Unikanie wykonywania swoich obowiązków jest określone mianem lenistwa. Powszechnie uważa się, że lenistwo jest oznaką słabości. Warto jednak popatrzeć na lenistwo z nieco innej strony – jako na mechanizm obronny przed czymś, czego się boimy lub nie lubimy.
Co to jest lenistwo? To niechęć i powstrzymywanie się przed wypełnianiem określonych zadań. Uważa się je za wadę charakteru, ale warto przyjrzeć się jej bliżej i zadać sobie pytanie, skąd się wzięła? Osoby przytłoczone nadmiarem obowiązków próbują znaleźć jak najwięcej czasu dla siebie i odkładają zadania na jak najpóźniejszy moment, a następnie mają problem z ich terminowym wykonaniem. Lenistwo od czasu do czasu dopada każdego, jednak trzeba umieć je przezwyciężyć. Wpadnięcie w szopny lenistwa oznacza zatrzymanie naszego rozwoju na wielu polach. Jak pokonać lenistwo?
Sposoby na lenistwo – dlaczego nie bierzemy się do pracy?
Jeśli nie możemy się zabrać za zadanie, istnieje konkretny czynnik, który nas przed nim powstrzymuje. W czekającej nas pracy musi znajdować się coś, co jest nieprzyjemne lub trudne, a wtedy nie jest łatwo zmusić się do działania. Należy postarać się określić, co konkretne wywołuje w nas chęć powstrzymywania się przed rozpoczęciem realizacji zadania. Jest to pierwszy krok, aby pokonać lenistwo. Zazwyczaj znajdziemy jeden szczegół, który sprawia największe problemy – gdy już go rozpoznamy, będziemy mogli wprowadzić strategię, która pomoże nam szybciej go pokonywać.
Lek na lenistwo – motywacja!
Podstawą wszystkich naszych sukcesów jest odpowiednia motywacja. To jeden ze sposobów i odpowiedź na pytanie: jak pozbyć się lenistwa? . Motywacji potrzebuje każdy i nieważne, jakie zadanie ma do zrealizowania. Czasami wymaga od nas dużego samozaparcia, aby przekonać siebie samego do wykonania jakiejś pracy. Należy przekonać siebie, że dane zadanie jest warte wysiłku, wymienić w głowie wszystkie racjonalne argumenty, przemawiające za daną pracą. Jeśli już znaleźliśmy to, co jest trudne w danym zadaniu, należy pomyśleć, jak tę trudność zwalczyć. Dobrze jest też wyobrazić sobie uczucie zadowolenia z siebie, kiedy dane zadanie będzie już wykonane.
Walka z lenistwem – najtrudniejszy moment
Przy zwalczaniu swojego wewnętrznego lenia, najważniejszym i najtrudniejszym momentem jest wzięcie się do pracy. Warto uświadomić sobie, że lenistwo wyłącza z akcji i prowadzi do destrukcji. Sposoby na lenistwo to jednocześnie sposoby samorozwoju, ponieważ chcemy je pokonać i jesteśmy świadomi problemu. Przez lenistwo nie możemy budować swojego życia i nie odniesiemy żadnych sukcesów. Aby osiągnąć sukces lub zamierzony cel, trzeba się przełamać i zrobić pierwszy krok. Jeśli już uda się zacząć pracę i obmyślić plan na wykonanie trudnego zadania lub jego szczegółu, może okazać się, że samo pokonywanie tych trudności sprawi nam pewną radość i następnym razem przystąpimy do pracy z większą werwą. ‘
Jak radzić sobie z lenistwem? – plan
Mając do wykonania zadanie pochłaniające czas, należy ustalić plan działania i następnie ściśle się go trzymać. Niczego nie należy odkładać na później – wszystko realizujemy punkt po punkcie. Spisany plan należy powiesić w widocznym miejscu i po kolei wykreślać zadania do wykonania, oczywiście po ich zrobieniu. Planowanie to jeden ze skutecznych sposobów na to, jak pozbyć się lenistwa . Dodatkowo wyrabia w nas systematyczność i na dłuższą metę pozwala udoskonalać plan działania.
Metody na brak energii – jak zwalczyć lenistwo?
Wiele osób ma problemy z lenistwem przez brak energii i nie chodzi tutaj o wewnętrzną chęć do działania, ale o sprawy somatyczne. Jeśli jesteśmy śpiący i zmęczeni, trudno jest zabrać się do pracy. Jak radzić sobie z lenistwem , kiedy wciąż czujemy się przemęczeni? Należy dodać sobie energii i nie chodzi tutaj o wypijanie hektolitrów kawy. Warto pomyśleć o suplementacji magnezu, wapnia czy witaminy D. Istnieje również takie schorzenie jak zespół przewlekłego zmęczenia. Niestety w chwili obecnej nie ma konkretnej metody leczenia tej choroby, oprócz oczywiście porządnego i długotrwałego odpoczynku. Lek na lenistwo to paradoksalnie dobrej jakości odpoczynek, ponieważ dzięki niemu uzyskamy energię do wykonania pracy.
Jak się pozbyć lenistwa? – system kar i nagród
Za każde wykonane lub niewykonane zadanie warto przyznawać sobie nagrody i kary. To kolejny, sprawdzony sposób, jak poradzić sobie z lenistwem . Zrobione bez przeszkód i sprawnie zadanie można oznaczać plusem. Praca odłożona na później to minus – przy każdym warto pisać, z jakiego konkretnie powodu praca została przełożona. Należy być jednak ze sobą bardzo szczerym i napisać np. “przełożyłem, bo mi się nie chciało” lub “bardzo chciało mi się spać”, ewentualnie “musiałem zrobić to później, bo musiałem pojechać do… załatwić….”. Spisywanie takich uwag to obserwacja swojego lenistwa. W taki sposób będzie można wyłapać jego główną i najczęstszą przyczynę, a to pozwoli z nią walczyć. Pamiętajmy jednak też o nagrodach – 20 plusów to kupienie sobie nowej sukienki, wyjście do kina czy zakup ciekawej książki.
Lenistwo w pracy i szkole – uwaga na konsekwencje!
Jeśli trudno nam wziąć się do obowiązków w pracy musimy pamiętać, że każdy przejaw lenistwa zostanie wyłapany przez przełożonego. Pamiętajmy, że może to realnie przenieść się na naszą sytuację życiową i zawodową, poprzez obniżenie pensji, obcięcie premii lub nawet zwolnienie z pracy. W pracy szukajmy motywacji u pasjonatów – warto zaobserwować, z jakim zaangażowaniem wykonują swoje obowiązki. Warto dopytać również, co w konkretnej pracy sprawia im przyjemność. Spojrzenie na sprawę z innej perspektywy być może pozwoli i nam na czerpanie satysfakcji z wykonywania konkretnych zadań. Jak pokonać lenistwo do nauki? Również należy zadać sobie pytanie: co mnie powstrzymuje przed nauką lub chodzeniem na wykłady? Być może są to trudności z jakimś przedmiotem, które można usunąć na przykład poprzez korepetycje.
Zobacz film: Co jeść w czasie przesilenia wiosennego?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN