Dzieci, które uczą się zdalnie, spędzają coraz więcej czas przed komputerem. To może poważnie odbić się na ich zdrowiu. O wpływie pandemii na najmłodszych Agata Młynarska rozmawiała z psycholożką kliniczną Ewą Narkiewicz-Nejno.
Pandemia koronawirusa zmieniła naszą codzienność. Cześć uczniów od wielu miesięcy ma lekcje zdalne. Wielu z nich marzy już o tym, żeby wrócić do szkół, by móc znowu spotykać się z kolegami i koleżankami z klasy. Przez wirtualne lekcje dzieci i młodzież są nie tylko odosobnieni, ale też spędzają coraz więcej czasu w Internecie. Już teraz mówi się o nich, że są "pokoleniem pandemii".
"Zrób coś z tym dzieckiem" - nowy program TVN Style
Odpowiedzią na potrzeby rodziców, którzy mają problem z pociechami dorastającymi w tych trudnych czasach, jest nowy program na antenie TVN Style - "Zrób cos z tym dzieckiem". Psycholożka kliniczna Ewa Narkiewicz-Nejno potwierdza, że ostatnie miesiące wyraźnie odbiły się na samopoczuciu najmłodszych.
- W trakcie pandemii ryzyko chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży wzrosło z 18% do 31% - mówi w rozmowie z Agatą Młynarską.
Wirtualna pandemia
Jeszcze rok temu dzieci spędzały przed komputerami średnio 3-4 godziny dziennie. Po wybuchu pandemii czas ten zwiększył się do 7-10 godzin. Do tego trzeba też dodać smartfony, tablety, telewizor i inne gadżety, które towarzyszą najmłodszym na co dzień. Ekspozycja na emitowane przez nie niebieskie światło może spowodować problemy z zasypianiem.
- Mózg myli dzień z nocą i kiedy światło świeci nam prosto w twarz, to nie wydziela się melatonina, czyli hormon, który odpowiada za sen. To w konsekwencji wpływa na samopoczucie i zmęczenie dzieci - tłumaczy Narkiewicz-Nejno.
Do tego mogą dochodzić bóle pleców i kręgosłupa - w końcu długie siedzenie przed komputerem nie jest naturalną pozycją dla naszego ciała.
S.O.S dla "pokolenia pandemii"
Jak pomóc dzieciom w wyjściu z wirtualnej matni? Psycholożka przyznaje, że niestety nie ma na to złotego środka. Ważne jest, żeby w miarę możliwości towarzyszyć pociechom podczas internetowych rozrywek. Można przykładowo obejrzeć razem film. Takie aktywności podtrzymują rodzinne więzy. Inny sposób na aktywizację młodzieży to planowanie dodatkowych atrakcji z wyprzedzeniem i nadawanie dziennej rutyny. Ta z kolei pomaga w utrzymaniu poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji.
Dzieci w świecie ekranów. Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Nauczyciel dostarcza jedzenie swoim uczniom. Wśród jego podopiecznych jest też polska rodzina
- Rząd wprowadza nowe obostrzenia: "Trzecia fala koronawirusa się rozpędza". Największe zmiany dotyczą jednego z województw
- Treningi w dobie pandemii. "Wszyscy chcą się ruszać, zamknięci w czterech ścianach"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Mateusz Łysiak