O problemie alkoholizmu wśród kobiet zaczęliśmy rozmawiać dopiero niedawno. Najnowszy film Kingi Dębskiej „Zabawa, zabawa” pokazuje go w sposób brutalnie prawdziwy i rozprawia się z powszechnie funkcjonującymi mitami na temat kobiecego picia.
Zobacz też: „Zabawa, zabawa” – film o kobietach w szponach alkoholizmu
- Prawda o alkoholizmie kobiet
- Alkoholizm wśród kobiet – statystyki
- Pijące kobiety częściej zostają same
- „Alkoholik” to obelga
- Film „Zabawa, zabawa” – obsada i premiera
Prawda o alkoholizmie kobiet
Nie mają znaczenia status społeczny, wiek ani rodzaj pitego trunku – od alkoholu może uzależnić się każdy, a alkoholizm dotyczy kobiet w tym samym stopniu co mężczyzn. Choć w powszechnym mniemaniu problem alkoholowy dotyka przede wszystkim osób z nizin społecznych i rodzin patologicznych, tak naprawdę zmagają się z nim również osoby, które postrzegamy jako „fajne”: posiadające dobrą pracę, wysokie dochody, grupę przyjaciół. Wszystkie te okoliczności tworzą swego rodzaju zasłonę dla alkoholizmu: osłabiają czujność osób z zewnątrz, ale też samych uzależnionych. Jeśli bowiem są w stanie ukrywać kaca i normalnie pracować, pod wpływem alkoholu nie stosują przemocy, a jedynie doznają uczucia odprężenia i relaksu, to w czym jest problem?
Alkoholizm wśród kobiet – statystyki
Jak pokazują badania, problemy na tle alkoholowym mogą dotyczyć nawet 1,5 mln Polek. Brakuje jednak rzetelnych i pełnych danych statystycznych. Z pewnością wiadomo natomiast, że liczba pijących kobiet rośnie – a wraz z nią oferta alkoholi powszechnie uważanych za „damskie” (m.in. smakowych, słodkich czy musujących). Ze statystyk wynika również, że na alkoholizm dużo bardziej narażone są te osoby, które się przepracowują. I choć dane te dotyczą w równym stopniu mężczyzn i kobiet, panie są na działanie alkoholu mniej odporne. Na ten właśnie problem zwraca uwagę kampania „10 dowodów”, której główne hasło brzmi: „Alkohol to seksistowska świnia. Kobiety traktuje gorzej”. Autorzy głośnej kampanii podkreślają, że alkohol może stanowić dla kobiet większe zagrożenie niż dla mężczyzn choćby ze względów fizjologicznych.
Pijące kobiety częściej zostają same
Ale to nie jedyna nierówność, jaką w zależności między płcią i alkoholem pokazują statystyki. Również skutki społeczne problemów alkoholowych bywają dla kobiet dużo surowsze. Podczas gdy przy uzależnionych od alkoholu mężach pozostaje 9 na 10 żon, tylko 1 na 10 mężów nie odchodzi od żony alkoholiczki. Ma to związek między innymi z wciąż niższym przyzwoleniem na picie kobiet – w końcu przez lata picie, zwłaszcza w miejscach publicznych, było domeną męską. Być może to właśnie dlatego kobiety potrafią skuteczniej „ubierać” swoje picie w kostium wyrafinowanej formy relaksu – kieliszek dobrego wina lub dwa po stresującym dniu w pracy nie wydaje nam się przecież niczym niebezpiecznym.
Zobacz także: Kobiety zapijają samotność
„Alkoholik” to obelga
Z trudem przychodzi nam jako społeczeństwu przyznanie, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą. Alkoholizm wciąż traktujemy jako zupełny upadek, a określenie „alkoholik” to obelga – szczególnie dla kobiet. Tym trudniej jest im więc przyznać się przed sobą do uzależnienia i zdecydować na leczenie. Dopóki bowiem nie przyznają się przed sobą do alkoholizmu, dają radę chodzić do pracy, prowadzić dom i wychowywać dzieci, problem wydaje się nie istnieć. Skutki alkoholizmu – jego wpływ na życie prywatne i zawodowe – przychodzą z opóźnieniem, są jednak tym bardziej bolesne.
Film „Zabawa, zabawa” – obsada i premiera
Wszystkie te aspekty porusza najnowszy film Kingi Dębskiej „Zabawa, zabawa”, którego scenariusz powstał we współpracy z Miką Dunin – blogerką i pisarką, autorką kilku książek o alkoholizmie. W filmie zagrali m.in. córka reżyserki, Maria Dębska, Agata Kulesza oraz Marcin Dorociński. Film miał swoją premierę 4 stycznia 2019.
Zobacz także:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN