Koronawirus

Czy można "złapać" wirusa jedząc posiłek przygotowany przez osobę zakażoną? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Dzień Dobry TVN

Koronawirus

Czy można "złapać" wirusa jedząc posiłek przygotowany przez osobę zakażoną? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Dzień Dobry TVN

Zjedzenie posiłku w restauracji nie jest możliwe, dlatego wiele osób zamawia jedzenie na wynos. Czy jest szansa, że "złapiemy" wirusa jeśli nasz posiłek przygotowała osoba zakażona? Wszelkie wątpliwości w Dzień Dobry TVN rozwiał dr Paweł Grzesiowski.

Czy koronawirus może znajdować się w jedzeniu?

Koronawirusem SARS-CoV-2 najczęściej zakażamy się poprzez kontakt z osobą, która jest jego nosicielem. A czy może się on znajdować się w jedzeniu, które przygotowała osoba zakażona? Czy zamawianie jedzenia na wynos jest bezpieczne? Na to pytanie, nadesłane do redakcji Dzień Dobry TVN przez jednego z widzów, odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, ds. COVID-19.

- Może się zdarzyć, że ktoś pakując żywność pozostawi wirusa na opakowaniu. Jednak w takich przypadkach bardzo szybko traci on swoją żywotność. W tej chwili jedyną możliwą formą przeniesienie wirusa wraz z jedzeniem jest jego zamrożenie. Gdyby to była żywność mrożona, do której przed zamrożeniem dostał się wirus, to jest on w stanie przetrwać w temperaturze poniżej zera nawet kilka dni - tłumaczył specjalista.

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomoc formularza w zakładce "Koronawirus".

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2?

Choć szczepienia przeciwko COVID-19 już się zaczęły, to większość z nas będzie jeszcze musiała poczekać na swoją kolej. Do tego czasu każdy z nas powinien przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i minimalizować ryzyko zakażenia. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim o trzymaniu dystansu społecznego i unikaniu dużych skupisk ludzkich. Należy nosić maseczkę ochronną oraz często myć ręce. Trzeba to robić po przyjściu z zewnątrz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Niepokojący wzrost zakażeń COVID-19. Minister Niedzielski zapowiada nowe ograniczenia i radykalne zmiany w jednym województwie

Szczepić chcą się głównie starsi. Jaki jest stosunek Polaków do szczepień przeciwko COVID-19?

Czy kobieta karmiąca piersią może zaszczepić się przeciwko COVID-19? Ekspert odpowiada

Co sądzisz o tym artykule?
74
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0