Depresja w dzisiejszych czasach zbiera coraz większe żniwo i choruje na nią coraz więcej osób. Dystymia jest jedną z jej odmian i dotyczy nawet do 5% procent społeczeństwa, w tym głównie kobiet.
Jednym z popularniejszych objawów depresji są zaburzenia nastroju oraz lęki. Co to jest dystymia? Jak leczyć tę chorobę i jak właściwie ją rozpoznać? Jakie jest podłoże nerwicy lękowo-depresyjnej?
Wiele wątpliwości budzi odróżnienie dwóch pojęć, a mianowicie depresji nerwicowej i nerwicy depresyjnej . Różnica między nimi jednak jest znacząca. W przypadku pierwszej dolegliwości jest to zaburzenie afektywne, zaś nerwica depresyjna swoje źródło ma przede wszystkim w lęku oraz aspektach psychologicznych, które go wywołały.
Więcej:
- Gelotologia – jak wygląda terapia śmiechem?
- Generacja Baby boomers, czyli autorytet dla młodszego pokolenia
- Metoda 6 kapeluszy myślowych
Dystymia – przyczyny
Nie do końca jest znany schemat powstawania tego rodzaju nerwicy, a objawy dystymii są często ignorowane. Za jedną z głównych przyczyn jej powstawania uważa się traumatyczne przeżycia, których efektem była ekspozycja na długotrwały stres, np. utrata bliskiej osoby, brak pracy, problemy zawodowe, finansowe czy nawet rodzinne. Innym „lontem zapalnym” choroby mogą być także problemy z dzieciństwa, w tym konflikty między potrzebami a pragnieniami dziecka, np. kiedy rodzic zakazuje płakać czy być smutnym. Takie wypieranie naturalnych emocji rodzi wewnętrzny bunt, co w konsekwencji prowadzi do dystymii. Co więcej, wśród czynników powodujących nerwicę depresyjną wymienia się także te o podłożu genetycznym . Dzieci rodziców cierpiących na tę dolegliwość mają więc duże szanse na „odziedziczenie” tendencji do występowania tej choroby. Ponadto istnienie owego zaburzenia jest także częściej obserwowane u osób z zaburzoną osobowością (np. borderline czy w przypadku osobowości zależnej). Do rozwoju dystymii mogą przyczyniać się także niektóre choroby somatyczne , dlatego na samym początku diagnozy należy je w pierwszej kolejności wykluczyć. Głównie są to zaburzenia hormonalne np. w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.
Objawy nerwicy depresyjnej
Dystymia to choroba, która wyraża się przede wszystkim istnieniem lęków. Pojawiają się one już w okresie dojrzewania czy wczesnej dorosłości. Objawy nerwicy depresyjnej to także bezsenność, zmienność nastrojów, unikanie kontaktów społecznych, problemy z podejmowaniem decyzji, nieustannie uczucie zmęczenia, zaburzona koncentracja i pamięć, spowolnienie myślenia, a także ogólne rozdrażnienie. Do tego dochodzić mogą także myśli samobójcze. Pacjenci z dystymią zmagają się także często z niską samooceną, ale jednocześnie mają tendencję do egocentrycznej koncentracji na samym sobie i wykazują zaburzenia przeżywania emocji . Dolegliwości te mają charakter przewlekły. Osoby z dystymią są często postrzegane jako gburowate i marudzące. Jest to wynikiem tego, że chorzy na nerwicę depresyjną nie potrafią odczuwać radości i mają poczucie beznadziejności życia, celów oraz osamotnienia. Ponadto mogą także mieć nieuzasadnione poczucie winy, widzą tylko swoje błędy i tracą motywację do jakiegokolwiek działania.
Jak jakie inne symptomy może powodować dystymia? Objawy fizyczne, które obserwuje się u pacjentów cierpiących na tę chorobę to także np. częste bóle głowy i brzucha . Objawy somatyczne jakie można zauważyć to brak apetytu – lub wręcz przeciwnie – nadmierne jedzenie.
Dystymia – leczenie
Początkowo wielu pacjentów ignoruje tę dolegliwość . Izolację od społeczeństwa czy nieuzasadnione lęki tłumaczą sobie swoim charakterem czy podatnością na stres. Okazuje się jednak, że bagatelizowanie tych problemów na dłuższą metę może mieć poważne konsekwencje.
Jak leczyć dystymię? Nerwicę depresyjno-lękową leczy się przede wszystkim psychoterapią, która ma na celu zwiększenie świadomości pacjenta i właściwego odczytywania przez niego swoich własnych emocji. Przy udziale psychoterapeuty pacjent także wypracowuje nowe schematy działania w stresowych sytuacjach i uczy się, jak czerpać radość z życia. Takie leczenie dystymii u części pacjentów przynosi satysfakcjonujące rezultaty i nie ma potrzeby wdrażania innych metod. Zdarza się jednak i tak, że osoby cierpiące na dystymię potrzebują terapii farmakologicznej. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których istnieje ryzyko popełnienia samobójstwa. W takim przypadku leczenie nerwicy depresyjnej przeprowadza się za pomocą leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN