Czego nie warto mówić swojemu partnerowi?

Szczerość pozwala wyrazić siebie, postępować w zgodzie ze swoimi wartościami, nawiązać dobre relacje z ludźmi, stworzyć prawdziwy związek. Dzięki temu można żyć w harmonii. Szczerość nie zawsze jest łatwa, bywa nawet raniąca. Jest jednak niezwykle istotna. Czy da się być szczerym, a jednocześnie nie krzywdzić drugiego człowieka?
  • Co to jest szczerość?
  • Szczerość czy grzeczność?
  • Szczerość w związku – jakie są jej granice?

Zobacz też: Jak poprawić sobie humor w związku?

Po czym poznać szczerość? Oznaką szczerości będzie spójność między słowami a działaniami. Potwierdzi ją natomiast mowa ciała. Szczerość z samym sobą oraz innymi ludźmi oznacza życie w zgodzie z tym, co jest naprawdę ważne.

Co to jest szczerość?

Szczerość to bycie prawdziwym, autentycznym. Wyrażanie myśli i uczuć oraz postępowanie w zgodzie z nimi. Za jej przeciwieństwo uważana jest hipokryzja, dwulicowość.

Szczerość pomaga wyrazić siebie, swoje emocje, potrzeby, przekonania czy pragnienia. Jest także podstawą bycia autentycznym w przyjaźni, związku, każdej relacji. Nie bez powodu mówi się, że szczery uśmiech pomaga nawiązać kontakt i przełamać pierwsze lody. Osoba szczera jest także bardziej wiarygodna, godna zaufania, można się przed nią chętniej otworzyć, łatwiej nawiązać z nią kontakt.

Zobacz też: Seks stawia na nogi szybciej niż leki >>>

Czasem można spotkać się ze sformułowaniem „szczerość nie popłaca” . To jednak nie do końca prawda – takie określenie bardziej pasuje do naiwności. Uczciwe postawienie sprawy, nawet jeśli w pierwszym momencie bywa trudne lub kłopotliwe, w dłuższej perspektywie przyniesie wyłącznie korzyści.

Szczerość jest bardzo ważna zarówno w relacji z innymi, jak i w relacji z samym sobą , dla własnego zdrowia psychicznego i dobrostanu. Mówienie tego, co się myśli i czuje, pozwala przekazać swoje przekonania, wyrazić emocje, postawić granice tam, gdzie to koniecznie, zadbać o swoje samopoczucie i przestrzeń osobistą, a w końcu poradzić sobie ze stresem i lękami.

Szczerość czy grzeczność?

Z całą pewnością nie ma sensu milczeć, czy unikać prawdy ze strachu przed czyjąś reakcją albo po to, aby nie sprawić komuś przykrości. Mówienie prawdy prosto w oczy bywa bolesne, ale jeśli jest to robione z wyczuciem, pomoże zyskać nową perspektywę.

Warto jednak pamiętać, że szczerość i odwaga mówienia prawdy wcale nie oznaczają tego, że można mówić wszystko, każdemu i w dowolny sposób . Szczerej wypowiedzi nie należy mylić z chamstwem czy brakiem taktu. Ich wyrazem będą wypowiedź czy opinia wygłaszane wprost, bez uwzględniania uczuć i wrażliwości drugiej strony. Szczerość natomiast nie polega na tym, by sprawiać komuś przykrość w imię mówienia prawdy.

Ważny jest szacunek i empatia w kontaktach z drugą osobą. Należy pamiętać, że wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się cierpienie lub krzywda drugiego człowieka.

Bardzo istotna jest także szczerość za szczerość. Dając ją, można naturalnie oczekiwać, że otrzyma się to samo w zamian. Bycie autentycznym jest szczególnie ważne wtedy, gdy tworzy się jakąś relację.

Szczerość w związku – jakie są jej granice?

Szczerość w związku jest bardzo istotna, to fundament, na którym budowana jest relacja. Stworzenie prawdziwego i wartościowego związku wymaga, by wprost wyrażać swoje zamiary, potrzeby i uczucia wobec drugiej osoby. Szczera rozmowa pomaga zrozumieć się nawzajem, tworzy silną więź między partnerami, buduje wzajemne zaufanie, ułatwia rozwiązywanie codziennych problemów.

Nie warto też ukrywać faktów czy wydarzeń, które mają znaczenie dla związku. Aby relacja była klarowna, nie należy przemilczać nawet wstydliwych czy przykrych informacji. Bywają one bolesne, ale szczera rozmowa w związku może być wyzwalająca i pomocna w oczyszczeniu atmosfery.

Granice szczerości w związku

Oczywiście każda para ustala własne granice szczerości w związku. Nie wszyscy mają ochotę znać szczegóły poprzednich związków partnera, czasem pojawiają się wstydliwe tematy, a zdarza się i tak, że pewne sprawy wywołują negatywne emocje lub przykrość. Wszystko jest kwestią obopólnej zgody partnerów – co trzeba o sobie wiedzieć, co jest ważne, o czym nie należy rozmawiać.

Szczerość w związku powinna opierać się na otwartości, wzajemnym zrozumieniu i akceptacji. Nie może przybierać formy celowej złośliwości czy być próbą zranienia partnera. A o to nietrudno, bo przecież w związku doskonale zna się także kompleksy i słabe strony drugiej połówki.

Wyrażając własne uczucia i potrzeby, trzeba pamiętać o odczuciach partnera, uwzględnić wrażliwość drugiej strony. Niezwykle ważne są wyczucie, szacunek i empatia w relacji z drugą osobą.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości