Badania psychologów mówią, że 1 na 25 osób to socjopata. Podstawową cechą takiego człowieka jest silne dążenie do celu bez względu na okoliczności. Socjopata nie jest w stanie postawić się w sytuacji drugiej osoby, dlatego nie potrafi współczuć. Osoba zdrowa psychicznie na widok ciężko chorego zwierzęcia poczuje żal i współczucie. Socjopata nie poczuje nic – zamiast tego zaczyna myśleć, jak wykorzystać to chore zwierzę do swojego celu, np. aby wzbudzić w innych podziw. Wtedy bierze zwierze na ręce i jedzie z nim do weterynarza. Później, kiedy już nikt go nie widzi, zwierzę porzuca lub zabija.
Socjopata – cechy charakteru
Socjopaty nie da się rozpoznać na ulicy, a nawet po bliższym kontakcie. Z takimi osobami można być w związku lub się przyjaźnić i nie wiedzieć o ich prawdziwym charakterze. Socjopaci to doskonali aktorzy i potrafią zagrać niemal każdą rolę, aby osiągnąć swój cel, nieważne, jaki on będzie. Najczęściej socjopaci dążą to emocjonalnego związania nas ze sobą, aby móc czerpać z tego korzyści w postaci naszej uwagi, uczuć czy bliskości. Jak zachowuje się socjopata ? Oto jego główne cechy – objawy socjopatii:
1. Brak empatii i troski o drugą osobę – socjopata może okazywać troskę, jednak nie jest to zachowanie szczere, motywowane uczuciami. “Troska” socjopaty ma na celu tylko i wyłącznie budowanie jego wizerunku w naszych oczach.
2. Instrumentalne traktowanie innych – przyjaciel, który jest socjopatą, będzie się kontaktował z nami wyłącznie wtedy, kiedy będziemy mu potrzebni. Kiedy sami poprosimy go o pomoc, niestety nie zawsze ją otrzymamy.
3. Nieprzestrzeganie norm społecznych – socjopata może podejmować działania, które będą obrażały innych lub wywoływały w nich poczucie dyskomfortu. Przykładowo – dla socjopaty nie jest problemem przyjście na pogrzeb w kolorowym ubraniu, używanie wulgarnego języka czy nieustąpienie ciężarnej kobiecie miejsca w komunikacji miejskiej.
4. Brak wstydu i wyrzutów sumienia – tutaj za przykład może posłużyć socjopata w związku. Osoba taka chętnie zdradza partnera i nie odczuwa żadnego poczucia winy z tego powodu. Jedyne o co dba to dobre ukrycie sekretu przed drugą osobą. Będzie ukrywał romans do chwili, kiedy stwierdzi, że druga połówka nie jest mu już do niczego potrzebna.
5. Brak przywiązania do drugiej osoby, nieokazywanie troski i czułości – warto zadać sobie pytanie czy socjopata może kochać? To zależy od nasilenia zaburzenia, ale raczej nie jest to możliwe. Takie osoby potrafią świetnie udawać, że kochają i zależy im na drugiej osobie. Kiedy jednak już wykorzystają nas już w określony dla siebie sposób, najczęściej kończą związek lub robią wszystko, abyśmy to my go zakończyli.
Osobowość socjopatyczna – skąd się bierze?
Psychiatrzy uważają, że socjopatia jest wynikiem dorastania w nieprawidłowym środowisku. Socjopaci pochodzą najczęściej z rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych, w których w czasie dorastania mieli styczność z zachowaniami łamiącymi normy społeczne. Często socjopatami stają się dzieci bite lub maltretowane psychicznie oraz te, które były częstymi świadkami jakiejś przemocy i przestępstw, np. kradzieży. Przyczyny jednak leżą nie tylko w patologii . Socjopatami zostają również ci ludzie, którzy dorastali w bogatych i tzw. dobrych domach. Zaburzenie psychiczne u dzieci z dobrych domów mogło powstać na skutek braku czułości ze strony rodziców, bardzo surowego wychowania i dużych wymagań, jakie przed dziećmi stawiali rodzice. Swoim postępowaniem pokazywali oni dzieciom, że każde wyrzeczenie i wysiłek, nieważne jaki by nie był, miał prowadzić np. do otrzymania piątki ze sprawdzianu. Rodzice tacy mogli na przykład nie pozwalać dziecku spać w nocy z powodu nauki lub bić je za otrzymanie oceny niższej niż piątka.
Czym się różni socjopata od psychopaty?
Te dwa terminy są często ze sobą mylone, a dawniej używano ich zamiennie. Osobowość socjopatyczna powstaje na skutek negatywnych kontaktów społecznych wyniesionych z rodzinnego domu. Działania socjopaty są dokładnie skalkulowane i przemyślane, mają na osiągnąć zamierzony cel. Psychopata za to jest osobą, która działa w sposób kompulsywny, bez określonego planu, najczęściej nie potrafi zapanować nad emocjami. Psychopatia jest również chorobą o podłożu genetycznym i biologicznym – wynika z zaburzonej równowagi chemicznej w mózgu.
Zobacz film: Każdy przywódca ma w sobie coś z psychopaty?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN