Wokół nas możemy znaleźć wielu ludzi o ogromnym sercu. Ireneusz Dybziński z Zamościa jest informatykiem, który postanowił naprawiać stare komputery, a następnie rozdawać je potrzebującym, biednym dzieciom. O swojej akcji opowiedział Marcinowi Sawickiemu.
Naprawia komputery i rozdaje je potrzebującym dzieciom
Wprowadzone obecnie obowiązkowe lekcje online mogły nastręczyć problemów wielu rodzinom, gdzie względy finansowe nie pozwoliły na zakupu sprzętu dla dzieci. Za pomocą dla wielu z nich przyszedł Ireneusz Dybziński. Informatyk z Zamościa od 6 tygodniu naprawia stare komputery, które mogą trafić do tych najbardziej potrzebujących. W tym czasie udało mu się już złożyć ponad 280 sztuk (jego rekord dzienny to 30). Skąd wie, komu potem je podarować?
Dowiaduję się przez ich sąsiadów, przez MOP-sy, ludzi dobrej woli, bo osoby potrzebujące rzadko kiedy próbują się same odezwać do mnie
- podkreślił informatyk w rozmowie dla Dzień Dobry TVN.
Skąd biorą się części na sprzęt?
Ireneusz Dybziński zdradził, że komputery te trafiają do niego od ludzi dobrej woli. Niektórych nie da się uratować, jednak mogą posłużyć jako tzw. dawcy części. Oznacza to, że dany podzespół może się przysłużyć na naprawę innej sztuki. Jeśli więc i w twoim domu znajduje się stary, nieużywany sprzęt, możesz przywieźć go do informatyka z Zamościa.
I tak jest do rozkręcenia. Nie jest sprawny, ale później będzie sprawny
- zaznaczył rozmówca Marcina Sawickiego.
Pandemia ucięła koszty
Podczas prowadzonej przez siebie akcji Ireneusz Dybziński ponosi standardowej koszty za media, prąd, wynajem czy rzeczy serwisowe (typu chociażby pasty). Teraz, gdy panuje pandemia koronawirusa, zanotował spadek w obrotach swojej działalności.
Ponad 90 proc.
- zdradził.
Aby pomóc jemu samemu dziennikarka z lokalnej prasy postanowiła uruchomić specjalną zbiórkę. Zebrane fundusze pozwolą na opłacenie koniecznych rzeczy, ale część z nich pan Ireneusz przeznaczył na potrzebujące dziecko. Jeśli i ty chcesz wspomóc informatyka o ogromnym sercu, wystarczy, że wejdziesz na stronę zrzutka.pl i dorzucisz swoją cegiełkę.
Zobacz także:
- Nauka może być przyjemna. Poznaj sprytne triki na przyswojenie języków obcych
- Kayah zagrała domowy koncert w szczytnym celu. Posłuchajcie kameralnej wersji przeboju "Po co"
- Wyższy rachunek za prąd? Dowiedz się, jak go obniżyć
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz