Utrzymująca się pandemia wpływa na zdrowie psychiczne ludzi. Coraz częściej słyszy się o zespole stresu popandemicznego. Jaka jest skala problemu?
Czy to, jaki alkohol lubimy najbardziej, zdradza naszą osobowość? W ocenie włoskich i australijskich badaczy tak właśnie jest. Z przeprowadzonego przez nich badania wynika, że miłośnicy wina są bardziej towarzyscy. Jacy są piwosze, a jacy amatorzy trunków na bazie spirytusu?
Media społecznościowe dają olbrzymie możliwości, ale też niosą za sobą równie wielkie zagrożenie. Coraz trudniej jest znaleźć balans pomiędzy rzeczywistością a idealnym obrazkiem przedstawionym w sieci. Patricia Kazadi i Maciej Dębski, socjolog oraz prezes fundacji "Dbam o mój zasięg" opowiedzieli o zagrożeniach płynących z internetu.
"Co trzecia młoda osoba mierzy się z hejtem związanym właśnie z oceną wyglądu"
"Jeśli istnieje zagrożenie życia lub zdrowia, nastolatek ma niewiele do powiedzenia"
"Domową atmosferę poczułam dopiero, kiedy leżałam na szpitalnym łóżku".
"Usłyszałam, że popadam w paranoję".
Syndrom poniedziałku dotyka wielu osób. W niedzielę wieczorem zaczynamy się stresować tym, że znów czeka nas natłok zajęć i obowiązków. Michał Niewęgłowski, autor książki "Polubić poniedziałki" podpowiada, jak weekendowy relaks przenieść do codzienności.
Nieodłącznymi elementami współczesnej codzienności jest pośpiech, stres i niepokój związany z pandemią. Wobec tak intensywnych i wszechobecnych bodźców trudno zachować opanowanie i pogodę ducha. Dr Izabela Dominko, psychoterapeutka tańcem i ruchem DMT wyjaśnia, w jaki sposób ta metoda może sprawić, że będziemy bardziej zrównoważeni, świadomi siebie i twórczy.
Hedonizm ma różne znaczenia – od hedonizmu materialistycznego i skrajnego po umiarkowany. W inny sposób hedonizm rozumie psychologia, w inny etyka. W filozofii prekursorem hedonizmu jest uczeń Sokratesa, Arystyp z Cyreny. Później hedonizm umiarkowany wyznawał powszechnie znany Epikur.
Neofobia żywieniowa, znana też czasem jako neofobia pokarmowa, to postawa przejawiająca się lękiem wobec jedzenia. Zaburzenie pojawia się najczęściej u dzieci między 2. a 6. rokiem życia. Cierpiące na nie maluchy wykazują dużą niechęć w stosunku do nowych produktów spożywczych i odmawiają ich jedzenia. Na czym konkretnie polega neofobia u dzieci i jak można ją leczyć?
Samotność, szczególnie w czasach pandemii stała się ogromnym problemem. Potrafi doprowadzić nas do skrajnych mocji, a w niektórych przypadkach nawet do depresji i myśli samobójczych. Jak więc zadbać o siebie i bliskich, by czuć się bezpiecznie i komfortowo? O tym opowiedziała nam Monika Witkowska, coach.
Każdy z nas prezentuje inne zdolności i inny typ inteligencji. Znajomość własnych możliwości oraz ograniczeń pozwoli wybrać najbardziej optymalną ścieżkę rozwoju oraz żyć w zgodzie z naturą.
Zazwyczaj receptą na udany i szczęśliwy związek jest zgodność i dopasowanie partnerów. Jednak wspólne życie z obcokrajowcem wnosi wiele nowych, ciekawych zwyczajów i wartości. Jak zrozumieć osobę innego pochodzenia? Poznaj historię Aurelii, która poznała miłość swojego życia w Barcelonie.
Okres, w którym cały świat musiał się zatrzymać i nauczyć pracować zdalnie spowodował, że wiele osób zdecydowało się na przygarnięcie pod swój dach czworonoga. Od tamtej pory coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się temat zdrowia psychicznego i depresji u psów. Okazuje się, że zwierzaki są na nią szczególnie narażone w okresie zimowym. Jak rozpoznać i leczyć depresję u psa? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl
Umiejętności interpersonalne, czyli kompetencje miękkie, są uznawane za równie ważne, jak wiedza specjalistyczna oraz doświadczenie zawodowe. Właśnie dlatego wielu pracodawców oferuje swoim podwładnym trening umiejętności interpersonalnych, który pomaga w rozwoju komunikacji, zdolności do negocjacji, efektywnej pracy zespołowej i w rozwiązywaniu konfliktów.
Świadomy sen określany jest jako jedno z najbardziej niezwykłych doświadczeń w życiu człowieka. Wydaje się tak realny, jakby dział się na poziomie fizycznym.
Święta mają być miłym czasem spędzonym wśród najbliższych nam osób. Niestety, bardzo często to tylko teoria. Niejednokrotnie zdarza się, że ktoś jednym niestosownym pytaniem psuje nam wieczór. Jak uniknąć takich sytuacji? Czego i jakich tematów lepiej nie poruszać przy świątecznym stole? Na ten temat rozmawialiśmy z Katarzyną Kucewicz, psycholożką i psychoterapeutką.
Syndrom sztokholmski nie występuje jedynie u ofiar porwań, osób więzionych w obozach pracy, zaangażowanych w sekty. Jego ofiary są dużo bliżej. Poddawane mobbingowi w pracy, nękane przez partnerów lub rodziców, uwikłane w toksyczne "przyjacielskie" relacje. Jak rozpoznać syndrom sztokholmski i jak pomóc jego ofierze?
"Następna pandemia będzie związana ze zdrowiem psychicznym"
Inteligencja emocjonalna to inaczej kompetencje człowieka do rozpoznawania emocji własnych i drugiej osoby. Dobrze rozwinięta znacznie ułatwia kontakty z innymi ludźmi, pracę w zespole czy budowanie szczęśliwych i satysfakcjonujących relacji.
Człowiek charyzmatyczny to, w potocznym rozumieniu, człowiek obdarzony magnetyczną osobowością, przyciągający innych. Pierwotne znaczenie słowa charyzma było jednak inne. Pochodzi z języka teologii i oznacza wyjątkową cechę, dar boży. Dowiedz się co to znaczy być charyzmatycznym i czy charyzmę można wyćwiczyć, czy raczej jest ona wrodzonym talentem?
Badania przeprowadzone w Pittsburgh Liver Research Centre w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że istnieje związek między niską temperaturą zewnętrzną, a mniejszym natężeniem światła słonecznego. Wpływa to na częstotliwość spożywania alkoholu przez człowieka oraz odnotowuje się wyższy wskaźnik depresji w dni, kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa. Aleksandra Gut, psychoterapeuta uzależnień wyjaśnia, dlaczego mamy większą ochotę na napoje alkoholowe w okresie zimowym.
Umiejętność skutecznej komunikacji ma ogromne znaczenie zarówno w życiu osobistym, jak i w sferze zawodowej. Sukcesy osiągane przez człowieka zależą w dużej mierze właśnie od sprawnej i efektywnej zdolności do komunikacji z otoczeniem. Znaczenie ma nie tylko komunikacja werbalna, ale także gesty, mimika, ton głosu i postawa – czyli komunikacja niewerbalna.
Lojalność to pojęcie, które posiada różne znaczenia w zależności od branży lub dziedziny. Możemy mówić o lojalności w związkach partnerskich, lojalności wobec pracodawcy lub też o lojalności konsumenckiej. Słownik PWN definiuje lojalność jako uczciwość i rzetelność, ale także jako przywiązanie i zaangażowanie. Czym jest lojalność?
"Im bardziej ktoś miał trudne dzieciństwo, tym bardziej musi powalczyć".
"Bezpośrednie zagrożenie życia".
Dziś mam 30 lat, a chory perfekcjonizm niszczy mi życie.
Na czym polega metoda TRE?
Nawet osobie zdrowej psychicznie może się czasem wydawać, że stojący obok pasażerowie autobusu dziwnie się jej przyglądają i zwracają na nią uwagę. W psychiatrii takie wrażenie określa się jako urojenia ksobne. Jeśli jesteśmy w stanie szybko zweryfikować nieprawdziwość tego wrażenia – wszystko z nami w porządku. Jeśli jednak nieprawidłowa interpretacja rzeczywistości utrzymuje się i chory nie daje się przekonać o jej nieprawdziwości – mamy do czynienia z zaburzeniami urojeniowymi.