Pierwszy wzór męskości
Wiele mówi się na temat tego, jak relacja z rodzicem kształtuje naszą osobowość. Najczęściej porusza się ten temat w kontekście matki i dziecka, jednak dziś skupimy się na relacji ojca i córką. Tata jest pierwszym wzorem męskości dla dziewczynki. To niezwykle ważna rola rzutująca również na jej dalsze życie.
Jak tłumaczyła psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć, relacja z ojcem kształtuje postrzeganie mężczyzn przez córkę oraz to, jak może budować relacje w przyszłości. - Obecny, zaangażowany, wspierający i okazujący uczucia ojciec sprawia, że dziewczynka buduje poczucie bezpieczeństwa, ma wysokie poczucie własnej wartości oraz potrafi stawiać zdrowe granice - powiedziała.
To wpływa na dorosłe życie
Specjalistka podkreśliła, że córki, które były wspierane i miały pozytywne relacje z ojcem, charakteryzują się wyższym poczuciem własnej wartości, mają rozwinięte umiejętności interpersonalne i większe zaufanie do innych.
Niestety, deficyt uwagi, w tym surowość czy krytyka, zwiększa szanse na pojawienie się problemów z zaufaniem, samooceną i trudności w relacjach romantycznych. Jak temu zaradzić? Pomóc może np. chwalenie, komplementowanie dziecka, gdy uda mu się zrobić coś, z czego samo jest dumne.
- Komplementowanie córki jest bardzo ważnym elementem budowania jej samooceny. Różnorodne pochwały i uznanie mogą wzmacniać poczucie własnej wartości i pewności siebie. Kluczowe jest to, aby komplementy były szczere i dotyczyły nie tylko wyglądu, ale również umiejętności, wkładanego przez nią wysiłku i osiągnięć. To pomaga córce tworzyć konstruktywne przekonania, że jest wartościowa nie tylko za to, jak wygląda, ale również za to, kim jest i co potrafi - radziła Jessica Kmieć.
Jak wspierać dorosłe osoby?
Jeżeli twoja relacja z tatą negatywnie wpłynęła na dorosłe życie lub twoja bliska osoba ma ten problem, możesz sobie z nim poradzić. Co radzi psycholog?
- Przede wszystkim ważne będzie zrozumienie jak relacja z ojcem wpłynęła na życie i jakie wzorce dzisiejszych zachowań wynikają z tych doświadczeń. Warto przyjrzeć się poczuciu własnej wartości i następnie zająć się budowaniem pozytywnego obrazu siebie, poprzez zmianę negatywnych myśli na bardziej konstruktywne - tłumaczyła Jessica kmieć.
Można też rozważyć podjęcie psychoterapii, by nauczyć się budowania zdrowych, opartych na zaufaniu relacji międzyludzkich. - Ważne będzie także wyrażenie i przetworzenie trudnych emocji związanych z relacją z ojcem - podsumowała psychoterapeutka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy życzymy komuś powodzenia, często pada słynne "nie dziękuję". Skąd wziął się niefortunny zwrot?
- "Nawet najlepsza rada może przynieść więcej trudu niż dobra". Ekspertka o dobrych radach od bliskich
- Psycholog radzi, co zrobić, by poprawić swoje życie. "Znam ludzi, którzy wyrośli na gruzach"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/skynesher