Newsy

Rząd wprowadza nowe obostrzenia: "Trzecia fala koronawirusa się rozpędza". Największe zmiany dotyczą jednego z województw

Adam Niedzielski, minister zdrowia

x-news

Newsy

Rząd wprowadza nowe obostrzenia: "Trzecia fala koronawirusa się rozpędza". Największe zmiany dotyczą jednego z województw

Adam Niedzielski, minister zdrowia

x-news

Od 27 lutego obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. W całym kraju zmieniają się zasady związane z zasłanianiem ust i nosa oraz wprowadzona została kwarantanna dla osób wracających do kraju z Czech i Słowacji. Największe utrudnienia dotyczą mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.

Niedzielski: trzecia fala koronawirusa się rozpędza

Szef MSZ wskazywał na środowej konferencji prasowej, że w Polsce rozpędza się trzecia fala koronawirusa. - Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, bo wzrosty, z którymi mamy teraz do czynienia stają się naprawdę coraz większe i dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę, z którą mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali, w październiku - dodał.

- Jesteśmy już w sytuacji, kiedy średnia dzienna na tle ostatniego tygodnia osiągnęła poziom 8 tys. przypadków, a tydzień temu było niecałe 6 tys. przypadków. Czyli z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost o blisko 1/3 - mówił Niedzielski, zaznaczając, że nie jest to jedyny parametr, który wskazuje na dynamiczny rozwój sytuacji epidemicznej.

Odnosząc się do systemu szpitalnictwa, minister zdrowia podkreślił, że odwróciła się tendencja, która miała miejsce w ostatnich wielu tygodniach systematycznego zmniejszenia liczby zajętych łóżek. Przekazał, że w ostatnim tygodniu obserwowany jest przyrost obłożenia łóżek covidowych o ponad 1 200.

- A do tej pory z tygodnia na tydzień mieliśmy do czynienia z spadkami, nawet rzędu 1000 łóżek - zaznaczył.

Koronawirus - zaostrzone restrykcje w województwie warmińsko-mazurskim

Obecne restrykcje będą utrzymane w całym kraju. Wyjątkiem jest jednak województwo warmińsko-mazurskie. W tym regionie nastąpi powrót do nauczania zdalnego w klasach I-III. Poza tym zostaną zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea i galerie, korty tenisowe i baseny.

Minister Niedzielski określił także do kiedy będą obowiązywały zaostrzone restrykcje w województwie-mazurskim.

- Używamy tradycyjnego dwutygodniowego okresu. Ale mamy umowę z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem, że jeżeli te wskaźniki będą wolniej rosły, to tutaj będziemy mogli nawet za tydzień podjąć decyzję o powrocie dzieci do szkół - wyjaśnił.

Zakaz używania przyłbic i szalików

Po przyjeździe z Czech i Słowacji będzie obowiązywała kwarantanna. Warunkiem zwolnienia z niej jest przedstawienie negatywnego tekstu na COVID-19 zrobionego w ciągu 48 godzin.

- Z kwarantanny będą wyłączone także osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki - powiedział szef resortu zdrowia.

Ponadto od 27 lutego zmieni się także sposób zasłaniania ust i nosa. Nie będzie można już używać w tym celu szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

- Przyłbice mogą być stosowane dodatkowo do maseczki - dodał minister Niedzielski, natomiast prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w zakresie epidemiologii dodała:

- Maseczki, które szczelnie przylegają do twarzy są w stanie ograniczyć transmisję, czyli przefiltrować ponad 90 procent patogenów, które znajdują się w najbliższym otoczeniu.

>>> Zobacz także:

Polski pacjent zero walczył o życie. "Dzwoniłem do brata, żeby stypę przygotował"

Skutki uboczne COVID-19. Jakie powikłania po zakażeniu wirusem występują u dzieci?

Powstał nowy algorytm w walce z COVID-19. Wskazuje pacjentów wysokiego ryzyka

Zobacz także: Szpital w Krakowie dostaje mniej szczepionek niż zamówił:

Źródło: PAP/TVN24 |
Co sądzisz o tym artykule?
72
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0