Bezkidki, czyli kobiety, które nie chcą mieć dzieci. Dlaczego coraz więcej Polek rezygnuje z macierzyństwa?

Źródło: TVN24go
Kobiety Punkt Widzenia - kobiety bezdzietne z wyboru
Kobiety Punkt Widzenia - kobiety bezdzietne z wyboru
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
W cyklu "Kobiecy Punt Widzenia" dziennikarka TVN24 Małgorzata Mielcarek porozmawiała z kobietami, które zdecydowały się nigdy nie urodzić dzieci. Bezkidki, bo tak mówią o sobie bohaterki reportażu, które świadomie podjęły decyzję o bezdzietności, ujawniły, co stoi za ich sposobem myślenia i z jakim reakcjami muszą sobie na co dzień radzić. 

Bezdzietne z wyboru

Marcelina, Alicja, Paulina, Monika, Paulina. Są po trzydziestce i choć każda z nich ma życiowe warunki, by zostać matką, to wszystkie z nich podjęły świadomą decyzję o bezdzietności. W rozmowie z dziennikarką TVN24 Małgorzatą Mielcarek w cyklu "Kobiecy Punkt Widzenia" zdradziły, dlaczego postanowiły zrezygnować z macierzyństwa i z jakim odbiorem społecznym muszą się na co dzień mierzyć.

Z badania przeprowadzonego przez CBOS w 2022 roku wynika, że niemal 70 procent Polek nie chce mieć dzieci, a liczba tych, które chcą – w ciągu ostatnich 5 lat spadła o 10 procent. Paulina Rudnicka swoją decyzję o bezdzietności tłumaczy rzeczowymi argumentami i jak podkreśla – długo zastanawiała się nad scenariuszem uwzględniającym macierzyństwo.

- Ja poświęciłam 32 lata życia na szukanie logicznego argumentu za tym, żeby dzieci mieć, żeby jakkolwiek zrozumieć inne kobiety. Ja go nie znajduję. Zdaję sobie sprawę, że kobiety, które chcą mieć dzieci, że wynika to z czegoś, co jest poza logiką – tłumaczy jedna z bohaterek programu - Paulina Rudnicka.

Presja społeczna i brak zrozumienia

Bohaterki reportażu Małgorzaty Mielcarek nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem, czy uszanowaniem ich decyzji przez innych. Jak zgodnie stwierdzają, w Polsce nadal panuje przekonanie, iż rezygnacja z macierzyństwa nie jest czymś naturalnym, a one – będą w przyszłości żałowały braku potomstwa. Bezkitkom narzuca się, jak powinny się czuć, nie są często traktowane poważnie, a także – bywają nazywane egoistkami.

- Większym egoizmem dla mnie jest rozpatrywanie dziecka w kategoriach kogoś, kto ma się narodzić, by gromadzić kapitał, kto ma mi podać tę przysłowiową szklankę wody, jako istotę, która ma zarabiać na mnie, ma mi coś dać, ma się mną opiekować – przekonuje bohaterka reportażu - Alicja Cembrowska.

Bohaterki cyklu "Kobiecy punkt widzenia" podkreślają, że ich decyzja o bezdzietności nie ma związku z niechęcią wobec dzieci, czy kobiet, które zdecydowały się na dziecko. Frustruje je natomiast presja społeczna, i brak zrozumienia dla ich dojrzałej i przemyślanej decyzji. Jak podkreślają – bardzo ważne jest, by inne bezdzietne kobiety również dzieliły się swoimi historiami tak, by społeczeństwo zrozumiało, że rezygnacja z macierzyństwa jest ich prywatną sprawą

Reportaż można zobaczyć tylko w TVN24 GO.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska, Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

podziel się:

Pozostałe wiadomości