Prawie 80% osób w wieku od 14 do 24 lat odczuwa niepokój na myśl o rozmowie telefonicznej. Czy to objaw izolacji młodzieży? Ten ważny temat poruszyliśmy w Dzień Dobry TVN wraz z psycholożką dziecięcą dr Aleksandrą Piotrowską.
Rozmowy telefoniczne przechodzą do lamusa? Wyniki badań
Pod koniec stycznia na łamach hiszpańskiego dziennika El País opublikowano artykuł, w którym zawarte zostało podsumowanie najnowszych badań przeprowadzonych przez Fundación Telefónica Sociedad Digital. Z raportu wynika, że osoby w wieku od 14 do 24 lat korzystają z komunikatorów internetowych dwa razy częściej niż z połączeń telefonicznych. Młodzież unika rozmów głosowych i woli wysyłać wiadomości w formie pisemnej. Co może być źródłem tego zjawiska?
- Problem ujawnia się nie tylko w odniesieniu do najmłodszych. (...) Rośnie wśród nas taka tendencja, żeby nie wchodzić w bezpośrednią interakcję. (...) W ludziach, którzy od najwcześniejszych swoich lat w bardzo niewielkim stopniu uczyli się, jak w takich sytuacjach funkcjonować, konieczność przeprowadzenia takiej rozmowy zamiast przyjemności kontaktu z drugim człowiekiem i czerpania tego, co nas wzmacnia, wzbudza irytację, a w niektórych lęk - wyjaśniła w Dzień Dobry TVN dr Aleksandra Piotrowska.
Dlaczego wolimy rozmawiać przez komunikatory?
Ekspertka zwróciła uwagę na swego rodzaju komfort, który zapewniają aplikacje służące do komunikacji. Mowa o kontroli nad wysyłaną treścią, którą można w dowolny sposób zmodyfikować i przekazać w wybranym przez nas samych czasie. W ten sposób korygujemy własne reakcje, ponieważ dysponujemy chwilą na ich przemyślenie. Wspomniane zjawisko ma swoje plusy i minusy.
- Coś za coś. Faktycznie, posługiwanie się komunikatorem to jest coś takiego jak używanie w każdej chwili Photoshopa, na którym możesz się wyciąć itp. Komunikator też Ci to umożliwia. (...) Nakładasz taki filtr autocenzury - jak chcesz, żeby inni ludzie Cię postrzegali. W rozmowie na żywo jest to znacznie trudniejsze - oznajmiła psycholożka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Zaczęłam brać, jak miałam 13 lat" Dlaczego dzieci i młodzież uzależniają się od leków?
- Młodzi Francuzi zyskają dostęp do bezpłatnych prezerwatyw. "To mała prewencyjna rewolucja"
- Pandemia COVID-19 wpłynęła na mózgi nastolatków. Są "postarzone" nawet o kilka lat
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News