Jak łatwo uzależnić się od mediów społecznościowych? Wstrząsające słowa eksperta. "Mój najmłodszy pacjent ma 4 lata"

Jak łatwo uzależnić się od mediów społecznościowych? Wstrząsające słowa eksperta. "Mój najmłodszy pacjent ma 4 lata"
Australia zakazuje dzieciom korzystania z social mediów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Z tego, jak niebezpiecznym narzędziem potrafią być media społecznościowe, doskonale zdaje sobie sprawę rząd Australii, który od przyszłego roku zabroni korzystać z nich dzieciom poniżej 16 roku życia. Jak łatwo jest się od nich uzależnić i w jaki sposób kształtują one psychikę dziecka? Odpowiedzi na te pytania udzielili w Dzień Dobry TVN Mariusz Jędrzejko i Agnieszka Burton.

Jak media społecznościowe wpływają na rozwój dziecka? "Doprowadziły do reorganizacji doby"

Jak podkreśliła dziennikarka Agnieszka Burton, która mieszka na co dzień w Australii, uzależnienie od mediów społecznościowych rzeczywiście stanowi tam poważny problem.

- Zbadano, że ponad 4 na 10 nastolatków ma problemy ze zdrowiem psychicznym, a to jest mocno związane z korzystaniem z mediów społecznościowych, więc rząd obecny wprowadził ten zakaz. Osoby poniżej 16 roku życia nie będą mogły zakładać kont np. na Facebooku, Instagramie, TikToku.... - zaznaczyła.

Nie lepiej jest jednak w Polsce, o czym opowiedział pedagog społeczny Mariusz Jędrzejko, pracujący z dziećmi.

- Mój najmłodszy pacjent ma 4 lata. To jest chłopiec, któremu rodzice dali w pierwszym roku smartfona po to, żeby go zająć, żeby była cisza. Po roku to dziecko jadło tylko i wyłącznie przy włączonych bajkach, a po dwóch latach zasypiało po czterogodzinnym seansie telewizyjnym i spało tylko przy włączonym telefonie - powiedział.

Zdaniem eksperta, to właśnie dobro dziecka powinno być stawiane na pierwszym miejscu.

- Jeżeli patrzymy z punktu dobrostanu dziecka, nie dobrobytu rodziców, to zakaz mediów społecznościowych jest absolutnie uzasadniony - podkreślił.

Mariusz Jędrzejko zwrócił także uwagę na sposób, w jaki media społecznościowe wpłynęły na kluczowy dla rozwoju młodego człowieka sen.

- Mózgi dzieci nie są gotowe do przyjmowania tak ogromnej ilości informacji, czyli bodźcowania. Social media doprowadziły do reorganizacji doby - skróciły sen, a to trzeba mówić i powtarzać tysiąc razy - sen ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. [...] Tylko w nocy czyścimy sobie mózg, zmniejszamy poziom kortyzolu i nabieramy siły do działania kolejnego dnia - zaznaczył.

Dzieci i media społecznościowe - tak czy nie?

Mariusz Jędrzejko podkreślił, że - jego zdaniem - dzieci mogą posiadać swoje telefony dopiero od 12. roku życia.

- Dzieci mogą mieć smartfona, ale od 12. roku życia - powiedział.

Zdaniem eksperta, nowe technologie w znaczący sposób przyczyniają się bowiem do skracania życia człowieka.

- Mamy korzystać z tych urządzeń, ale tylko tyle, żeby nie skracały życia. Ja dzisiaj mówię odpowiedzialnie - nowe technologie cyfrowe i sposób korzystania z nich skracają życie człowieka - zaznaczył.

W jaki sposób media społecznościowe mają skracać nasze życie? Jak wspomniał pedagog społeczny, dzieje się tak za sprawą ogromnego zmęczenia mózgu, który nie jest w stanie funkcjonować na najwyższych obrotach.

- Nasz mózg budzi się rano zmęczony i nie jest w stanie wykonywać dużej ilości czynności, które narzuca cywilizacja - podkreślił.

Okazuje się jednak, że - choć znaczna część Australijczyków popiera nowe przepisy o ograniczonym dostępie do mediów społecznościowych - nie obyło się bez negatywnych aspektów wchodzącej w życie mieszkańców Australii ustawy.

- Są głosy krytyczne, mówiące o tym, że osoby mieszkające daleko od dużych miast będą bardziej izolowane. Często nie będą mogły korzystać z szybkiej pomocy psychologicznej - zaznaczyła Agnieszka Burton.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości