- Dlaczego kłócimy się w związkach?
- Problemy w związku – kiedy potrzebna jest terapia?
- Jakie są najczęstsze problemy w związku?
- Power couple na świecie - jaka jest ich recepta na szczęśliwy związek?
Zobacz też:
Kłótnie w związku i napięcia, które trwają dłużej, mogą przynosić gorsze skutki dla naszego zdrowia niż palenie papierosów i picie alkoholu – to wnioski naukowców, którzy przez 16 lat analizowali relacje i zdrowie aż 373 par.
Zgodnie z innym badaniem wspierający się partnerzy są bardziej skłonni podejmować ryzyko, które może zaprowadzić ich do sukcesu. Jak ważne jest by w związku być zawsze razem, a nigdy przeciwko sobie?
Dlaczego kłócimy się w związkach?
Czasem problemy w związku pojawiają się nagle, w wyniku jakiegoś trudnego wydarzenia. Czasem to wynik zaniedbań i zamiatania problemów pod dywan. Zdarza się i tak, że wzajemne pretensje i niechęć rosną od tak dawna, że już nie pamiętamy, co jest ich prawdziwą przyczyną. Być może żyjemy obok siebie od lat, a wszelkie próby reanimowania związku porzuciliśmy dawno temu. Nie wiemy też, jak rozmawiać o problemach w związku. Wszystkie te sytuacje to sygnał, że warto rozważyć pójście na terapię.
Problemy w związku – kiedy potrzebna jest terapia?
Każda para – nieważne, czy to związek nieformalny czy małżeństwo – to mieszanka przyzwyczajeń, potrzeb, doświadczeń, przekonań i uczuć. Czasem nawet mieszanka wybuchowa. Po pięknych początkach i pełnym euforii stanie zakochania, przychodzi czas na codzienność. Kłopoty i konflikty pojawiają się zwykle wtedy, gdy zaczyna się „proza życia”. Czasem zaczynają się problemy w związku po narodzinach dziecka . To zupełnie naturalne i nie każdy trudniejszy okres to powód do terapii. Niektórym parom udaje się przezwyciężyć kryzys bez pomocy z zewnątrz.
Terapia dla par jest potrzebna wtedy, kiedy partnerom nadal zależy na sobie i relacji, ale czują, że „doszli do ściany” i nie potrafią się porozumieć. Również wtedy, kiedy pojawiają się konkretne problemy: z seksem w małżeństwie, z zaufaniem do partnera, częste kłótnie i negatywna komunikacja, zdrada.
Warto pamiętać o tym, że każdy związek się nieustannie rozwija i zmienia. Każdy przechodzi też przez różne etapy. To sprawia, że nawet w trwałym, wieloletnim i zgranym związku może dojść do kryzysu i rozłamu . Kiedy to, co łączyło ludzi na początku, przestaje wystarczać, by istniał stabilny, szczęśliwy związek, niezbędna może być terapia.
Jakie są najczęstsze problemy w związku?
1. Ciągłe kłótnie i negatywna komunikacja
Problemy w związku zwykle oznaczają powtarzające się kłótnie – często według tego samego schematu, o te same rzeczy, nie dające jednak żadnego rozwiązania. Emocje i wzajemne pretensje ponoszą partnerów na tyle, że nie potrafią podejść do tematu w sposób rzeczowy. Zamiast skupić się na problemie czy trudności, które są źródłem konfliktu, obrzucają się wyzwiskami. Co gorsza, może pojawić się przemoc słowna, która jeszcze bardziej niszczy relację. Po wszystkim pojawia się niesmak i… nierozwiązany problem. W tej sytuacji terapeuta może pomóc zrozumieć, o co naprawdę toczy się wojna, nazwać problem i skupić się na jego rozwiązaniu.
2. Brak seksu
Unikanie współżycia z całą pewnością negatywnie wpływa na związek. Powody braku ochoty na seks mogą być różne: przepracowanie, stres, depresja, ale też siedzący tryb życia, czyli wszystko to, co tak bardzo określa codzienność przeciętnego człowieka. Na spadek libido wpływ mają też kłopoty zdrowotne, jak cukrzyca, choroby krążenia, hormonalne, czy kręgosłupa. Czasem problem tkwi we wzajemnych relacjach – jeśli na co dzień głównie się spieramy lub unikamy, nie ma też ochoty na współżycie. Co się dzieje, kiedy brak seksu staje się regułą? Brak fizycznej, intymnej bliskości jest dla związku destrukcyjny: rodzi dystans między partnerami, zanika czułość, bliskość, namiętność. Problemy w związku z seksem wpływają także na samopoczucie i zadowolenie z relacji. W wyniku seksualnej frustracji pojawia się pogorszenie nastroju, rozdrażnienie, zwiększony poziom negatywnych emocji i agresji. Rośnie niechęć do partnera, może dojść do zdrady i rozpadu związku. Kiedy pojawiają się problemy z seksem w związku , to znak, że potrzebna jest terapia.
3. Zdrada i brak zaufania
To trudne doświadczenie nie musi oznaczać rozstania, na pewno jednak powoduje problemy z zaufaniem w związku. Zdrada partnera jest często sposobem na ucieczkę od problemów, z którymi nie mogliśmy sobie długo poradzić albo sygnałem, że partner czuje się niekochany, zaniedbany lub nieatrakcyjny. Czasem romans to próba odbudowania poczucia własnej wartości. Po zdradzie nic już nie będzie takie samo. Terapeuta pomoże zrozumieć źródło problemów, które doprowadziły do zdrady i wesprze w odbudowie wzajemne zaufanie.
Spośród innych poważnych problemów w związku, które są powodem do podjęcia terapii, warto wymienić także różnice w podejściu do wychowania dzieci, rozbieżne cele, życie obok siebie, odmienne wartości, poważny nałóg jednego z partnerów, traumatyczne przeżycie. Kiedy partnerom wydaje się, że jedyne, co ich czeka, to separacja – to sygnał, że warto poszukać pomocy specjalistycznej. Czas trwania takiej terapii dla par to zwykle około 6-12 miesięcy. Warunkiem rozpoczęcia wspólnej terapii jest obustronna chęć uratowania związku oraz gotowość do pracy nad sobą. Warto być świadomym tego, że terapia to niełatwy, często bolesny proces, który wymaga szczerości i sporej motywacji do zmiany.
Power couple na świecie - jaka jest ich recepta na szczęśliwy związek?
Barack i Michelle Obama, Mark Zuckerberg i Pricilla Chan, Jay-Z i Beyonce - tylko niektóre z najbardziej kultowych "power couple".
Wszyscy pochodzą z różnych środowisk i zajmują się różnymi branżami, a jednak wszyscy przyznają się do jednej podobnej rzeczy: nie odnieśliby takiego sukcesu, jak teraz, bez swojej „drugiej połowy” obok. Posiadanie kogoś, kto wierzy w ciebie i daje ci pewność, że możesz podjąć większe ryzyko, jest naprawdę nieocenione.
Zobacz też:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF