Media społecznościowe NIE dla osób poniżej 13. roku życia
Większość kont w mediach społecznościowych wymaga, aby użytkownicy mieli co najmniej 13 lat. Jednak w praktyce niestety łatwo to obejść.
- W Polsce nie do końca jest to przestrzegane. Pytają o wiek, ale to można sobie ustawić rok wcześniej - mówił 12-letni Janek w rozmowie z Bartkiem Dajnowskim.
- Mój ulubiony kolega z tenisa, jak miał 5 lat, to już założył - dodał 11-letni Mikołaj.
Z jakich mediów społecznościowych korzystają uczniowie?
Bartek Dajnowski zapytał uczniów, jakie aplikacje mają zainstalowane w telefonie.
- Korzystam np. z BeReal. To taka aplikacja, gdzie w randomowych godzinach w ciągu dnia przychodzi powiadomienie i trzeba w ciągu dwóch minut zrobić zdjęcie przodu i tyłu - odpowiedziała 15-letnia Lena.
- Robię live'y na YouTube o skokach narciarskich i tenisie. Chyba dobrze mi to idzie, bo to oglądają. Subskrybentów mam prawie 6 tysięcy - przyznał 16-letni Patryk i dodał, że już na tym zarabia.
Z kolei 15-letnia Roma w przeciwieństwie do swoich rówieśników nie jest fanką mediów społecznościowych. - Bardzo późno dostałam telefon i od zawsze byłam zdania, że nie chcę się uzależnić, a byłam świadkiem, że ludzie bardzo często się uzależniają, więc uznałam, że ich nie zainstaluję - wyjaśniła uczennica.
Reporter Dzień Dobry TVN zapytał również nastolatków, ile czasu poświęcają na media społecznościowe.
16-letnia Maja obliczyła, że od 2 do 4 godzin dziennie. - W weekend da się nawet osiągnąć 6-7. Uważam, że to jest za dużo, ale trudno jest się powstrzymać - zauważyła.
Natomiast 13-letnia Pola sama ustawiła sobie limit, by nie zatracić się w sieci. - Jak się loguję w aplikacjach, to tam pokazuje, ile korzysta się z telefonu i np. z tego wychodzi 13 lat zmarnowanego życia - zaznaczyła.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co dzieje się z kontem w social mediach po śmierci? Czym jest profil "in memoriam"?
- Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów
- Świat bez mediów społecznościowych. "To jest utrata części siebie"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN