prostą, acz sprawdzoną metodą, która pozwoli na uporządkowanie myśli, jest prowadzenie dziennika, z pomocą którego nie tylko przelejemy emocje na papier, ale i zaplanujemy choć jedną aktywność tylko dla siebie.

- To może być i coś super spektakularnego, jak i całkowicie malutkiego, na przykład kwadrans na kawkę. Chodzi o to, by w ciągu dnia dawać sobie trochę czasu na pobycie tylko ze sobą i tylko dla siebie. Nie dla rodziny, partnera, klienta czy nawet dla psa. Tylko dla siebie – dodała.

Czy dbanie o siebie to egoizm?

Osoby, które dotychczas nie miały czasu na dbanie o swoje potrzeby, mogą obawiać się, że zostaną przez otoczenie uznane za samolubne lub wręcz egoistyczne. Według Katarzyny Kucewicz pielęgnowanie swojego dobrostanu jest, paradoksalnie, również dbaniem o innych. Gdy "ładujemy baterie", mamy później przestrzeń na to, by być wspierającym rodzicem, przyjaciółką, partnerką, czy pracowniczką.

- Selfcare to podejście w duchu: jestem tak samo ważna, jak inni ludzie. Zasługuję na tyle samo dobra, co bliscy wokół mnie. Egoizmem nazwalibyśmy postawę roszczeniową i pragnienie posiadania więcej niż inni lub nawet kosztem innych. Z selfcare jest inaczej, bo jak dbamy o siebie, to inni na tym zawsze zyskują – tłumaczyła rozmówczyni.

Choć z początku konfrontacje z osobami, które nie są przyzwyczajone do naszej asertywności, nie będą miłe, według ekspertki ostatecznie są dobre dla relacji międzyludzkich.

- Stawianie granic to wspaniały sprawdzian relacji. Te głębokie nie doznają ani cienia uszczerbku, natomiast relacje, które są płytkie i powierzchowne - mogą się skończyć. Oczywiście nikt nie lubi, jak się mu stawia granice, ale życzliwa, kochająca osoba, nawet jeśli początkowo będzie kręcić nosem, to zrozumie, uszanuje i przemyśli. Jeśli na naszą asertywność ktoś odpowiada atakiem, albo manipulacją warto pozostać przy swoim, a tej osobie uświadomić, że nas krzywdzi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości