Finsta – zjawisko fałszywych kont na Instagramie. Po co zakłada się taki profil?

Finsta – zjawisko fałszywych kont na Instagramie. Po co zakłada się taki profil?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Szkodliwe wyzwania w mediach społecznościowych
Szkodliwe wyzwania w mediach społecznościowych
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Finsta to coraz popularniejsze zjawisko na Instagramie. Użytkownicy aplikacji, coraz bardziej zmęczeni wyidealizowanym wizerunkiem życia innych osób, tworzą fałszywe konta, na których pokazują prawdę o swoim życiu. 

Finsta to nowe zjawisko w jakże popularnej aplikacji Instagram, służącej do dzielenia się zdjęciami z użytkownikami z całego świata. Nazwa „finsta” pochodzi od angielskiego sformułowania „fake instagram profile”, oznaczającego fałszywy profil na Instagramie, choć z fałszywym kontem ma ono niewiele wspólnego. Zjawisko finsta wywołuje narastającą wciąż liczbę kont, które zakładane są przez osoby zmęczone kreowaniem idealnego wizerunku na Instagramie.

Fani tej aplikacji, poza prowadzeniem swojego głównego konta, jakie mogą obserwować wszyscy użytkownicy portalu, tworzą konta finsta, których zawartość mogą przeglądać wyłącznie wybrane osoby. Wówczas ustawienia prywatności konta są zaostrzone i dostęp do niego mają tylko osoby zaproszone do obserwowania, ewentualnie takie, które wysłały właścicielowi prośbę o umożliwienie tego.

Co umieszcza się na fake instagram profile?

Ciekawym wydaje się, co zwolennicy finsta umieszczają na swoich zastrzeżonych kontach. Odpowiedź na pytanie o zawartość prywatnych kont wydawać się może zaskakująca – zamieszczane tam są prawdziwe zdjęcia, bez filtrów i upiększania. Dodatkowo treści publikowane tam są szczere, użytkownicy odważnie pokazują swoją rzeczywistość, często wspominają o negatywnych nastrojach czy znudzeniu.

To znacząca przeciwwaga w stosunku do ogólnodostępnych profili na Instagramie, na których można obejrzeć wyidealizowaną rzeczywistość, a zamieszczane zdjęcia rzadko są spontaniczne. Na publicznych kontach, zwanych paradoksalnie rinsta, od angielskiego sformułowania „real instagram profile”, często trudno znaleźć szczere treści. Spowodowane jest to rozwijającym się na Instagramie marketingiem i coraz większą liczbą influencerów, którzy reklamując produkt, zyskują korzyści finansowe. Reklamy często przemycane są w formie wykreowanego na ich potrzeby stylu życia danej osoby, co wywołuje frustrację u innych użytkowników, którzy porównują swoje życie do tego widzianego na Instagramie.

Warto zwrócić również uwagę na zdjęcia najpopularniejszych influencerów. Często są bardzo podobne do siebie, utrzymane w podobnej kolorystyce i estetyce, z zastosowaniem identycznych kadrów oraz światła. Powoduje to poczucie, że jest to norma, a osoby, których życie nie wygląda w zbliżony sposób, odbiegają od normy. Dotyczy to zarówno wyglądu człowieka, noszonych ubrań, jak i wystroju mieszkania, posiadanych gadżetów oraz formy spędzenia wolnego czasu oraz codziennego stylu życia. Finsta pozwala na pokazanie znajomym, jak naprawdę spędza się czas, jakie emocje towarzyszą właścicielowi konta na co dzień, przez co wraz z upływem czasu dana społeczność pozwala sobie na większą szczerość wobec siebie i innych.

Po co tworzy się finsta?

Źródła zjawiska finsta należy upatrywać w zmęczeniu idealizacją świata, jaką można zaobserwować w mediach społecznościowych. Serwis społecznościowy Instagram uważany jest za jeden z tych, który w największym stopniu przyczynia się do obniżenia nastroju użytkowników internetu. Wynika to zarówno ze stosowanej tam cyberprzemocy, komentarzy pełnych nienawiści oraz niemiłych wiadomości, jak i nieustannego porównywania siebie do życia znajomych, a także całkiem obcych osób.

Fałszywe konta, których treści są zaskakująco prawdziwe, pozwalają użytkownikom dzielić się z najbliższymi prawdą o ich życiu. Jest to pewnego rodzaju sprzeciw wobec medialnego kreowania własnego życia, przy jednoczesnym zachowaniu pewnego marginesu bezpieczeństwa poprzez zarządzanie dostępem innych osób do treści publikowanych na koncie.

Jak utworzyć finsta?

Osoby, które są zainteresowane założeniem konta finsta, mogą to zrobić w łatwy sposób. Wystarczy po zalogowaniu się do serwisu Instagram w ustawieniach wybrać opcję „dodaj konto” i utworzyć nowe konto, z nową nazwą. Następnie w ustawieniach prywatności wybrać opcję „konto prywatne”, dzięki czemu żaden z użytkowników nie będzie miał dostępu do naszych treści bez naszej zgody.

Grupę tę można dodatkowo zawęzić, określając grono odbiorców „bliskich znajomych” i publikując kolejne zdjęcia lub filmiki dostępne wyłącznie dla nich. Utworzenie finsta nie powoduje usunięcia naszego pierwszego konta, jest ono nadal dostępne, a w aplikacji na telefon w łatwy sposób można przełączać się między kontami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości