Psychodietetyk: "Cukier jest narkotyczny jak kokaina". Polak zjada go 44 kg rocznie

Uzależnienie od słodyczy może prowadzić do rozwoju otyłości, a także do zaburzeń pamięci i koncentracji oraz częstych zawrotów i bólu głowy. U osób uzależnionych często pojawia się zakwaszenie organizmu, któremu towarzyszy ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia. O konsekwencjach spożywania cukru w dużych ilościach mówiła w Dzień Dobry TVN psychodietetyk i psychoterapeuta Elżbieta Lange.

Uzależnienie od cukru jest powszechnie występującym problemem mogącym doprowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Osoby uzależnione odczuwają niepohamowaną chęć jedzenia produktów zawierających cukier i nieustannie myślą o zaspokojeniu tej potrzeby. Skutkiem uzależnienia od cukru jest m.in. nadwaga i zwiększone ryzyko wystąpienia innych schorzeń, np. cukrzycy.

Uzależnienie od cukru: mechanizm

Uzależnienie od cukru jest poważnym problemem, którego nie należy lekceważyć. Cukier może wywoływać tak samo silną zależność jak narkotyki, alkohol czy tytoń. Pod wpływem cukru w organizmie dochodzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi. W efekcie trzustka produkuje insulinę, hormon odpowiedzialny za obniżanie stężenia glukozy. Wyrzut insuliny do krwi skutkuje nagłym spadkiem poziomu glukozy. W konsekwencji pojawia się uczucie głodu i ponowna chęć sięgnięcia po źródło cukru. W ten sposób powstaje uzależnienie od słodyczy. Spożywanie cukru prowadzi też do wzrostu wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia. Osoba uzależniona sięga więc po ten produkt, aby poprawić sobie nastrój i ogólne samopoczucie.

>>>Zobacz także:

Ile cukru jest w napojach gazowanych? Jakie są konsekwencje nadmiernej ilości cukru w diecie?

Poznaj produkty, które odbierają nam młodość

Brak snu zwiększa apetyt na śmieciowe jedzenie?

Objawy uzależnienia od cukru

Objawy uzależnienia od cukru to przede wszystkim niepohamowanie pragnienie jedzenia produktów zawierających cukier, całkowity lub częściowy brak kontroli nad zachowaniem nałogowym oraz nieustanne, natarczywe myśli o zaspokojeniu potrzeby dostarczenia organizmowi czegoś słodkiego. Osoba uzależniona odczuwa nieodpartą potrzebę nasilenia zachowania nałogowego. Charakterystycznym symptomem uzależnienia jest także całkowite lub częściowe zaniedbywanie codziennych obowiązków życiowych, pracy itp. oraz podtrzymywanie zachowań nałogowych mimo ich negatywnego wpływu na zdrowie. Objawami uzależnienia od cukru są:

  • ciągłe podjadanie słodyczy i innych produktów bogatych w cukier,
  • nieustające uczucie głodu spowodowane ciągłymi wahaniami poziomu glukozy we krwi,
  • stopniowa i narastająca utrata kontroli nad ilością spożywanych słodyczy,
  • niepohamowany apetyt na słodycze,
  • ukrywanie zachowań nałogowych, jedzenie w samotności,
  • zachowania kompulsywne polegające na spożywaniu bardzo dużych ilości jedzenia.

Rozpoznanie uzależnienia od cukru opiera się na stwierdzeniu objawów charakterystycznych dla nałogu. Można samemu wykonać test na uzależnienie od cukru w wersji online, w którym odpowiada się na różne pytania odnoszące się do ilości cukru w codziennej diecie.

Konsekwencje zdrowotne uzależnienia od cukru

Uzależnienie od cukru może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Podstawowym skutkiem dużej ilości cukru w codziennej diecie jest przyrost masy ciała, stopniowo prowadzący do nadwagi i otyłości. Konsekwencją uzależnienia od cukru jest również zakwaszenie organizmu, które objawia się: wzrostem podatności na infekcje, osłabieniem, przewlekłym zmęczeniem, bólami mięśni, kości i stawów, łamliwością paznokci, skłonnością do wzdęć i zaparć, wahaniami nastroju. Nadmiar cukru w diecie przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia wielu chorób, np. cukrzycy, próchnicy zębów, nadciśnienia tętniczego, a nawet schorzeń serca. Osoby uzależnione od cukru często cierpią na bóle i zawroty głowy, zaburzenia pamięci, koncentracji oraz odczuwają różne problemy na tle emocjonalnym i psychicznym. Innymi skutkami uzależnienia od cukru są: zachwianie mechanizmu odczuwania głodu i sytości, przyspieszony proces starzenia się organizmu (głównie skóry) oraz podatność na inne formy uzależnienia, np. od alkoholu.

Uzależnienie od cukru – jak leczyć?

Leczenie uzależnienia od cukru polega przede wszystkim na usunięciu z domu lub mieszkania słodyczy i innych produktów bogatych w cukier. Ważne jest również wykluczenie cukru dodawanego do napojów, np. kawy, herbaty. Alternatywą może być dosładzanie napojów zamiennikami cukru (np. ksylitolem, stewią). W walce z uzależnieniem od cukru ważną rolę odgrywa dokładne czytanie etykiet umieszczonych na produktach żywnościowych, gdyż wiele z nich zawiera duże ilości cukru. Warto również zrezygnować z kupowania jogurtów smakowych. W celu uniknięcia nagłych napadów głodu skutkujących sięganiem po słodkie przekąski należy uregulować własny jadłospis. Każdego dnia powinno się spożywać 4–5 posiłków o małych objętościach, w regularnych odstępach czasu (najlepiej co 3–4 godziny). Skutecznym sposobem na walkę z uzależnieniem od cukru jest zwiększenie aktywności fizycznej, która skutkuje poprawą ogólnego nastroju i samopoczucia. Wskazane jest także znalezienie sobie hobby. Przy nagłej potrzebie sięgnięcia po cukier należy oddać się przyjemnemu zajęciu, które wyeliminuje pojawiający się głód psychiczny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości