Jak alkohol wpływa na nasz organizm?
Dlaczego lepiej bawić się bez alkoholu? Pierwszym i dość istotnym powodem jest tak zwany kac, który następnego dnia nie pozwala nam prawidłowo funkcjonować. Ból głowy i zmęczenie utrudnia wykonywanie najprostszych czynności.
Mój organizm na alkohol bardzo źle reaguje. Dużo ćwiczę, sport jest dla mnie ważny, po alkoholu organizm funkcjonuje zupełnie inaczej. Dodatkowo u mnie pojawia się dość spora opuchlizna, obrzęk. Alkohol zatrzymuje wodę w organizmie!
- opowiedział Mateusz Hładki
Jak odmówić picia alkoholu?
Często będąc na różnego typu imprezach, weselach, czy urodzinach nie wiemy, jak odmówić lampki wina, czy kieliszka wysokoprocentowego alkoholu. Jak więc być asertywnym i stanowczo zrezygnować ze spożycia trunku? Co mówić w takich sytuacjach?
Nie, nie napiję się. To jest kwestia wyboru. Jeśli ja się nie chce się napić, to nikt mnie nie namówi. Nie ma takiej opcji.
– mówi pan Cezary.
Zobacz też: Niemiecki sąd: "Kac to choroba". A jak jest w Polsce?
Alkohol a imprezy firmowe
Co, jeśli spożycie alkoholu ma wpływ na sprawy zawodowe? Często podpisanie ważnych kontraktów wiąże się z służbowymi bankietami. Jaką postawę przyjąć? Czy unikanie imprez firmowych jest dobrym pomysłem?
Jest to podwójnie trudna sytuacja. Niekiedy, żeby do zawarcia umowy doszło, trzeba się trochę zbliżyć, a trunki to ułatwiają. Może się zdarzyć element wykluczenia. „Na imprezę nie pójdzie, nie integruje się”. Można więc na imprezę iść, konsekwentnie odmawiać alkoholu i dalej się bawić. Są jednak tacy, którym ciężko jest się powstrzymać przy osobach pijących.
- przyznał Mateusz.
Wśród większości istnieje przekonanie, że trunki z procentami poprawią nasz humor i wpłyną na lepszą zabawę.
To jest jednoznacznie powiedziane. Alkohol jest toksyną! Dla dorosłego człowieka nikła ilość alkoholu powoduje nikłą szkodliwość. Jak ktoś chce, to się może napić, jak nie chce, to się może nie napić. Akceptacja siebie nawzajem to jest to, czego nam brakuje.
Każdy powinien mieć zatem prawo wyboru. Korzystajmy z procentowych trunków świadomie i zgodnie z własną wolą.
Zobacz też:
Po alkoholu nie jesteś sobą? Jesteś - i nic cię nie usprawiedliwia
Nie pij w ciąży! Czym jest FAS i jak niszczy życie dziecka?
Czy pozwolić nastolatkom na picie piwa bezalkoholowego?
Autor: Nastazja Bloch