Dlaczego młodzi ludzie mieszkają z rodzicami?
Najnowsze - przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych - badania pokazują, że blisko 48 proc. młodych ludzi między 18. a 29. rokiem życia mieszka z rodzicami. Zillenialsi (tak nazywa się osoby, które urodziły w latach 1990-2000) nie płacą rachunków, nie kupują jedzenia, nie są też obciążeni kredytem hipotecznym. Większość z nich ma jednak pracę, a "zaoszczędzone" pieniądze wydają na zakupy. Szczególnie cenią sobie wszelkie dobra luksusowe.
Zakupy
Specjaliści z Morgan Stanley są zdania, że to właśnie młodzi ludzie, którzy nie płacą za swoje utrzymanie i mieszkają z rodzicami nakręcają boom na luksus. Analitycy sądzą, że tylko w 2023 roku rynek dóbr luksusowych wzrośnie o 21 proc. Eksperci zakładają, że młodzi ludzi, także ci nazywani millenialsami i pokoleniem Z będą stanowić 70 proc. kupujących produkty luksusowe na całym świecie, w 2019 roku stanowili zaledwie 44 proc. rynku.
Co kupują młodzi ludzie?
Branża coraz bardziej dostrzega tę grupę konsumentów i już robi wszystko, aby ją przyciągnąć. John Donahoe, CEO Nike powiedział w wywiadzie dla Closing Bell CNBC, że marka jest "naprawdę skoncentrowana" na pozyskiwaniu młodych konsumentów, ponieważ chcą oni "najbardziej innowacyjnych produktów i chcą marek, które są istotne na całym świecie".
Natomiast firma JD Sports, właściciel sieci sklepów z butami, poinformowała, że dzięki młodym klientom ich obroty w okresie świątecznym wzrosły aż o 20 proc. - Myślę, że siła nabywcza naszych klientów jest znacznie większa niż kiedyś - przyznał cytowany przez Reuters dyrektor generalny JD Sports, Régis Schultz. - Nie muszą już płacić za media, czynsz czy hipotekę - stwierdził.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Autyzm w wielu rodzinach wciąż jest tematem tabu". Jak zauważyć symptomy u dziecka?
- Wciąż pomagasz innym zapominając o sobie? To może być syndrom wybawiciela
- Czy jesteś ofiarą breadcrumbingu? Psycholożka wymienia symptomy toksycznej relacji
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: businessinsider.com.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jackyenjoyphotography/Getty Images