Nawet osobie zdrowej psychicznie może się czasem wydawać, że stojący obok pasażerowie autobusu dziwnie się jej przyglądają i zwracają na nią uwagę. W psychiatrii takie wrażenie określa się jako urojenia ksobne. Jeśli jesteśmy w stanie szybko zweryfikować nieprawdziwość tego wrażenia – wszystko z nami w porządku. Jeśli jednak nieprawidłowa interpretacja rzeczywistości utrzymuje się i chory nie daje się przekonać o jej nieprawdziwości – mamy do czynienia z zaburzeniami urojeniowymi.
Pojęcie rywalizacji ma najczęściej negatywny wydźwięk. Kojarzy się z walką, kłótnią, ścieraniem. Nie zawsze musi tak być. Rywalizacja ma zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki. Warto o tym pamiętać. Wszystko zależy od tego, czy zachowamy zasady zdrowego współzawodnictwa.
Każdy wie, że związek to nie tylko same przyjemne chwile, ale także kłótnie i nieporozumienia. W takich momentach zdarza się, że czegoś drugiej osobie zabraniamy, bądź urażeni karzemy siebie nawzajem. Czy powinniśmy to robić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział psycholog, Piotr Mosak.
Na czym polega dysonans poznawczy? Przykład znany nam z życia to sytuacja, gdy postępujemy nieracjonalnie (np. stosujemy niezdrowe używki) i tłumaczymy sobie zasadność takiego wyboru – odreagowaniem stresu, brakiem zasadności badań lub chęcią lepszej zabawy.
Syndrom kuwady to sytuacja, w której mężczyzna zaczyna odczuwać objawy analogiczne do tych, z którymi boryka się jego ciężarna partnerka. Kuwada, określana mianem ciąży współczulnej, to zjawisko, które dotyka od 11 proc. do 65 proc. mężczyzn. Zespołu kuwady się nie leczy, natomiast warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zjawiska i nadmiernej wrażliwości partnera nie traktować jako chęci wzbudzenia sztucznego zainteresowania otoczenia.
Ekstrawertyk to osoba bardzo żywiołowa i energiczna. Kojarzy się z człowiekiem, którego określa się jako duszę towarzystwa. Ten typ osobowości jest jednak nieco bardziej złożony i ma wiele ciekawych niuansów. Kto to jest ekstrawertyk i jakie są jego główne cechy?
Decyzje podejmujemy każdego dnia. Niektóre z nich nie mają bardzo dużego wpływu na nasze życie, np. co zjemy na śniadanie, a inne mogą na nim zaważyć – decyzja o tym, aby zostać rodzicami czy decyzja o zaciągnięciu kredytu na mieszkanie. Podejmowanie decyzji nie wydaje się skomplikowanym zadaniem, a jednak proces podejmowania decyzji jest dość zawiły.
Pani Katarzyna Zięba przeszła życiowy kryzys. Kiedy wydawało się, że nic nie jest w stanie jej uszczęśliwić, ukojenie znalazła w pomaganiu. O tym, co robić, gdy życie nie układa się po naszej myśli rozmawialiśmy także z Marią Andrejczyk, wicemistrzynią olimpijską w rzucie oszczepem oraz Ewą Jarczewską-Gerc, psycholożką.
Szczęśliwy związek oparty na wzajemnym szacunku i zaufaniu to marzenie wielu osób. Z trudnościami w budowaniu relacji może zmagać się każdy, jednak osoby cierpiące na zaburzenia osobowości spotykają na tej niełatwej drodze o wiele więcej przeszkód. Borderline to poważna dysfunkcja, która wnosi w życie chaos i uzależnia od skrajnych emocji. Nie można traktować jej jako choroby, a jednak często odbiera ona ludziom szansę na odnalezienie miłości i cennego poczucia bezpieczeństwa.
W XXI wieku coraz więcej kobiet poszukuje dla siebie przestrzeni. Jedne wybierają zajęcia jogi, drugie wolą babskie spotkania przy winie, a trzecie - uczestniczą w kobiecych kręgach. O tęsknocie za siostrzeństwem i odkrywaniu swojej kobiecości rozmawiamy z psycholożką Katarzyną Gwiazdowską.
"Świetnie kłamią i są wyraziści".
Kto nie miał tak, że poszedł do sklepu po jedną rzecz a wyszedł z trzema? Winny temu jest efekt Diderota. Na czym dokładnie polega, skąd się wziął i jak się przed nim bronić powiedziała psycholog Magdalena Chorzewska.
Ciałopozytywność to termin, który od dłuższego czasu odmieniany jest przez wszystkie tryby i przypadki. Zmiany, jakie zaszły w naszych głowach na przestrzeni lat widać najlepiej w języku, którym się posługujemy. W jaki sposób dziś mówimy o ciele? Na co zezwalamy, a na co już nie? O tym opowiada językoznawczyni, dr Małgorzata Majewska.
Dynamiczny rozwój środków masowego przekazu, mediów oraz zmiany społeczno- kulturowe sprawiły, że perswazja i manipulacja stały się pojęciami znanymi dużej części społeczeństwa. W retoryce, psychologii, marketingu i socjologii pojęcie perswazji jest znane od dawna i definiowane na różne sposoby.
Brak "odciętej pępowiny" to częsty problem i powód rozpadu wielu związków. - Mama zabierała mu całą pensję i wydzielała tygodniowe kieszonkowe, to było dla niego normalne - opisuje Asia. Jak rozpoznać toksyczną relację z rodzicem? Czy jest szansa, by taki związek uratować? Wyjaśniamy.
Wyuczona bezradność to zaburzenie, w wyniku którego pacjent nie podejmuje określonych działań, ponieważ jest przekonany, że nie przyniosą one żadnych skutków. Bezradność wynika z przyjętej postawy poznawczej zakładającej, że pewnym nieprzyjemnym doświadczeniom nie można zapobiec.
W obecnych czasach nasze życie przeniosło się do internetu. To właśnie tam robimy zakupy, oglądamy filmy, a nawet szukamy swojej drugiej połówki. Jak wyglądają poszukiwania miłości w sieci? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Klimczewską, dziennikarką, producentką telewizyjną i autorką książki "Masz nową parę!".
Szantaż emocjonalny to jedna z technik manipulacji, która stosowana jest zarówno przez agresorów oraz osoby stosujące przemoc, jak i przez jednostki zaburzone, cierpiące np. na zaburzenie borderline. Szantaż emocjonalny uważany jest za jeden z przejawów przemocy emocjonalnej oraz stalkingu, czyli nękania drugiej osoby.
Emma Loewe oraz Lindsay Kellner są zdania, że na to jak potoczy się nasze życie mamy wpływ w 80 proc. Reszta zależy od magii. Jak ją rozumieją? Gdzie ich zdaniem może się ona kryć? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Większość kobiet ma za sobą bolesne rozstanie. Niektóre z nich spowodowane są zdradami, po których szczególnie ciężko jest na nowo zaufać mężczyznom. Jak się przełamać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała life coach, Katarzyna Malinowska.
Jak pomóc najmłodszym?
Wyniki badań mogą zaskakiwać.
Niemalże wszyscy ludzie funkcjonują w ramach społeczności – bardziej lub mniej rozwiniętej. Nawet osoby, które unikają kontaktów z innymi ludźmi, poddawane są społecznym rytuałom oraz zasadom przyjętym przez społeczność, w obrębie której żyją. To, co pozwala nam identyfikować się z grupą, to tożsamość społeczna, którą większość z nas kreuje.
Rozstania prawie zawsze są bolesne, zwłaszcza jeżeli związek trwał kilka lat. Niestety niektóre związki są toksyczne, nie mają przed sobą przyszłości albo przynoszą partnerom więcej stresu niż radości. W takiej sytuacji należy zakończyć relację, jednak trzeba to zrobić na spokojnie i po poważnej analizie.
Kompleks niższości towarzyszy bardzo wielu ludziom. Szczególnie często pojawia się u osób, którym nic nie brakuje – są mądre, towarzyskie, lubiane, robią kariery. Wewnątrz jednak są bardzo niepewne siebie i cały czas czują się gorsze od innych. Skąd to się bierze?
Intuicja nazywana szóstym zmysłem od zawsze była przedmiotem dyskusji. Jest to pewne odczucie – przekonanie, że coś należy zrobić lub czegoś robić nie można. Nie jest ono poparte analizą sytuacji – po prostu pojawia się mocne przeświadczenie o słuszności sądu. Skąd się ono bierze? Jak to możliwe, że nagle zauważamy coś, czego wcześniej nie widzieliśmy lub mamy wiedzę, której źródła nie znamy?
Badania pokazują, że blisko 60 proc. osób transpłciowych boi się przyznać swoim najbliższym, że ich płeć biologiczna nie jest zgodna z tą psychiczną. Jedną z tych, które odważyły się szczerze powiedzieć bliskim o problemie, jest dziecko Piotra Jaconia. Dziennikarz TVN24 opisał doświadczenia swoje i innych rodziców w książce "My, trans". O pracy nad nią opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Jakie są najczęstsze fetysze Polaków i o czym tak naprawdę fantazjujemy? Kiedy preferencje stają się problemem? Doktor nauk medycznych, specjalista ginekolog, seksuolog, Robert Kulhawik opowiada, z jakimi problemami zgłaszają się do niego pacjenci.
"Nie zmienimy tego, że ktoś narzeka, ale możemy inaczej na to reagować".