Uprawianie sportu poprawia nie tylko nasze zdrowie, ale także samopoczucie. Niestety czasem zdarza się, że w pogoni za wyrzutem endorfin aktywność fizyczna przestaje być przyjemnością, a staje się przymusem. Skąd się bierze uzależnienie od sportu? Jak można z nim walczyć? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Zyśko, który biega ultramaratony i Kają Funez-Sokołą, psychologiem i psychoterapeutką.
Sport to zdrowie?
Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki niej lepiej działa układ krążenia, rzadziej chorujemy, do tego utrzymujemy prawidłową masę ciała. Niestety sport ma też swoją ciemną stronę. Zdarza się, że "zwykły" trening przestaje wystarczać i szukamy coraz bardziej ekstremalnych i wyczerpujących aktywności.
Tomasz Zyśko od kilku lat biega ultramaratony. Mężczyzna cały swój dzień podporządkowuje bieganiu. W ciągu tygodnia przebiega od 70 do 110 km.
- Wstaję ok. 4.30 i dzień zaczynam od treningu. Gdyby ktoś mnie od tego odstawił, pojawiłyby się co najmniej wątpliwości albo problemy. Miałbym cały czas poczucie, że czegoś nie zrobiłem - mówił w studiu Dzień Dobry TVN Tomasz Zyśko.
Dlaczego bieganie jest tak uzależniające? Podczas biegania wydzielają się endorfiny, które atakują ośrodek przyjemności w mózgu. Taka sama reakcja zachodzi przy zażywaniu heroiny, dlatego jest ona tak silnie uzależniająca.
Kiedy sport staje się uzależnieniem
Badania pokazują, że uzależnienie od sportu dotyka nawet 30 proc. aktywnych. Skąd się ono bierze i jak rozpoznać, że nie potrafimy żyć bez sportu?
- Pod uwagę trzeba wziąć trzy czynniki. Pierwszy, to kiedy próba ograniczenia czy odebrania tego wywołuje dyskomfort i tęsknimy za tym nadmiarowo. Drugi, to tolerancja, czyli kiedy stopniowo zaczynamy wydłużać treningi i zwiększać dystans. Trzeci - trzeba sprawdzić, jak to wpływa na nasze życie rodzinne, zawodowe - tłumaczyła Kaja Funez-Sokoła, psycholożka i psychoterapeutka.
Jak można pomóc osobie uzależnionej od sportu?
- Uzależnienie od sportu zalicza się do tzw. uzależnień behawioralnych. W tej samej grupie znajduje się np. uzależnienie od seksu czy zaburzenia odżywiania. Leczenie nie polega na zakazywaniu czegoś, a na nauczeniu takiej osoby czerpania przyjemności ze sportu, ale bez odczuwania przymusu - tłumaczyła specjalistka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik