Frustracja to zespół różnych emocji, które pojawiają się, gdy przez długi czas nie jesteśmy w stanie zaspokoić ważnych dla nas potrzeb emocjonalnych. Frustracja rodzi uczucie smutku, złości, lęku, a także duży stres. Gdy pojawia się w naszym życiu, jest sygnałem do zmiany. Jak poradzić sobie z frustracją?
Kiedy w naszym życiu pojawia się frustracja? Psychologia wiąże to pojęcie z nawarstwiającym się stresem i niemożliwością zaspokojenia ważnych dla nas potrzeb emocjonalnych. Frustracja w pracy może wynikać z niezadowalających zarobków lub trudności w awansie, frustracja w związku przychodzi, gdy nasze potrzeby nie są zaspokajane przez partnera. Może być również tak, że choć nie mamy wielu powodów do stresu, jesteśmy wciąż sfrustrowani. Może to świadczyć o osobowości skłonnej do frustracji. Jak sobie pomóc?
Więcej:
- Co to jest uzależnienie od alkoholu – jak rozpoznać i jak leczyć?
- Psycholog a psychoterapeuta. Jakie są różnice w pracy tych dwóch specjalistów?
- FOMO – syndrom współczesnego świata
Jakie są przyczyny frustracji?
Co to jest frustracja? Definicja tego pojęcia związana jest z łacińskim źródłosłowem frustratio , czyli zawód, udaremnienie. Frustracja pojawia się więc, kiedy nasze oczekiwania znacząco odbiegają od rzeczywistości, w której żyjemy. Najczęściej jest ona związana z trudnościami w realizacji jakiegoś celu lub zaspokojeniu ważnej dla nas potrzeby. Im większe zakładamy sobie cele, tym większych doświadczamy frustracji, dlatego uczucie to często towarzyszy osobom bardzo ambitnym. Często doświadczają jej również ludzie nieprzeciętnie wrażliwi i mało odporni na stres. Takie osoby nawet małe niepowodzenie traktują jako życiową porażkę.
Frustracja często wyzwala w nas trudne emocje:
- agresję,
- lęk,
- ból,
- irytację,
- nudę.
Każda osoba przeżywa uczucie frustracji inaczej, jednak zawsze łączy się ono z negatywnymi skutkami dla naszej samooceny i relacji z bliskimi. Sfrustrowany pracownik będzie mniej efektywny, sfrustrowana matka może mieć trudności w okazaniu dzieciom wsparcia i miłości.
Najczęstsze objawy frustracji
Co to znaczy, że dopadła nas frustracja? Agresja może być dla nas pierwszym alarmującym objawem. Osoby sfrustrowane często chodzą wściekłe, łatwo, nawet drobnostką, doprowadzić je do wybuchu złości. Agresję możemy wyładowywać na innych ludziach lub kierować ją do środka, tłumiąc w sobie negatywne emocje. Sfrustrowana matka może więc skupiać swój gniew na dzieciach lub koncentrować go na sobie, obwiniając się za niepowodzenia i potęgując swój stres. Frustracja w pracy może natomiast objawiać się malejącą efektywnością pracownika i brakiem zaangażowania w powierzone mu obowiązki.
Kolejnym objawem frustracji jest narastający smutek i brak wiary we własne siły. Gdy coś nas frustruje przez dłuższy czas, tracimy wiarę w możliwość rozwiązania problemu i zaspokojenia własnych potrzeb. Skutkuje to koncentrowaniem się na swojej fiksacji i brakiem dalszego rozwoju.
Jak radzić sobie z narastającą frustracją?
Frustracja może mieć pozytywny wpływ na nasze życie, jest bowiem sygnałem do wprowadzenia zmian. Warto zadać sobie pytanie „co cię najbardziej frustruje” i zastanowić się z czego ta frustracja wynika. Czy możemy samodzielnie wpłynąć na zmianę sytuacji? Warto zwerbalizować swój problem, może się bowiem okazać, że szef chce dać nam podwyżkę, a partner od dawna czekał na rozmowę. Agresja frustracyjna może mieć destrukcyjny wpływ na nasze życie, nie warto więc odkładać działania na później.
Gdy odwlekamy w nieskończoność stawienie czoła naszym problemom, stres i napięcie stają się coraz większe. Gdy nie możemy im sprostać, często sięgamy po rozwiązania zastępcze – zaczynamy nadużywać alkoholu i papierosów lub rozładowujemy stres za pomocą niekontrolowanego objadania się. Niestety takie zachowania prowadzą do narastającego poczucia winy i zamiast przynieść nam ulgę, powodują dalsze problemy. Może to prowadzić do efektu błędnego koła.
Czasem frustracja nie wynika z obiektywnych przyczyn zewnętrznych. Dzieje się tak, gdy pomimo niewielu stresów, udanego związku i sukcesów w pracy wciąż odczuwamy dyskomfort i narastającą agresję. W tym przypadku frustracja może mieć źródło w naszej osobowości – być może mamy zbyt wysokie oczekiwania lub skupiamy się tylko na niepowodzeniach. W tym przypadku konieczna jest pomoc psychoterapeuty, który pomoże nam znaleźć prawdziwe źródło naszych problemów i zmienić nastawienie do rzeczywistości. Czasami warto spojrzeć inaczej na nasze życie i skupić się na jego pozytywnych aspektach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN