Dziecko

Jak nauczyć dzieci rozumienia emocji? 

Dziecko

Jak nauczyć dzieci rozumienia emocji? 

Emocje są nieodłącznym elementem naszego życia. Jak nauczyć dziecko wyrażania i rozpoznawania swoich uczuć? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Magdalena Kordaszewska, terapeuta integracji sensorycznej.

Podstawową umiejętnością pozwalającą na prawidłową komunikację w społeczeństwie jest świadomość własnych emocji i rozpoznawanie ich u innych. Pierwsze z nich kształtują się w chwili narodzin. Jak rodzice powinni zadać o prawidłowy rozwój dziecka?

Nauka emocji w domu 

Dzieci od urodzenia kształtują w sobie umiejętność wyrażania emocji. Już w trzecim miesiącu życia niemowlak zaczyna się uśmiechać. Ważne, aby od najmłodszych lat rodzice nauczyli pociechę rozumieć i w prawidłowy sposób obierać własne stany emocjonalne oraz odczucia innych. To zdecydowanie usprawni komunikację dziecka z otoczeniem. Jak to zrobić? Warto rozmawiać o swoich emocjach.

Nauka emocji w szkole

W Danii godzina wychowawcza nazywana jest Klassens Tid, czyli godziną empatii. Podczas zajęć dzieci rozmawiają o swoich problemach, zarówno szkolnych, jak i prywatnych, a reszta usiłuje znaleźć rozwiązanie. Dzięki temu uczniowie mają możliwość wyrażania siebie oraz zrozumienia emocji innych. Budują w sobie w ten sposób poczucie empatii.

Problem z wyrażaniem emocji

Niektóre dzieci są zamknięte w sobie i mają duży problem w okazywaniu swoich uczuć. Chociaż odczuwają strach, lęk czy smutek nie mówią o problemach. Jak rodzic powinien reagować w takiej sytuacji. Pomocne mogą okazać się gry i zabawki edukacyjne, które warto wprowadzić już w pierwszym roku życia. Dziecko poprzez zabawę będzie uczyło się otwierać na świat i zrozumie dlaczego w jednym dniu czuje się smutne, w innym radosne. Dzięki prostej metodzie gry polegającej na przeniesieniu emocji na osoby trzecie, dziecko chętniej opowie o trapiącym go problemie, a rodzice szybciej będą mogli szukać rozwiązania.

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
61
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0